تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه ارتقای بهره‌وری انرژی برق به امضا رسید

تهران - ایرنا - تفـاهـم‌نامـه همـکاری سه جانبه «ارتقای استانداردها و معیارهای مصرف انرژی در تجهیزات برقی و سامانه‌ها و فرآیندهای انرژی بر صنعتی مشمول مقررات اجرای اجباری استاندارد» بین سازمان ساتبا، وزارت صنعت، و سازمان ملی استاندارد ایران در وزارت نیرو امضا و منعقد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه «ارتقای استانداردها و معیارهای مصرف انرژی در تجهیزات برقی و سامانه‌ها و فرآیندهای انرژی بر صنعتی مشمول مقررات اجرای اجباری استاندارد» در راستای تحقق مفاد مرتبط با ارتقای بهره‌وری انرژی برق در خط مشی‌های مصوب از جمله سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف، قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، قانون مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق و نیز مفاد مرتبط با سند تحول دولت سیزدهم برای ارتقای بهره‌وری انرژی برق در کشور صبح امروز در حاشیه مراسم رونمایی از استاندارد جدید برچسب انرژی کولرهای آبی امضا شد.

این تفاهم‌نامه با هدف تقویت تعامل‌های بین بخشی، همکاری و هم‌افزایی لازم و تدوین نقشه راه و برنامه جامع ارتقاء استانداردهای مصرف انرژی در لوازم خانگی و تجهیزات برقی و نیز ارتقاء معیارهای مصرف انرژی در سامانه‌ها و فرایندهای صنعتی انرژی‌بر مشمول مقررات اجرای اجباری استاندارد با هدف کنترل و کاهش حداقل 3 هزار مگاوات رشد توان مصرفی برق کشور تا پایان دولت سیزدهم امضا شد.

از آثار و نتایج امضای تفاهم‌نامه مذکور می‌توان به توقف تولید الکتروموتورهای القایی پرمصرف مورد استفاده در کولرهای آبی، تولیدکولرهای گازی (اعم از اسپلیت و داکت اسپلیت) با بالاترین رده استاندارد مصرف انرژی‌بر اساس فناوری اینورتری، تولید کولرهای آبی صرفاً با موتورهای پربازده (اعم از BLDC ، PMSM و ... ) از ابتدای 1403، توسعه تولید لامپ‌ها و چراغ‌های LED فوق کم مصرف و پربازده و توقف تولید لامپ‌های الکتریکی پرمصرف (اعم از التهابی، رشته‌ای، بخار جیوه و بخار سدیم) اشاره کرد.

این تفاهم‌نامه بین محمود کمانی معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، سید محمد موسوی معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزیر صمت و پرویز درویش معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، برای مدت ۳ سال در وزارت نیرو امضا و مبادله شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha