۷۰‌درصد کالاهای مورد نیاز فاز ۱۴ پارس جنوبی توسط تولیدکنندگان داخلی تامین شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران (IPMI) گفت: بیش از ۷۰ درصد کل کالای مورد نیاز فاز ۱۴ پارس جنوبی از طریق تولید کنندگان داخلی تأمین شد که نسبت به سایر پالایشگاه های مشابه یک رکورد جدید در استفاده از توانمندی های داخلی را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدرضا ناصح» در نشست خبری پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی به عنوان ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی با راهبری ایدرو افزود: حوزه مدیریت این مگاپروژه، بدون مشارکت خارجی‌ها و همه صفر تا ۱۰۰ آن توسط ایرانی‌ها به انجام رسید.

وی خاطرنشان‌کرد: در حوزه طراحی و مهندسی، اجرا و نصب تجهیزات و راه‌اندازی نیز ۱۰۰ درصد امور توسط جوانان، کارگران و پیماناران ایرانی به انجام رسید.

مدیرعامل شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران به دو محدودیت کرونا و تحریم‌های ظالمانه در طول اجرای پروژه اشاره کرد، اما گفت: با وجود این محدودیت‌ها، در حوزه ساخت داخل بخش های جدیدی را به سازندگان داخلی واگذار و شرکت‌های دانش‌بنیان را به‌کارگیری کردیم.

وی ادامه‌داد: سهم شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ۶۰ درصد پالایشگاه خشکی بود که در این راستا ۲۴۰ قرارداد تامین کالا در فاز ۱۴ منعقد شد.

ناصح اضافه‌کرد: ساخت کل سازه‌های فلزی پالایشگاه به ارزش ۴۳ میلیون یورو، همه ۹۵۰ شیر اطمینان پالایشگاه به ارزش سه میلیون یورو، سیستم کنترل پالایشگاه به ارزش ۱۲.۲ میلیون یورو، کل ادوات ابزار دقیق به ارزش چهار میلیون یورو، مواد شیمیایی مصرفی به ارزش ۲ میلیون یورو و غیره، به شرکت‌های ایرانی واگذار شد.

وی تاکید کرد: در مجموع ۱۵ شرکت دانش‌بنیان داخلی با قراردادهایی به ارزش سه‌هزار میلیارد تومان در این فاز به‌کارگیری شدند.

ناصح همچنین با اشاره به سابقه مشارکت شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران در اجرای پروژه فازهای ۶، ۷ و ۸ و فازهای ۱۷و ۱۸ پارس جنوبی و سهم ۶۰ درصدی در پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، افزود:

مدیرعامل شرکتIPMI تصریح کرد: سایر تجهیزاتی که در این فاز داخلی‌سازی شد می‌توان از می‌توان به شیرهای کنترل فشار، مواد شیمیایی و کاتالیست های پالایشگاهی، پمپ های فرآیندی پالایشگاه و ساخت پمپ های کرایژونیک یا فوق سرد در ایران نام برد.

وی تصریح‌کرد: این مهم نشان داد که در صورت پیاده سازی و اجرای مناسب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ضمن بی اثر و خنثی کردن آثار تحریم ها، حتی امکان پیشرفت در شرایط بحران وجود دارد.

داخلی‌سازی حوزه‌های مهندسی و برنامه‌ریزی در فاز ۱۴ پارس جنوبی

در این نشست، «سلمان ضربی» مدیرعامل مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) افزود: ایزوایکو یکی از پیمانکاران اصلی توسعه میدان‌های نفتی و گازی کشور است، به‌طوری که در سال ۸۰ در فاز یک میدان گازی پارس جنوبی حضور داشته و پس از آن در فازهای ۶، ۷ و ۱۲ نیز حضور یافته و به‌تازگی برنده توسعه میدان فاز ۱۱ شده است.

وی گفت: نقش ایزوایکو در ابرپروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی، مربوط به بخش دریایی است، به‌طوری که مجری ساخت، نصب و راه‌اندزی سکوهای دریایی بود.

ضربی خاطرنشان‌کرد: ایزوایکو موفق شد برای نخستین بار مهندسی فاز ۱۱ را در بخش دریا داخلی‌سازی کند.

وی یادآور شد: در گذشته خارجی‌ها اجازه نمی‌دادند ایرانی‌ها در حوزه‌های مهندسی و برنامه‌ریزی ورود کنند، اما در فاز ۱۴ نیز این مهم از سوی متخصصان و مهندسان کشورمان به انجام رسید.

مدیرعامل ایزوایکو با اشاره به برخی رکوردهای به‌دست آمده در این ابرپروژه، بیان‌داشت: ایزوایکو پیشتاز پیمانکاران در بخش اجرایی این ابرپروژه بود.

وی ادامه‌داد: اقدام مهم دیگر، جایگزینی یک شرکت ایرانی با پیمانکار خارجی برای انتقال سکوها از ساحل به دریا بود که به انجام رسید.

ضربی توضیح‌داد: سکوها در کارخانجات ساحلی ساخته می‌شود و شناورها تا ۱۰ هزار تن وزن دارند که انتقال آنها نیاز به عملیات ویژه و توانمندی خاص دارد که با شیوه‌های مبتکرانه و نوآورانه به انجام رسید.

وی همچنین به انجام عملیات «هوک‌آپ» از سوی ایزوایکو اشاره کرد و اظهار داشت: هوک‌آپ به عملیات بهره‌برداری پس از انتقال و نصب سکوها اطلاق می‌شود که در این راستا با استفاده از روش‌های اندازه‌گیری لیزری در ساحل و دریا، تلاش شد تا قطعات به درستی در جای خود قرار بگیرد.

مدیرعامل ایزوایکو از ثبت رکورد تازه‌ای در عملیات دریایی راه‌اندازی سکوهای نفتی خبر داد و خاطرنشان‌کرد: در حالی که عملیات دریایی به‌طور معمول بین ۶ ماه تا یک سال زمان می‌برد، اما عملیات راه‌اندازی سکوهای یاد شده یک ماهه انجام شد که شاید حتی شرکت‌های بزرگی همچون شل و توتال نیز نتوانستند به این رکورد دست یابند.

وی همچنین از مواجهه با یک صخره آهکی در عملیات نصب یکی از جکت‌ها اشاره کرد و گفت: این چالش در سطح جهان نادر است، اما موفق شدیم با توانمندی یکی از شرکت‌های داخلی، عملیات حفاری را در عمق ۶۰ تا ۷۰ متری دریا انجام دهیم.

پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با هدف تولید۵۰ میلیون متر مکعب گاز شهری(متان) و ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد در روز و همچنین یک میلیون تن گاز مایع LPG و یک میلیون تن اتان به‌منظور تامین خوراک واحد های پتروشیمی در سال با کارفرمایی شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت و گاز پارس و مشارکت کنسرسیوم تماماً ایرانی با راهبری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) به بهره برداری رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha