حمایت ایران از پیشنهاد چین برای حل‌ و فصل سیاسی بحران اوکراین

تهران- ایرنا- وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای درباره منازعه اوکراین و روسیه از موضع چین برای حل و فصل سیاسی این بحران حمایت کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روز یکشنبه در بیانیه‌ای درباره حل و فصل مسالمت آمیز منازعه اوکراین و روسیه اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران مواضع گذشته خود را در مورد بحران اوکراین به ویژه مواضع بیان شده در سند منتشر شده در تاریخ ۱۹ اکتبر ۲۰۲۲ در نیویورک را تکرار می‌کند. موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که خود قربانی جنگ، تهدید و تحریم های یکجانبه مورد حمایت آمریکا و غرب بوده است، احترام به منشور ملل متحد و حقوق بین الملل از جمله عدم توسل و تهدید به زور، تمامیت سرزمینی و برابری حاکمیتی است.

وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران جنگ و تحریم‌های یکجانبه را نفی کرده و به صورت مطلق گفتگو و دیپلماسی را برای حل و فصل اختلافات بین الدولی ترجیح می‌دهد.

این اطلاعیه افزود: به طور ویژه، جمهوری اسلامی ایران ذهنیت سلطه جویانه و یکجانبه گرایی دوران جنگ سرد توسط ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای غربی از طریق سیاست‌های ملی و ترتیبات منطقه ای (مانند ناتو) را محکوم می‌کند که خود یکی از علل ریشه ای بسیاری از بحران‌ها در جهان، از جمله بحران جاری در اوکراین بوده است.

وزارت امور خارجه یادآور شد: پس از یک سال از درگیری نظامی در اوکراین که منجر به خسارات جانی و مادی برای طرفین درگیری شده و پیامدهای زیانباری برای جهان داشته است، جامعه بین‌المللی باید تلاش‌های خود را برای حل و فصل مسالمت‌آمیز هرچه سریعتر این بحران از طریق دیپلماسی تقویت کند.

این اطلاعیه اضافه کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز احترام به هر دو ملت اوکراین و روسیه و خاطرنشان کردن روابط دیرینه ایران با دو کشور، بار دیگر تأسف عمیق خود را از ادامه درگیری و جنگ اعلام کرده و بر موضع بیطرفی خود تاکید می‌کند.

وزارت امور خارجه تصریح کرد: اکنون زمان آن فرا رسیده است که به جای تبلیغات، و دامن زدن به جنگ و همچنین متهم سازی بی پایه و اساس دیگران و اصرار بر اقدامات یکجانبه، دیپلماسی واقعی برای پایان دادن به مناقشه و همه اقدامات فعال شود. در این راستا، جمهوری اسلامی ایران، از موضع چین در مورد حل و فصل سیاسی بحران اوکراین مورخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۳ حمایت می‌کند.

اطلاعیه وزارت امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که عناصر منعکس شده در این سند برای آغاز مذاکرات برای یک چارچوب مورد توافق دوطرف جهت پایان دادن به فعالیت های نظامی در اوکراین، توقف اقدامات یکجانبه و بازگرداندن وضعیت بر اساس اصول منشور ملل متحد کفایت می‌کند. جمهوری اسلامی ایران همچنین آماده است به نحو مقتضی در حل مسالمت آمیز بحران با هدف پایان دادن به فعالیت‌های نظامی و همچنین هرگونه ترتیباتی که می‌تواند رنج‌های بشری را کاهش دهد، مشارکت کند.

سرخط اخبار سیاست خارجی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha