۲ اسفند ۱۴۰۱، ۸:۲۸
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 85035881
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

صیانت از مناطق حفاظت شده زنجان نیازمند مشارکت عمومی

زنجان - ایرنا - استان زنجان دارای مناطق حفاظت شده متعدد است که صیانت از آنها به تنهایی از عهده یک دستگاه بر نمی‌آید و به مشارکت عمومی و همگانی نیاز دارد.

به گزارش ایرنا، امروزه گسترش جوامع انسانی و توسعه شهرنشینی موجب پیدایش مشکلات محیط زیستی شده که حل آنها به تنهایی از عهده یک دستگاه و یک سازمان خاص بر نمی آید.

در حال حاضر توجه به حفاظت و صیانت از محیط زیست باید به یک فرهنگ تبدیل شود چون محیط زیست پایدار و ماندگار در گرو برنامه ریزی‌های منسجم و هدفمند و با مشارکت مردمی است.

همچنین باید علم و آگاهی شهروندان نسبت به گذشته بیشتر شود تا به ارزش واقعی طبیعت و محیط زیست پی ببرند و حفاظت جدی از آن را در دستور کار داشته باشند.

استان زنجان، ظرفیت های بدیلی در حوزه محیط زیست دارد به طوری که با داران بودن مناطق حفاظت شده متعدد یکی از قطب های مهم گردشگری طبیعی در کشور محسوب می شود، در این میان نبود زیرساخت های لازم و وجود شکارچیان متخلف نگرانی را در حوزه صیانت از حیات وحش استان افزایش داده است.

متولیان امر در محیط زیست استان معتقدند واگذاری این مناطق به بخش خصوصی در برنامه های آتی این اداره کل قرار دارد، همچنین ایجاد جاذبه های گوناگون نیز می تواند تاثیرات مثبتی را در صیانت از این مناطق به دنبال داشته باشد.

خبرنگار ایرنا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با محمدرضا یافتیان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت و گو کرده و از او درباره اهمیت این بخش و اقدامات صورت گرفته پرسیده است.

صیانت از مناطق حفاظت شده زنجان نیازمند مشارکت عمومی

ایرنا: برای صیانت از مناطق حفاظت شده استان چه اقداماتی در حال انجام است؟

طبق گزارش‌های ارائه شده هر ۲۰ دقیقه یک گونه جانوری منقرض می شود، درحالیکه طبق ادعای پژوهشگران، انقراض نسل یا گونه معنا ندارد به شرطی که تمهیدات لازم از قبیل ایجاد بانک ژن را در اختیار داشته باشیم.

شکار یکی از تهدیدات جدی حیات وحش است و مختص ایران نیست و در سراسر جهان، عده‌ای به دلایلی از قبیل تفریح و معیشت این کار را انجام می دهند که حل این مساله نیز امکان‌پذیر است و سازمان محیط زیست کشور با برنامه ریزی جامع و با کمک متخصصان امر تلاش دارد تا اقدام های لازم جهت حل این مشکل صورت گیرد.

مردم حق دیدن محیط طبیعی خود را دارند که در این خصوص بحث گروه های اقتصادی یعنی واگذاری مناطق به بخش خصوصی در قالب قرق های اختصاصی را که قابل اعتماد و متعهد باشند مطرح می کنند البته باید توجه داشت حفاظت از محیط زیست در اولویت این اداره کل قرار دارد و موضوع یاد شده در مراحل بعدی قرار می گیرد.

مشارکت دادن جوامع محلی در حفاظت مناطق حفاظت شده می تواند اقدام موثری باشد و نهایت تلاش ما بهره گرفتن از ظرفیت ساکنان جوامع محلی در حفاظت از مناطق تحت مدیریت است.

در حال حاضر گونه های شاخص جانوری استان قوچ و میش ارمنی، آهوان دشت سهرین، پلنگ و گربه وحشی هستند و در برخی موارد وقتی ارزش زیستگاهی آنها کاهش پیدا می کند، امکان انتقال و مهاجرت آنها به مناطق دیگر را بررسی می کنیم که این مهم نیازمند برنامه ریزی منسجم است.

متاسفانه به دلایل مختلف شرایط زیست آهوان در منطقه حفاظت شده سرخ آباد دشت آهوان سهرین سخت شده و شاهد آن هستیم که آهوان سهرین در حال مهاجرت به منطقه حفاظت شده فیله خاصه هستند و در حال حاضر این منطقه شرایط بهتری نسبت به سهرین دارد.

در سال گذشته ۵۵ هزار هکتار به مناطق حفاظت شده استان افزوده شد و مقرر بود که ۲ پاسگاه محیطبانی و نیروی انسانی داشته باشیم اما متاسفانه اعتبارات لازم در ارتباط با محیطبانی تحقق نیافته است که امیدواریم در دور دوم سفر رییس جمهور به استان، اعتبارات ساخت ۲ پاسگاه در منطقه حفاظت شده سرخ آباد مصوب شود چون هیچ اعتباری به محیط زیست استان در دور اول سفر رئیس جمهور به استان برای محیط زیست در نظر گرفته نشد.

صیانت از مناطق حفاظت شده زنجان نیازمند مشارکت عمومی

ایرنا. آیا پرندگان مهاجر به مناطق بکر استان زنجان سفر می کنند؟

بله، در اسفند سال گذشته انواع پرندگان مهاجر از جمله مرغابی های سرسبز به مناطق مختلف استان از جمله سد فیله خاصه مهاجرت کرده بودند، این دسته از مرغابی ها از مناطق نیم کره شمالی به سمت نیم کره جنوبی حرکت می کنند و به این منطقه نیز وارد می شوند.

علاوه بر آن همچنین در اواخر پاییز امسال نیز یک هزار و ۵۰۰ قطعه پرنده مهاجر به سد گلابر زنجان وارد شدند که طبق آمار محیط زیست استان این رقم تا آخر اسفند سال جاری به ۱۰ هزار قطعه نیز می رسد، البته این موضوع، مشکلاتی دارد چرا که حضور شکارچیان متخلف نمود بیشتری پیدا می کند و برای برخورد با آن به نیروی انسانی بیشتری نیاز داریم.

خرید یک قایق برای کنترل تخلفات شکار و صید در سد گلابر در اولویت است و از طرفی صید غیر مجاز ماهیان نیز از چالش های این منطقه به شمار می رود هرچند با اقدامات انجام گرفته این آمار کنترل شده است و امیدواریم با به کارگیری تجهیزات لازم اقدامات بهتری انجام شود.

موضوع مهم در این بخش، آموزش و آگاهی رسانی به جوامع مخاطب شهری و روستایی و دیگر اقشار است که در این زمینه کارهای خوبی انجام شده اما تا رسیدن به حد ایده آل فاصله وجود دارد و باید از کمی گرایی به سمت کیفی گرایی حرکت کرد.

در این راستا این اداره کل نیز توسعه خانه های محیط زیست را با جدیت دنبال می کند که در واقع محلی برای تجمیع اطلاعات محیط زیستی است.

صیانت از مناطق حفاظت شده زنجان نیازمند مشارکت عمومی

ایرنا. چه اقداماتی را برای حمایت از پروژه های محیط زیستی در دستور کار دارید؟

صندوق ملی محیط زیست در این زمینه در اختیار افراد یا مجموعه هایی است که می خواهند پروژه هایی محیط زیستی را اجرا کنند.

این استان در گذشته از ظرفیت این صندوق بی بهره بود و یکی از سیاست های کاری این اداره کل، تحقق این موضوع مهم در منطقه است.

در این راستا پنج طرح در سال جاری به صندوق ملی محیط زیست ارائه شده است که از این تعداد پرداخت تسهیلات به ۲ طرح قطعی شده و سه طرح دیگر نیز در حال بررسی است.

علاقه مندان می توانند از این طریق برای دریافت تسهیلات حمایت از پروژه های محیط زیستی اقدام کنند، حتی شهرداری های زنجان نیز می توانند برای خرید اتوبوس یا نوسازی ناوگان شهری اقدام به دریافت وام از صندوق ملی محیط زیست نماید.

همچنین این اداره کل به واحدهای صنعتی استان نیز اطلاع رسانی لازم را انجام داده است که می توانند برای دریافت وام به منظور ارتقای کیفی فعالیت های خود از طریق دریافت وام از صندوق ملی محیط زیست به این اداره کل مراجعه کنند و درخواست های خود را ارائه نمایند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha