۱۱ اسفند ۱۴۰۱، ۱۶:۱۵
کد خبر: 85045633
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مکرون: عصر «فرانس‌آفریک» به پایان رسیده است

۱۱ اسفند ۱۴۰۱، ۱۶:۱۵
کد خبر: 85045633
مکرون: عصر «فرانس‌آفریک» به پایان رسیده است

تهران- ایرنا- رئیس جمهور فرانسه از پایان عصر فرانس‌آفریک (Françafrique) که در روابط بین‌الملل به حوزه نفوذ این کشور بر مستعمرات سابق فرانسه و بلژیک در جنوب صحرای آفریقا اشاره دارد، خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه لو فیگارو، امانوئل مکرون که در تور آفریقایی خود به سر می‌برد روز پنجشنبه در گابن اظهار داشت: سازماندهی مجدد ارتش فرانسه نه عقب‌نشینی و نه جدایی است.

رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد که کشورش اکنون یک همکار بی‌طرف در قاره آفریقا است.

مکرون با تاکید بر اینکه عصر فرانس‌آفریک به خوبی به پایان رسیده است، افزود: من گاهی اوقات این احساس را دارم که ذهنیت‌ها با سرعتی مشابه ما در حال تکامل نیستند.

وی ادامه داد: وقتی می‌خوانم، می‌شنوم و می‌بینم که فرانسه هنوز به نیاتی نسبت داده می‌شود که ندارد.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور فرانسه در حالی تور آفریقایی خود را از لیبرویل پایتخت گابن آغاز کرده است که ناظران به کاهش شدید نفوذ این کشور در آفریقا اشاره می‌کنند و خود مکرون به خشم فزاینده علیه کشورش اذعان دارد.

مکرون در آغاز یک تور چهار روزه به آفریقا شب گذشته (چهارشنبه) وارد لیبرویل، پایتخت گابن شد؛ سفری که به گفته منابع فرانسوی، فرصتی برای آزمودن یک شراکت جدید میان پاریس با قاره سیاه است.

تور آفریقایی مکرون که شامل آنگولا، کنگو و جمهوری دموکراتیک کنگو نیز می‌شود، هجدهمین سفر او به عنوان رئیس جمهور فرانسه به آفریقاست.

همزمان، مردم در جمهوری دموکراتیک کنگو در اعتراض به برنامه سفر مکرون به کشورشان به خیابان‌ها آمدند و با برافراشتن پرچم‌های روسیه مقابل سفارت فرانسه در کینشاسا پایتخت این کشور تجمع کردند.

معترضان به سفر مکرون، فرانسه را به حمایت از گروه‌های شورشی در کشورشان و همچنین همکاری با کشور رواندا متهم می‌کنند.

همزمان دیوارهای سفارت فرانسه در کینشاسا نیز مملو از شعارنویسی‌هایی علیه سیاست‌های این کشور در آفریقا شد.

سفر رئیس جمهور فرانسه به آفریقا ۲ روز پس از آن انجام می‌شود که وی در پاریس، از راهبرد چهار ساله آینده کشورش در قبال آفریقا رونمایی کرد.

مکرون با اذعان به "خشم فزاینده نسبت به فرانسه در کشورهای آفریقایی"، خواستار ایجاد یک رابطه جدید متعادل، متقابل و مسئولانه با آفریقا شد.

رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر اینکه آفریقا حیاط خلوت فرانسه نیست، خواستار تواضع و گوش شنوا داشتن کشورش د ر قبال کشورهای آفریقایی شد.

ارتش فرانسه از اوت ۲۰۲۲ توسط شوراهای نظامی حاکم بر مالی و بورکینافاسو تحت فشار قرار گرفته تا از این ۲ کشور بیرون برود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha