ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان‌های شمالی مردمی شده‌است

رشت - ایرنا - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و رسیدگی به ایثارگران را امری عمومی دانست و گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان‌های شمالی به ویژه گیلان و مازندران مردمی شده‌است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی شامگاه چهارشنبه در کارگروه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گیلان در استانداری با بیان اینکه برگزاری کنگره و یادواره‌ در استان‌های گیلان و مازندران در مقایسه با سایر استان‌ها بیشتر است، اظهار کرد: مردمی شدن ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در این استان ها شکل گرفته که باید این الگو به سایر استان‌ها تعمیق داده شود.

وی با تاکید بر اینکه برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به دنبال کارهای مشترک هستیم، اضافه کرد: با کمک بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس فیلم اتاقک گِلی ساخته شد؛ کار مشترک و فاخری که در جشنواره نیز جایزه دریافت کرد.

رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور با بیان اینکه جریان شهید پژوهی و داستان نگاری کودکان برای شهدا باید در آموزش و پرورش جدی گرفته شود، خاطر نشان کرد: پروژه‌های دانشجویی در مورد شهدا، جانبازان و ایثارگران مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اجرای برنامه جشن تولد شهید با عنوان مهمانی مامان اظهار کرد: در این برنامه نوجوانان دهه ۸۰ در روز تولد شهید؛ نزد مادر شهید می روند، این قبیل کارها موجب عمومی شدن و برقراری ارتباط نوجوانان و جوانان پاک با شهدا می‌شود ضمن اینکه شهیدان در تهدیدهای فرهنگی، وحدت بخش و نجات بخش هستند.

قاضی زاده هاشمی در ادامه با ارائه گزارشی از جامعه ایثار و شهادت در استان گیلان خاطر نشان کرد: در حوزه ایثارگران مجموع افراد بیکار ثبت نام شده در سامانه ۶۰۶ نفر بوده که از این تعداد ۲۹۴ فرزند شهید و جانباز ۷۰ درصد به بالا را شامل می‌شوند و بقیه از سایر خانواده ایثارگری هستند.

وی با بیان اینکه در سال جاری نسبت به سال گذشته تعداد استخدام‌ها در گیلان افت کرده‌است، افزود: پارسال هزار و ۱۰ نفر استخدام شدند اما امسال، ۳۰۸ نفر جذب شدند.

رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور با اشاره به بند ج ماده ۸۷ قانون برنامه ششم با موضوع جذب فرزندان شهید و جانبازان ۷۰ درصد اظهار کرد: در این ارتباط در مرحله اول ۳۵۰ سهمیه به گیلان داده شد که از این تعداد ۹۳ سهمیه استفاده شده‌است.

وی درباره تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگران خاطر نشان کرد: کل مجوزهای صادر شده برای گیلان، دو هزار و ۲۵۳ مورد بوده که از این تعداد یک‌هزار و ۴۶۷ نفر کارهایشان انجام شده که باید روند کار در این بخش تسریع شود، دستگاه‌ها باید این افراد را جذب کنند و این مهم قانون است.

معاون رئیس جمهور در تشریح اقدامات حوزه تسهیلات به ایثارگران در گیلان افزود: سهمیه اعتبارات مصوب از محل تسهیلات استانی ۱۹۶ میلیارد تومان بوده که با جمع خوداشتغالی از سایر منابع در مجموع حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است که تاکنون ۱۱۴ میلیارد تومان منابع از سوی بانک‌های عامل تجهیز شده که همکاری بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات باید بیشتر شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ۷۰۳ نفر در استان گیلان دارای اولویت اول واگذاری مسکن هستند، اظهار کرد: این تعداد افرادی هستند که طبق قانون باید حتما خدمات مسکن دریافت کنند که در طول ۴۰ سال انجام نشد.

رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور ادامه داد: اولویت دوم در بخش مسکن ایثارگران، سه هزار و ۷۵۶ نفر هستند، کسانی که باید زمین می گرفتند، وام ارائه شد اما زمین داده نشد، استان گیلان در این بخش عقب است که باید پی‌گیری‌های لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه از یک‌هزار و ۳۰۱ گلزار در گیلان، یک‌هزار و ۲۹۹ مورد ساماندهی شده و تعدادی هم نیاز به مرمت دارند، اضافه کرد: بنیاد شهید اعتبار ملی در حوزه عمرانی ندارد، در سفرهای استانی اعتباری برای ساماندهی گلزارها در نظر گرفته شده که باید در استان پی‌گیری شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha