۱۵ اسفند ۱۴۰۱، ۱۴:۱۰
کد خبر: 85049419
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مقام سیاسی پیشین افغانستان: نشست بٌن دو باید برگزار شود

تهران-ایرنا- محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه سابق افغانستان گفت برای دستیابی به یک توافق سیاسی با طالبان باید نشستی همانند نشست بٌن زیر نظر سازمان ملل برگزار شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری جمهور، محمد حنیف اتمر در سخنرانی در موسسه دیپلماسی فرهنگی آلمان در شهر برلین گفت برای دستیابی به یک توافق سیاسی با طالبان باید نشستی همانند نشست بٌن زیر نظر سازمان ملل برگزار شود و در این نشست باید تمامی جریان‌های سیاسی افغانستان حضور داشته باشند.

وی با انتقاد از افرادی که گفتند طالبان را به عنوان واقعیت باید پذیرفت و تحمل کرد، گفت: "پذیرش طالبان منجر به صلح و ثبات نمی‌شود. "

به گفته وی، سلب آزادی و حقوق اساسی مردم باعث بی‌ثباتی دولت طالبان در افغانستان خواهد شد.

وی تاکید کرد آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی برای حل بحران‌های امنیتی، بشردوستانه و رفع انزوای افغانستان مهم است.

دیپلمات سابق افغانستان گفت: "یک دیدگاه افراطی جنگ و استفاده از زور علیه طالبان تا شکست کامل آنان است. این دیدگاه اشتباه است. چون، ما این موضوع را در دو دهه گذشته تجربه کردیم و نتیجه‌ای که می‌خواستیم نگرفتیم. "

وی در مورد توافقنامه دوحه گفت این توافقنامه چارچوب حقوقی لازم را برای آغاز گفتگو میان طالبان و دیگر گروه‌های سیاسی افغان فراهم کرده است.

اتمر خاطر نشان کرد مشروعیت دولت بدون دموکراسی و رعایت حقوق اساسی مردم ممکن نیست، از این رو باید یک حکومت جدید در افغانستان با حضور طالبان تشکیل شود. او پیشنهاد کرد که برای تشکیل دولت جدید و آغاز گفتگوهای سیاسی با طالبان، "نشست بن دوم" برگزار گردد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha