۱۲۰ هزار نفرساعت آموزش ترویجی امسال در مزارع کشاورزی کرمانشاه ارائه شد

کرمانشاه- ایرنا- مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: کارشناسان مراکز و سایت‌های تخصصی جهاد کشاورزی استان امسال نزدیک به ۲۰ هزار ساعت نفر آموزش کلاسی و بیش از ۱۰۰ هزار ساعت نفر آموزش ترویجی عملی به کشاورزان و بهره‌برداران استان ارایه دادند.

«کوروش محرابی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: اکنون ۷۰۰ کارشناس آموزش ترویجی در ۹۶ سایت الگو و ۵۵ مرکز جهاد کشاورزی مسئولیت آموزش علمی کشاورزان و بهره برداران استان کرمانشاه را برعهده دارند.

وی در ادامه از جمله وظایف سایت های الگوی تخصصی جهاد کشاورزی را کاشت و آزمایش ارقام جدید محصولات، بکار گیری روش های مختلف علمی برای کاشت محصولات، ثبت و مشاهد عینی نتایج و دستاوردها عنوان کرد که طی فرایندهای علمی انجام می شود.

محرابی اضافه کرد: سایت الگوهای محلی یا تخصصی جهاد کشاورزی در امر آموزش ترویجی علمی در سه بازده زمانی؛ یعنی کاشت در انتخاب نوع رقم بذر مناسب، آزمایش خاک و دیگر مسائل؛ مرحله داشت مبارزه با آفات و تغذیه محصول و مرحله برداشت تنظیم دستگاه های درو و برداشت به کشاورزان کمک مشاوره ای علمی در کنار ۵۵ مرکز جهاد کشاورزی می کنند.

۱۲۰ هزار نفرساعت آموزش ترویجی امسال در مزارع کشاورزی کرمانشاه ارائه شد

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود کارشناسان ترویجی را کارشناس پهنه تولیدی معرفی کرد و بیان داشت: هر کارشناس آموزش و نظارت بر امر تولید چند روستای استان را در کنار مراکز جهاد کشاورزی برعهده دارد.

محرابی در ادامه به آموزش نظری و عملی کارشناسان ترویجی جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: سالیانه به طور میانگین ۲۰ هزار ساعت نفر آموزش کلاسی و ۱۰۰ هزار ساعت نفر آموزش عملی توسط کارشناسان ترویجی این سایت ها به کشاورزان و بهره برداران استان ارایه می شود.

۹۰۰ تسهیل گر به انتقال دانش و آموزش ترویجی زنان روستایی استان کرمانشاه کمک می کنند

این مقام مسئول همچنین از وجود ۲ هزار و ۵۰۰ مددکار آموزش ترویجی انتقال دانش کشاورزی در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: این مددکاران ترویجی کشاورزان شاخص محلی هستند که در کنار کارشناسان توانایی انتقال دانش به کشاورزان را دارند و به آنها مشاوره عملی می دهند.

۱۲۰ هزار نفرساعت آموزش ترویجی امسال در مزارع کشاورزی کرمانشاه ارائه شد

وی در ادامه همچنین یکی دیگر از برنامه های جهادکشاورزی در امر آموزش ترویجی و انتقال دانش به بهره برداران و کشاورزان را تسهیل گران زن روستایی اعلام کرد و افزود: این تسهیل گران در زمینه اشتغال روستایی به دیگران آموزش می دهند مانند ایجاد صندوق های خُرد زنان روستایی و زنان را اقناع می کنند که در حوزه زنان نقش های واسط جهاد کشاورزی و زنان داشته باشند و برنامه های جهاد کشاورزی در حمایت و پشتیبانی از اشتغال روستایی را به مرحله اجرا بگذارند.

محرابی در پایان اظهار داشت: در حال حاضر ۹۰۰ زن تسهیل گر روستایی در امر آموزش ترویجی به جهاد کشاورزی استان کمک می کنند.

به گزارش ایرنا، استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

در این استان چهار میلیون و ۶۵۰ واحد دامی و بیش از یک هزار و ۳۳۳ واحد دامپروری صنعتی شامل ۷۰۰ واحد مرغداری گوشتی صنعتی، ۱۷۶ واحد گاوداری شیری، ۱۸۱ واحد پرواربندی گوساله و ۲۱۹ واحد پرواربندی بره فعال است.

در استان کرمانشاه همچنین ۲۴ واحد مرغداری تخمگذار، ۱۳ واحد پرورش بوقلمون صنعتی، ۹ واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، ۲ واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شترمرغ و بیش از ۳۰۹ هزار کلنی زنبور عسل و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

در کرمانشاه سالانه بیش از ۴۵۱ هزار تن انواع محصولات دامی شامل ۳۳۶ هزار تن شیرخام، ۳۶ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن گوشت طیور، ۱۱ هزار و ۱۰۰ تن تخم مرغ و چهار هزار و ۸۳ تن عسل تولید می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha