اسلامی: تمام فعالیت مراکز پرتوی کشور به صورت لحظه ای پایش می‌شود

شهرری - ایرنا - رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ملاحظات ایمنی تمام مراکز پرتوی کشور در لایه های مختلف به صورت شبانه روزی و لحظه‌ای در حال پایش و رصد است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد اسلامی روز چهارشنبه در حاشیه قرارگاه تاکتیکی پدافند پرتوی شهرستان ری در جمع خبرنگاران پیرامون اقدامات پیش بینی شده برای مدیریت بحران در شرایط وقوع حوادث پرتوی، افزود: سازمان انرژی اتمی با سنجنده هایی که در اقصی نقاط کشور نصب کرده است از تمام فعالیت های پرتوی پایش مستمر دارد.

وی یادآور شد: به زودی مرکز ملی پایش پرتوی کشور که در حال احداث است و تجهیزات آن به کمک آژانس بین المللی اتمی تامین شده به بهره برداری می رسد و به صورت شبانه روزی پایش گر محیطی خواهد بود و در حال حاضر نیز این پایش ها از طریق جمع آوری اطلاعات به صورت لحظه ای و مراقبت به صورت دائمی انجام می شود.

اسلامی تاکید کرد: از وظایف مرکز نظام ملی ایمنی هسته ای محافظت در مقابل اشعه ها که بخش بسیار مهمی از وظایف سازمان انرژی اتمی برای سلامت مردم است.

این مسئول افزود: در مراکز پرتوی سراسر کشور نظارت مداوم و لحظه ای وجود دارد و پرتوهای یون ساز و غیریون ساز را سازمان انرژی اتمی کنترل می کند.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر بحث های مربوط به سامانه ای است که طراحی و تهیه نظام نامه آن در نیمه نخست امسال به سازمان انرژی اتمی سپرده شده بود که در شورای عالی امنیت ملی تهیه و تصویب شد و ساختارها بر اساس آن تکالیفی را دارند که بر عهده آنها است.

اسلامی ادامه داد: در گام نهایی مراکز اورژانس است که ما در مراکز کانونی سرمایه گذاری کردیم و این سرمایه گذاری ها ادامه دارد تا تجهیزات لازم را فراهم کنیم و در شرایط پرتوی این تمهیدات لحاظ و اجرا شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: نکته آخر بحث الزامات ایمنی در حوزه پرتوی هیچ گونه ملاحظه و تخفیفی نداریم و به صورت پایش شبانه روزی کنترل می شود و این ملاحظات ایمنی که در لایه های مختلف است شرط تداوم فعالیت هر مرکزی به شمار می رود که به صورت ملی و بین المللی در حال پایش لحظه ای قرار دارد.

به گزارش ایرنا، رزمایش پدافند پرتوی همراه با سقوط هواپیمای فرضی صبح چهارشنبه (۱۰ اسفند ۱۴۰۱) با مشارکت نهادهای کشوری و با محوریت فرمانداری شهرستان ری و باهدف مواجهه با سانحه هوایی و نحوه برخورد دستگاه های امدادی و خدماتی با چنین حوادثی در بخش فشافویه شهرستان ری برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha