میراث فرهنگی مازندران از تخریب بنای تاریخی شیخ کبیر بابل جلوگیری کرد

ساری - ایرنا - معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به تخریب بخشی از بنای تاریخی شیخ کبیر بابل، گفت: با اعزام نیروهای یگان حفاظت این اداره کل و هماهنگی با ماموران انتظامی، از تخریب این بنای تاریخی جلوگیری شد.

مهران حسنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه بنای تاریخی شیخ کبیر بابل که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است، وقفی بوده که تولیت آن بر عهده شخصی به نام "بندگان" است، اظهارکرد: مالک در سال های اخیر با شکایت از اداره کل میراث فرهنگی مازندران، این بنای تاریخی را از فهرست آثار تاریخی خارج کرد و با در اختیار داشتن رای دیوان عدالت اداری، اقدام به تخریب بخشی از این بنای تاریخی کرده است.

وی افزود: به دنبال صدور رای دادگاه مبنی بر خارج شدن این بنای تاریخی از فهرست آثار ملی، اجرای احکام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز با طرح موضوع تلاش کرد تا این حکم بی اثر شود که تاکنون نتبجه ای در بر نداشت.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: مالک این بنای تاریخی در تازه ترین اقدام خود و با توجه به ابزار قانونی که همان رای دادگاه است، طی مکاتبه ای با شهرداری بابل به بهانه بازسازی سقف خانه، اقدام به برداشتن سفال بام سقف کرد که میراث فرهنگی استان همان موقع با طرح شکایت در شعبه ۶ دادگاه تلاش کرد تا از این اقدام جلوگیری کند که متاسفانه دادگاه حکم به تبرعه مالک این بنا داد.

حسنی خاطرنشان کرد: امروز نیز در عید مبعث پیامبر اکرم(ص) مالک با استفاده از ابزارهای قانونی که همان حکم دادگاه است، اقدام به تخریب بخشی از این بنا کرد که با حصور به موقع نیروهای یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران و همچنین نیروهای انتظامی، از ادامه تخریب جلوگیری شد.

وی ادامه داد: شهرداری بابل برای صدور مجوز به منظور مرمت و بهسازی سقف بنای تاریخی شیخ کبیر بابل موظف به مکاتبه با این نهاد بود که این اقدام صورت نگرفت و همین خود عاملی شد تا مالک اقدام به تخریب بخشی از سقف این بنای تاریخی کند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از پیگیری و مکاتبات لازم با فرماندار بابل و طرح موضوع در شورای تامین شهرستان برای جلوگیری از تخریب این بنای تاریخی خبر داد و گفت: این ادره کل برای حفظ این بنای تاریخی که در فهرست آثار ملی به نیز به ثبت رسیده است، از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهد کرد و هم اکنون نیر عوامل یگان حفاظت و ماموران انتظامی در محل حضور دارند.

خانه تاریخی شیخ کبیر در بابل که نخستین پایگاه مشروطه خواهی این شهرستان محسوب می‌شود در چند سال اخیر و بنا به دلایل مختلف در آستانه فروپاشی قرار گرفته است. خانه تاریخی شیخ کبیر که ۱۵۰ سال قدمت دارد، در همسایگی مسجد محدثین این شهر واقع است و در تاریخ ۱۸ بهمن سال ۱۳۹۳ به شماره ۲۱۱ ۳۱ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

آیت الله شیخ محمدحسن مازندرانی معروف به شیخ کبیر (۱۳۴۵-۱۲۴۰ ق)، یکی از فرزانگان جهان تشیع، فقیه جلیل القدر، حکیم فرزانه، عالم نامدار و مجتهد فرهیخته بود و زعامت و مرجعیت مازندران و شمال کشور را به عهده داشت و از شاگردان شیخ انصاری بود که بزرگانی چون آیت الله مرعشی نجفی به دریافت اجازه از ایشان مفتخر شد.

بیت ایشان همواره محل رفت و آمد مردم و پناهگاه افرادی بود که مشکلات مختلف رنج می بردند و برای رفع آن، از وجود مبارکش استمداد می کردند. به طوری که در سفرنامه ناصر الدین شاه آمده، وی نیز در سفر به مازندران، به محضر آن بزرگوار شرفیاب گردیده و عرض ادب نمود.

این خانه تاریخی متعلق به دوره قاجاریه با آجر و مصالح ساروج و آهک ساخته شده است، اما تعمیر بخشی از نمای بیرونی این خانه تاریخی با بتن در سال های اخیر هم سبب شده تا نمای آن چنان زشت جلوه کند که کسی متوجه تاریخی بودن آن نشود. با این وصف سقف خانه شیخ کبیر شیروانی و سفال بام است و زیر سقفش هم چوب به کار رفته است. درب و پنجره این بنا نیز از جنس چوب نماکاری شده و در قالب بناهای دوران قاجاریه است.

شیخ کبیر و خانه تاریخی

شیخ کبیر در سال ۱۲۴۲ هجری قمری در یک خانواده مذهبی و روحانی در بارفروش (بابل فعلی) دیده به جهان گشود و پدر وی ملا صفرعلی بابلکناری از علمای خطه بارفروش بود. این عالم بزرگ که ۱۰۲ سال از خداوند عمر گرفت، دارای فرزندی نبود و در سال ۱۳۴۴ هجری قمری در بارفروش درگذشت.

وی در زمان حیاتش برای کسب علوم دینی به نجف اشرف عزیمت کرد و در محضر استادان خود شیخ محمد صالح برغانی حائری و برادر شهید ثالث ، ملا محمد تقی غروی اصفهانی و شیخ محمد حسن نجفی اصفهانی در نجف به درجه اجتهاد نائل شد.

شیخ کبیر بعد از رسیدن به مرحله اجتهاد همزمان با آغاز مشروطه خواهی در ایران در حدود سال ۱۳۲۵ هجری قمری و ۱۲۸۵ هجری شمسی به بارفروش برگشت و از همین سال به همراه شیخ سلمان سیف‌الاسلام در بابل منزل خود را به جریان اصلی مشروطه مشروعه خواهی بابل و مازندران تبدیل کرد به گونه ای که تمامی تلگراف ها از پایتخت در خصوص مشروطه مشروعه خواهی و تمامی تلگراف ها از علمای نجف به مازندران و بابل به همین خانه ارسال می شد.

حضور سه پادشاه ایران در خانه شیخ کبیر

به نوشته کتاب " نگین محدثین شرح حال شیخ کبیر" ، خانه شیخ کبیر محل جلوس سه پادشاه ایران بود و ناصرالدین شاه در سال ۱۲۹۲ هجری قمری در سفری که به بارفروش داشت در منزل شیخ کبیر حضور یافت. محمدعلی شاه قاجار دومین پادشاهی بود که در سال ۱۳۲۹ هجری قمری ۱۲۹۰ هجری شمسی به منظور استرداد تاج و تخت بر باد رفته از روسیه وارد گنبد شد و روز ۱۲ مرداد سال ۱۲۹۰ هجری شمسی وارد ساری شد و سپس برای جلب نظر شیخ کبیر برای تصاحب پادشاهی به منزلش رسید که از شیخ جواب منفی دریافت کرد. رضاشاه پهلوی هم چندین مرحله زمانی که سردار سپه و نخست وزیر بود به منزل شیخ کبیر سفر کرد.

شهرستان بابل با بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی و میراثی رتبه نخست مازندران را به لحاظ تعداد ابنیه های تاریخی دارد که این آثار تاریخی شامل تکایا و حسینیه ها، پل ها، حمام ها، برج مقبره ها و خانه‌های تاریخی می باشد که به گفته کارشناسان ۷۰ درصد این ابنیه ها نیازمند مرمت و بازسازی می باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha