۲ اسفند ۱۴۰۱، ۱۰:۳۳
کد خبر: 85036079
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

ارمغان آل‌محمد (ص) را فراموش نکنیم

۲ اسفند ۱۴۰۱، ۱۰:۳۳
کد خبر: 85036079
ارمغان آل‌محمد (ص) را فراموش نکنیم

تهران- ایرنا- یک کارشناس مذهبی مناجات شعبانیه را به نقل از آیت‌الله ملکی تبریزی به عنوان ارمغان آل محمد (ص) معرفی کرد که به گفته استاد شهید مرتضی مطهری یک معجزه است. 

فردا سوم اسفند مصادف با نخستین روز از ماه شعبان است؛ ماهی که به نام پیامبر اکرم (ص) و صلوات بر محمد و آل محمد مزین است. در روایتی آمده است که امام سجاد (ع) یاران خود را جمع کرد و ‏فرمود می‏ دانید این چه ماهی است؟ این ماه شعبان است و حضرت رسول (ص) می‏ فرمود شعبان ماه من است. پس در این ماه برای محبت پیغمبر خود و برای تقرب به سوی پروردگار خود روزه بگیرید.

در ماه شعبان میلاد سه امام آسمان ولایت یعنی امام حسین (ع)، امام سجاد (ع) و حضرت حجت (عج) و همچنین قمر بنی هاشم و حضرت علی اکبر (ع) را جشن می گیریم و با مناجات شعبانیه و صلوات شعبانیه، روزها و شب های خود را متفاوت با سایر شب ها و روزها می گذرانیم؛ هرچند بزرگان اخلاق بر خواندن مناجات شعبانیه نه فقط در ماه شعبان که در طول سال تاکید کرده اند.

حجت الاسلام علی شیرازی در گفت وگو با خبرنگار معارف ایرنا به ویژگی های ماه شعبان اشاره کرد و درباره مناجات شعبانیه گفت: آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی فرمودند که مناجات شعبانیه، مناجات معروفی است و اولیای خدا به خاطر این مناجات شعبانیه است که با ماه شعبان انس دارند و برای همین مناجات، منتظر و مشتاق این ماه هستند.

وی به نقل از استاد اخلاق امام خمینی (ره) افزود: این مناجات، مناجات بزرگی است و یکی از ارمغان های آل محمد (ص) است که بزرگی آن را کسی درک می کند که قلب سالم و گوش شنوایی داشته باشد و لذا اهل غفلت از درک فواید و نورهای آن بی بهره اند. این کارشناس مذهبی افزود: علامه محمدتقی مصباح یزدی تاکید داشت که مناجات شعبانیه از سایر مناجات ها متمایز است و درخشش خاصی دارد و استاد شهید مرتضی مطهری می گفت مناجات شعبانیه برای مردم عالم، معجزه است. البته علامه سید بن طاووس به این نکته اشاره کرده که امیرمومنان علی (ع) و فرزندانش (ع) در ماه شعبان، مناجات شعبانیه را می خواندند و همه ائمه (ع) بر آن مداومت داشتند.

شیرازی ادامه داد: امام خمینی (ره) می فرمود مناجات شعبانیه از مناجات‏ هایی است که اگر انسان دنبالش برود و در آن فکر بکند، انسان را به یک جایی می‏ رساند و حضرت امام خامنه ای نیز اینگونه فرمود که مناجات مأثوره ماه شعبان، یکی از دعاهایی است که لحن عارفانه و زبان شیوای آن با مضامین بسیار والا و سرشار از معارف عالی همراه است که نظیر آن را در زبان‌های معمولی و محاورات عرفی نمی ‏توان یافت یا در جایی دیگر فرمود این مناجات، نمونه کاملی از تضرع و وصف حال برگزیده ترین بندگان صالح خدا با معبود و محبوب خود و ذات مقدس ربوبی است. یعنی هم درس معارف است و هم اسوه و الگوی عرض حال و درخواست انسان مومن از خدا.

ارمغان آل‌محمد (ص) را فراموش نکنیم

ماه آمادگی برای ورود به مهمانی خدا

وی درباره امتیازهای ماه شعبان گفت: ماه شعبان، ماه آمادگی برای ورود به مهمانی خداست. ما باید با عمل به تکالیفمان در این ماه بزرگ، خود را برای ورود به ماه شریف رمضان آماده کنیم. در این ماه عظیم الشان، تکلیف های بزرگی بر دوش ما گذاشته شده است که شب زنده داری، خواندن نماز شب با تلاوت سوره های متفاوت قرآن، روزه گرفتن به ویژه در روزهای دوشنبه و پنجشنبه، تلاوت روزانه یک جزء از قرآن با صوت زیبا و تدبر در آیات آن از جمله این اعمال است.

این پژوهشگر مذهبی، زیاد صلوات فرستادن بر پیامبر (ص) و ذکر مستمر، به ویژه تسبیح حضرت فاطمه (س) را از دیگر اعمال سفارش شده این ماه برشمرد و گفت: ذکر یونسیه یعنی گفتن لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ در این ماه تاکید شده است. البته کسی که ذکر یونسیه را تکرار می کند، باید با تمام وجود بر یگانگی خدا ایمان داشته باشد و بداند که خدا در همه حال ناظر بر اعمال اوست. همچنین متوجه باشد که در هنگام گفتن این ذکر، با سرچشمه وجود و هستی صحبت می کند و باید از گذشته سرشار از کوتاهی و ناسپاسی خود، پشیمان باشد و این ذکر را نوعی توبه به درگاه الهی بداند.

وی بهترین زمان برای گفتن ذکر یونسیه را بعد از عشاء دانست که در سجده حداقل ۴۰۰ بار تکرار کند و افزود: ذاکر باید به رابطه ذکر یونسیه با خود اهمیت بدهد و به عظمت خدا توجه نماید و همچنین باید به نظم و هماهنگی در کره زمین و در سیارات و ستاره ها و خورشید و نوع حیات در خشکی ها و دریاها توجه کند و از طرف دیگر باید در هر بار خواندن این ذکر، بیشتر به حضرت دوست نزدیک تر شود.

شیرازی اضافه کرد: اگر بتوانیم در ماه شعبان به سجده های طولانی پس از هر نماز و شکرگزاری از پروردگار عادت کنیم، بسیار موثر است. پرهیز از گناه و استغفار دائمی با گفتن روزی ۷۰ بار ذکر استغفرالله و اساله التوبه با یک توبه واقعی و حقیقی در این ماه سفارش شده است.

وی به برخی دیگر اعمال و ذکرهای این ماه همچون داشتن مراقبه و محاسبه، خواندن نمازهای نافله روزانه به ویژه نافله ظهر، زیارت مشاهد مشرفه و اولیای الهی، زیارت مومنین و انسان های نیکوکار و با اخلاص، زیارت اموات و اهل قبور، خواندن دعای فرج به ویژه در قنوت نمازهای وتر، خواندن زیارت جامعه کبیره در روزهای جمعه، خواندن صلوات شعبانیه در اواسط هر روز، صدقه دادن و کمک به نیازمندان و فقیران و همچنین خواندن دعا با سوز و تضرع و اشک تاکید کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha