۶ اسفند ۱۴۰۱، ۱۲:۵۱
کد خبر: 85040059
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اهداف تحریمی جدید واشنگتن؛ صادرات لوازم خانگی به روسیه محدود می‌شود

تهران- ایرنا- براساس تحریم‌های جدید واشنگتن علیه مسکو، صادرات برخی لوازم خانگی حاوی ریزتراشه که به ادعای مقامات آمریکایی در تجهیز ارتش روسیه کاربرد دارد، منع می‌شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از نشریه پولیتیکو، مقامات دولت آمریکا می گویند جدیدترین دور از محدودیت های وضع شده علیه روسیه، ممنوعیت صادرات اقلامی از لوازم خانگی را شامل می‌شود که ارتش روسیه از آن برای فناوری مورد نیاز خود در میدان جنگ استفاده می کند.

براساس تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه، دولت جو بایدن صادرات انواع قهوه ساز، توستر، دستگاه تهویه هوا، سشوار و مایکروویو را به روسیه محدود می کند. مقامات آمریکایی می گویند که این اقلام خانگی که به نظر بسیار معمولی به نظر می رسند، حاوی ریزتراشه ها و قطعاتی هستند که روسیه از آنها برای تعمیر و جایگزینی تجهیزات نظامی خود استفاده می کند.

دولت آمریکا دیروز (جمعه) با اعلام دور جدید از قوانین که ممنوعیت صادرات لوازم خانگی یاد شده را شامل می شود، اعلام کرد که به دنبال بستن راه های دسترسی مسکو به ریزتراشه های موجود در لوازم الکترونیکی ساده است. اقدامی که با تمرکز بر ناتوانی روسیه در تجهیز ارتش صورت گرفته و از تغییر تاکتیک آمریکا و متحدانش در قبال جنگ در اوکراین حکایت دارد.

والی آدیمو معاون وزیر خزانه داری آمریکا در اظهاراتی روز سه شنبه هفته گذشته گفت: ما شاهد استفاده فزاینده روسیه از کالاهای دو منظوره برای توسعه صنایع نظامی هستیم.

وی اضافه کرد: این کشور با استفاده از نیمه هادی های موجود در لوازم خانگی از یخچال تا مایکروویو را جدا می کند و از آنها در تعمیر تجهیزات نظامی بهره می برد.

آدیمو سپس ادامه داد: ما قصد داریم کنترل و تحریم مربوط به بخش صادرات را افزایش دهیم تا تلاش های جنگی مسکو را محدود سازیم.

در آغاز جنگ، ایالات متحده گروهی متشکل از ۳۶ کشور را گرد هم آورد تا به زعم خود کنترل بر صادرات به روسیه را هماهنگ کنند؛ اقدامی که به منظور ممانعت روسیه در استفاده از ریزتراشه های موجود در لوازم خانگی بود. تلاشی که به نظر می رسد تاکنون چندان موفق نبوده و مسکو با گذشت یک سال از جنگ در اوکراین، همچنان به تامین ارتش خود از طریق روش‌های غیرمتعارف ادامه داده است.

از همین رو، وزارت بازرگانی آمریکا دیروز صدها مورد را از لوازم آشپزخانه گرفته تا قطعات خودرو به فهرست ممنوعیت صادرات اضافه کرد که تا راه های ورودی به روسیه برای تامین تجهیزات را ببندد.

این اقدام جدیدترین گام ایالات متحده و کشورهای گروه هفت است که علاوه بر تحریم ها علیه اشخاص حقیقی و حقوقی و بخش معادن و محصولات شیمیایی، اعمال می‌شود.

اما در حالیکه غرب در تلاش برای مسدود ساختن هرگونه روزنه برای دور زدن تحریم های روسیه است، بسیاری از کشورها همچنان در این امر به مسکو کمک می کنند.

بر اساس گزارش یک سازمان غیرانتفاعی متمرکز بر حل مشکلات ژئوپلتیک (Silverado Policy Accelerator) صادرات به روسیه از چین، بلاروس، ترکیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و ازبکستان در حال حاضر بیش از آغاز جنگ در اوکراین است.

به گفته کارشناسان، این وضعیت ممکن است حتی با وضع محدودیت های بیشتر تشدید گردد، مگر آنکه آمریکا کشورهای نام برده را به تبعیت از محدودیت های جدید متقاعد کند.

در این میان داگ جاکوبسون وکیل حوزه کنترل صادرات گفت: طنز ماجرا این است که آمریکا یخچال سازی چندانی ندارد و بیشتر لوازم خانگی خود را از چین وارد می کند. بنابراین بهترین کار برای بستن راه های ورودی به ارتش روسیه این است که کشورهای کمک کننده به مسکو در دور زدن تحریم ها را شناسایی کنیم.

ناظران بر این باور هستند که اگرچه تحریم ها اقتصاد روسیه را تضعیف کرده، اما آن را به طور کامل فلج نکرده است.

بر اساس گزارش جدید سازمان تجارت جهانی، صادرات روسیه در سال ۲۰۲۲ به دلیل افزایش قیمت نفت، گاز و کود رشد ۱۵.۶ درصدی داشته و تجارت این کشور با چین، هند و ترکیه هم در سال گذشته افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha