رونمایی از «باران بی‌تو»/ نگاه موسیقی امروزی زمینی شده است

تهران- ایرنا- آلبوم «باران بی تو» در سبک موسیقی پاپ به آهنگسازی و خوانندگی امیرحسین سمیعی با تنظیم آرمان مهربان در حوزه هنری رونمایی شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی حوزه هنری، آلبوم موسیقی «باران بی تو» از تولیدات مرکز موسیقی حوزه هنری هشتم اسفند طی مراسمی با حضور جمعی از هنرمندان موسیقی، مدیران فرهنگی و هنری در تماشاخانه مهر حوزه هنری رونمایی شد.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری در این آیین اظهارداشت: مرکز موسیقی حوزه هنری همواره تلاش داشته است تا موسیقی خوب به معنای دنباله منطقی و علمی آنچه بزرگان موسیقی به آن اطلاق داشته‌اند را پیگیری کند و ترویج دهد.

میلاد عرفان‌پور افزود: آلبوم «باران بی تو» در شرایطی رونمایی می‌شود که جای چنین قطعاتی در سبد فرهنگی موسیقی مردم خالی است.

وی بیان کرد: سمیعی که خوانندگی و آهنگسازی این آلبوم را عهده‌دار بوده است یکی از موسیقیدانانی است که موسیقی را با جدیت دنبال می‌کند و برای آن در همه ابعاد تلاش می‌کند.

عرفان‌پور اظهارداشت: قطعات این آلبوم با خوانندگی خوب و آهنگسازی حساب شده سمیعی به همراه تنظیم خوب آرمان مهربان منتشر شده است و منتظر بازخوردهای گسترده آن هستیم.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری گفت: حدود ۳۰ آلبوم تولید شده یا در حال تولید در مرکز موسیقی داریم که دو آلبوم آن سال آینده رونمایی خواهد شد. این آثار در گونه‌ها و برای گروه‌های سنی گوناگون و متفاوت منتشر خواهند شد.

داوود ورزیده آهنگساز و نوازنده نی در این آیین با بیان اینکه سال‌ها بود که اثر درخوری نشنیده، افزود: پیش از انقلاب نوعی موسیقی به نام کوچه بازاری معروف بود که تولیدات پاپ امروز کشور هم بسیار شبیه به کوچه بازاری پیش از انقلاب است. آثاری که بتوان آن را اثری درخور و شایسته دانست کم داریم اما وقتی قطعه‌های آلبوم «باران بی تو» به دستم رسید به شوق آمدم چرا که دارای چارچوبی منسجم و دارای اشعاری زیبا است.

وی افزود: قطعه‌های این آلبوم دارای اشعاری است که ملودی به خوبی روی آنها می‌نشیند. به این ترتیب طراحی اثر به خویی انجام شد.

ورزیده بیان کرد: تنظیم‌های این آلبوم بسیار زیبا انجام شده بود و ذوق و سلیقه‌ای تمام و کمال پای آن گذاشته شده بود. همچنین نوازندگان، قطعات آثار این آلبوم را با ظرافت بسیاری نواخته‌اند که حس خوبی به شنونده می‌دهد.

این آهنگساز اظهارداشت: سمیعی نیز با احساس‌ترین اجراهای خود را برای آلبوم «باران بی تو» ارائه داده است.

تلاش برای ساخت مجموعه‌ای متحد و یکدست

محمد عبدالحسینی شاعر و خواننده نیز در این آیین گفت: در آثاری که سال‌های گذشته شنیده‌ایم شاهد خودنمایی هر یک از عوامل سازنده اثر به تنهایی بوده‌ایم در حالی که در این اثر همه عوامل دست به دست هم برای ساخت مجموعه ای متحد و یکدست تلاش کرده‌اند به این ترتیب هنگامی که قطعات را می‌شنوی به دل و جانت می‌نشیند.

عبدالحسینی افزود: امروز شاهد ترانه‌سراهایی هستیم که آمده‌اند تا با کلام حرف جدیدی بزنند و دریچه تازه‌ای را به روی شنونده باز کنند، آلبوم «باران بی تو» می‌تواند متر و معیاری باشد برای سنجش دیگر آثار پاپ چرا که دارای چهار چوب و ساختاری درست است.

عبدالحسینی بیان کرد: خوانندگی اثر هم با صدای خوب و حساب شده سمیعی زحمات همه عوامل سازنده آلبوم را تکمیل کرده است و امیدوارم تا این راهی که آغاز شده است ادامه یابد تا شاهد و شنوای آثار بیشتر این چنینی در آینده باشیم.

سیدعلیرضا میرعلینقی روزنامه‌نگار، پژوهشگر موسیقی و منتقد هنری نیز در آیین رونمایی از آلبوم «باران بی تو» با بیان اینکه خیلی اتفاقی در جریان تولید این آلبوم قرار گرفته است، اظهارداشت: امین الله رشیدی تنها فردی است که به عنوان خواننده آهنگساز در ایران فعالیت کرده است که این روزها یکصدسالگی را پشت سر می‌گذارد. پس از انقلاب بیشتر خواننده‌ها تکیه بر صدای خوش خود داشتند و شناخت و استعدادی در آهنگسازی نداشتند.

وی افزود: در دهه ۹۰ و امسال به تازگی با امیرحسین سمیعی آشنا شدم و می‌خواهم به نقش خواننده سالاری اشاره کنم چرا که خواننده این اثر خود نیز آهنگساز است.

میرعلینقی گفت: کلام، موسیقی و ترانه این آلبوم در یک نقطه طلایی باهم برخورد کرده و موجب مانایی آن خواهد شد.

حوزه هنری خانه اول من است‏

امیرعباس ستایشگر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران نیز در این آیین بیان کرد: نخستین بهانه آمدنم به این نشست این است که حوزه هنری خانه اول من است. استاد رضا مهدوی در حوزه هنری راهی را آغاز کرد که تاثرات و توفیقات بسیاری را داشت و باید از ایشان قدردانی کنیم.

ستایشگر افزود: سمیعی صدای نویی است در جامعه موسیقی کشور و نسبت به آثار روز پاپ کشور که بسیار شکل هم و شبیه هم شده‌اند متفاوت است.

وی گفت: اینکه حوزه هنری توانسته این راه را آغاز و ادامه دهد موجب موفقیت آلبوم «باران بی تو» شده است. باید قدردانی کنیم از زحمات مرکز موسیقی حوزه هنری که در این برهوت موسیقی کشور همچنان به کاشت، داشت و برداشت در موسیقی می‌پردازد و برایش تلاش می‌کند.

رونمایی از «باران بی‌تو»/ نگاه موسیقی امروزی زمینی شده است

سمیعی تنور دراماتیک می‌خواند

رضا مهدوی نوازنده و مدرس سنتور و کارشناس موسیقی نیز در این آیین اظهارداشت: عنصر صدا نقش تعیین‌کننده‌ای در طبیعت و حال آدمی دارد. یکی از این صداها صدای آدمی است و خداوند دوست دارد تا صدای او را بشنود. «باران بی تو» عنوان مورد توجهی است که برای این آلبوم انتخاب شده است.

وی گفت: نگاه موسیقی امروزی زمینی شده است و موجب پرکردن گوش‌های شنونده از محتوای زمینی می‌شود. خوانندگان نسل نو بعد از انقلاب دنبال زمینه‌هایی رفتند تا تفکر و اندیشه را همزمان القا کنند.

مهدوی با بیان اینکه ما در سکوت خودمان به دنیایی می‌رسیم که موجب دریافت بارش رحمت الهی می‌شود، افزود: سمیعی تنور دراماتیک می‌خواند و هنرمندانه جلوه‌گری می‌کند و اجراهای خوبی هم دارد. وی به واسطه ذات بنیادین خود در موسیقایی و مبتنی بر علم او بر موسیقی و آهنگسازی به کمک تنظیم مهربانانه آرمان مهربان به همراه شعر و ترانه‌ درست و هماهنگ اتفاقی نیک را آفریدند.

این کارشناس موسیقی بیان کرد: آلبوم «باران بی تو» چهارضلعی منسجمی است که همه باهم برای یک هدف واحد تلاش کرده‌اند. این آلبوم همان اثری است که مردم نیازش دارند و با مدیریت خوب عرفان‌پور تولید شده است.

وی اظهارداشت: آلبوم «باران بی تو» اثری است که با اعتقاد به رحمت الهی همه اقشار جامعه را به خود جذب می‌کند و ضمن اینکه جنبه تفننی خواهد داشت و می‌توان آن را در سبد فرهنگی خانوادگی قرار داد. آثاری همچون آلبوم «باران بی تو» به دنبال هویت ایرانی می‌گردند.

موسیقی پاپ فاخر اقبالی برای خودنمایی نداشته است

آرمان مهربان که تنظیم آلبوم «باران بی تو» را برعهده داشته است، در این آیین با قدردانی از میلاد عرفان‌پور به دلیل حمایت‌های خوب و آرامش دهنده‌اش، اظهارداشت: موسیقی پاپ فاخر هیچ گاه اقبالی برای خودنمایی و ترویج نداشته است.

مهربان افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خوبی نقش خود را در رعایت ممیزی‌های موسیقی ایفا می‌کند اما تنها تعداد انگشت شماری از تهیه‌کنندگان موسیقی راهی برای دور زدن این ممیزی‌ها پیدا کرده‌اند که همین تعداد وضعیت موسیقی پاپ کل کشور را تحت تاثیر منفی قرار داده است.

رونمایی از «باران بی‌تو»/ نگاه موسیقی امروزی زمینی شده است

آهنگساز کسی است که ارکستر می‌داند و هارمونی را می‌شناسد

امیرحسین سمیعی خواننده و آهنگساز آلبوم «باران بی تو» نیز در این آیین گفت: آهنگساز کسی است که ارکستر می‌داند و هارمونی را می‌شناسد و بسیاری دیگر از عناصر را می‌شناسد و به کار می‌گیرد اما در کشور ما به کسی هم که نغمه‌پردازی می‌کند هم آهنگساز می‌گویند.

سمیعی افزود: این آلبوم با تنظیم خوب آرمان مهربان به کمال رسید و اثری قابل ارائه شد.

وی بیان کرد: از میلاد عرفان‌پور که برای ترویج و اشاعه موسیقی شایسته و مورد نیاز جامعه تلاش می‌کند قدردانی می‌کنم. این آلبوم با عمدا با بازار عرفی موسیقی پاپ فاصله دارد و سعی کرده تا به استانداردهای لازم برای کسب شایستگی‌های مورد نظر برسد.

سمیعی اظهارداشت: امیدوارم راهی که آغاز کرده‌ایم را ادامه دهیم و ناامید نشنویم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha