افزایش روند تبخیر آب در حوضه‌های آبریز

۹ اسفند ۱۴۰۱، ۱۰:۵۸
کد خبر: 85042980
افزایش روند تبخیر آب در حوضه‌های آبریز

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان از آن دارد که در این هفته روند تبخیر آب در حوضه‌های غرب و شمال غرب افزایشی است و هفته آینده روند در اکثرحوضه‌های آبریز افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، میزان تبخیر آب در حوضه‌های آبریز کشور یکی از مهم‌ترین مسائل در به‌وجودآمدن کم‌آبی یا پرآبی است، به‌طوری که هرچه میزان تبخیر بیشتر باشد وضعیت تأمین آب هم مشکلات بیشتری خواهد داشت.

بر اساس اعلام مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، برای هفته اول، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در سواحل دریای خزر افزایشی و در دیگر مناطق کشور به صورت پراکنده کاهشی پیش بینی می شود و نسبت به هفته گذشته به طور عمده در غرب و شمال غرب کشور افزایشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در نیمه شمالی کشور به صورت پراکنده افزایشی پیش بینی می شود و همچنین برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، در عمده مناطق کشور افزایشی خواهد بود.

پیش‌بینی اختلاف متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه برای این هفته

بر پایه این گزارش، اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۲اسفند نسبت به هفته گذشته ۶ دهم میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۵ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۹ میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۵ دهم میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱۲ اسفند نسبت به هفته گذشته ۲ دهم میلیمتر است، همچنین این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم منفی ۳ دهم میلی‌متر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۲ میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر هم ۰.۳ میلیمتر است.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱۲ اسفند نسبت به هفته گذشته منفی ۲ دهم میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۴ دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۴ میلیمتر و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر یک دهم میلیمتر است.

افزایش روند تبخیر آب در حوضه‌های آبریز

متوسط هفتگی پتانسیل تبخیر روزانه در هفته آینده

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۱۹ اسفندماه نسبت به هفته گذشته ۱.۲ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر۵ دهم میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۸ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۸ دهم میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۱۹ اسفندماه نسبت به هفته گذشته ۱.۵ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۲ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۷ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۱.۳ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۱۹ اسفندماه نسبت به هفته گذشته ۱ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرصفر میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۲ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱ دهم میلی‌متر خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha