۱۹ اسفند ۱۴۰۱، ۵:۲۱
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85052503
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

رئیس سیا: چهار تا شش ماه آینده برای جنگ اوکراین حیاتی است

نیویورک- ایرنا- رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)  اعلام کرد  که چهار تا شش ماه آینده برای جنگ در اوکراین حیاتی است.

ویلیام برنز( بیل برنز) رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در کمیته اطلاعاتی منتخب دائمی مجلس نمایندگان آمریکا افزود: در چارچوب یک ارزیابی اطلاعاتی، چند ماه آتی چهار تا پنج یا شش ماه آینده برای وضعیت میدان نبرد در اوکراین حیاتی خواهد بود.

رئیس سیا همچنین گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آماده مذاکرات صلح نیست و چشم انداز مذاکرات جدی میان مسکو و کی یف به پیشرفت در میدان جنگ بستگی دارد.

این مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا درباره شی جین پینگ رئیس جمهور چین نیز گفت که هنوز تصمیم به ارسال تسلیحات به روسیه برای جنگ با اوکراین نگرفته است.

رئیس سیا تصریح کرد: ما اسناد و مدارک روشنی مبنی بر اینکه رهبران چین این اقدام را در نظر دارند، دیده ایم؛ نه اینکه تصمیمی برای اجرای آن گرفته باشند.

وی ادامه داد: قطعا فکر می کنم هیچ کس به اندازه شی در رصد تجربه پوتین در اوکراین جدی نبوده است.

به ادعای رئیس سیا، رهبران چین بصورت چشمگیری در حال سنجش فاکتورهای اقتصادی ارسال تجهیزات نظامی به روسیه و هرگونه اقدام تلافی جویانه مالی و اقتصادی بالقوه غرب است.

ارشد ترین مقام اطلاعاتی آمریکا افزود: شی با فاصله گرفتن چین از سیاست کووید-۱۹ صفر، در تلاش برای بازیابی رشد اقتصادی و تعامل با دیگر بخشهای اقتصاد جهان، در حال تصمیم گیری برای ارسال یا عدم ارسال تجهیزات مرگبار به روسیه است.

رئیس سیا پیش از این نیز در ۱۳ بهمن ماه در دانشگاه جورج تاون در واشنگتن اظهار داشت که ارزیابی این نهاد اطلاعاتی این است که ۶ ماه آینده برای اوکراین در جنگ علیه روسیه حیاتی خواهد بود.

این مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا با بیان این اینکه به نظر نمی رسد، روسیه برای مذاکره درباره جنگ اوکراین جدی باشد، گفت: ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه معتقد است "فرسودگی سیاسی" غرب را فرا خواهد گرفت.

نشریه آمریکایی نیوزویک در گزارشی به نقل از یک روزنامه اروپایی نوشت که ویلیام برنز، رئیس سیا به عنوان بخشی از طرح صلح جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ارائه کرده است.

شان داوت، معاون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به نیوزویک گفت که گزارش روزنامه سوئیسی-آلمانی "دقیق نیست" و سیا نیز نظر مشابهی دارد.

این روزنامه اروپایی روز پنجشنبه گزارش داد که در اواسط ژانویه، رئیس سیا طرح صلحی را به کی یف و مسکو ارائه کرده است.

به گفته این روزنامه، این پیشنهاد "حدود ۲۰ درصد از خاک اوکراین" را در اختیار روسیه قرار می دهد. این مقدار تقریباً به اندازه منطقه دونباس در شرق اوکراین است.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا وابسته به حزب دموکرات ها اول بهمن ماه جاری  به نقل از یک مقام آمریکایی و دو منبع اوکراینی گزارش داد، ویلیام (بیل) برنز رییس سیا (سازمان اطلاعات جاسوسی آمریکا) هفته گذشته در کی یف، به ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در مورد پیش بینی های آمریکا در ارتباط با برنامه‌ریزی جنگی روسیه در فصل بهار توضیح داده است.

سی ان ان ادعا کرد: این نشست محرمانه در حالی برگزار می‌شود که مقامات آمریکا از نزدیک یک حمله احتمالی روسیه در ماه‌های آینده را زیر نظر دارند.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا و رئیس پنتاگون نیز اول بهمن ماه در حالیکه رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است خارج کردن نیروهای روسیه از خاک اوکراین در سال جاری میلادی بسیار دشوار است، می گوید تا بهار برای افزایش توان نظامی اوکراین در میدان جنگ علیه روسیه فرصت داریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha