جهاد آبرسانی به ۱۰ هزار روستااز اقدامات گسترده دولت سیزدهم است

مشهد- ایرنا- معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: جهاد آبرسانی به همت دولت سیزدهم و در راستای محرومیت‌زدایی اکنون در ۱۰ هزار روستا در حال اجرا است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجید آقازاده حبشی، روز پنجشنبه در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های آبرسانی به روستاهای بخش احمدآباد شهرستان مشهد، افزود: به منظور محرومیت‌زدایی از روستاها برای حدود ۴.۶ میلیون نفر جمعیت روستایی باید ۱۴ هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط انتقال آب، تولید ۱۱ هزار متر در ثانیه آب، اجرای ۸۰۰ هزار متر مکعب مخزن و احداث هزار ایستگاه پمپاژ عملیاتی شود.

وی بیان کرد: اقدامات محرومیت زدایی در حوزه آب روستایی نیازمند ۴۷ هزار میلیارد تومان اعتبار است.

آقازاده حبشی اضافه کرد: در این راستا طرح جهاد آبرسانی آغاز شده و در جریان اجرای آن هفت هزارو ۱۳۸ روستا توسط قرارگاه محرومیت‌زدایی امام حسن مجتبی(ع) و سه هزار روستا توسط شرکت‌های آب و فاضلاب کشور پوشش داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش دوم این طرح نیز ۱۰ هزار روستای دیگر پوشش داده خواهد شد و تا پایان برنامه هفتم توسعه با اقدامات موثر ،شاخص جمعیت برخوردار روستایی کشور در تامین آب سالم از ۸۲ به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: در ابتدای انقلاب فقط ۲۷ تصفیه‌خانه آب برای جمعیت ۳۵ میلیون نفری کشور فعال بود، اما اکنون ۲۸۵ تصفیه‌خانه آب برای ۲ برابر این جمعیت احداث شده که نشان از ۱۰ برابر شدن تعداد تصفیه‌خانه‌ها دارد.

وی افزود: همچنین در اوایل انقلاب چهار باب تصفیه‌خانه فاضلاب در کل کشور برای هزار و ۴۳۰ شهر احداث شده بود و اکنون این تعداد به ۲۵۷ مورد رسیده است.

۲ مصوبه مجلس در حوزه توسعه خدمات آب و فاصلاب

نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار کرد: در تلفیق بودجه مجلس که روزهای پایانی را پشت سر می‌گذارد، ۲ مصوبه بسیار خوب در حوزه آب و فاضلاب به ویژه آب و فاضلاب روستایی مطرح شده است.

احسان قاضی‌زاده هاشمی افزود: اجرای طرح مجمع خیران آبرسان نیز یک حرکت نو در حوزه آبرسانی در کشور در راستای پیشبرد اهداف نظام و انقلاب در روستاها و به ویژه مناطق محروم است، در قالب این طرح خیران حوزه آبرسانی به منظور تشویق از مالیات معاف خواهند شد، همچنین شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی وابسته به این خیران نیز از مالیات معاف می شوند.

وی بیان کرد: در مشهد تعداد روستاهای محروم زیاد است و اجرای طرح پیوستن روستاهای محروم به قرارگاه محرومیت‌زدایی از توافق به قانون تبدیل شده که مصوبات به صحن علنی مجلس ارائه و به تایید نهایی می‌رسد تا به تکمیل پروژه‌های آبرسانی در سال آینده کمک کند.

این نماینده مجلس گفت: پروژه آبرسانی نیز که امروز در روستای "ابرش" بخش احمدآباد مشهد افتتاح شد، به علت طولانی بودن خط شبکه و حجم بالای تامین مالی، سالیان سال است که آرزوی تاریخی مردم منطقه بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز اظهار کرد: در راستای رفع مشکل تامین آب شرب برخی روستاهای بخش احمدآباد شهرستان مشهد، پروژه آبرسانی در روستاهای ابرش، درخت سپیدار و سایر روستاهای بخش احمدآباد به طول ۹ کیلومتر با ۶ باب مخزن با اعتبار ۱۷۶ میلیارد ریال افتتاح شده است .

حسین اسماعیلیان افزود: حجم این ۶ مخزن ۷۵۰ مترمکعب است و این پروژه با ۲ ایستگاه پمپاژ و شبکه توزیع ۱.۲ کیلومتری آماده آبرسانی به ساکنان بخش احمدآباد است.

وی خاطرنشان کرد: پروژه آبرسانی روستاهای ابرش و درخت سپیدار به طول هشت کیلومتر با سه باب مخزن و یک باب ایستگاه پمپاژ به اعتبار ۱۰۴ میلیارد ریال نیز امروز افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، روز پنجشنبه تعدادی پروژه آبرسانی با اعتبار ۱۷۶ میلیارد ریال در بخش احمدآباد مشهد افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

٩٩.٩ درصد جمعیت ساکن در محدوده خدماتی کلانشهر مشهد زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب و شبکه آب‌رسانی این شهر قرار دارند و حدود ۸۵ درصد شبکه فاضلاب مشهد نیز اجرا شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha