کسری ۸۲میلیون متر مکعبی سدهای تهران/ بارش‌های اخیر تاثیری بر مخازن سدهای نداشت

تهران - ایرنا - مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: میزان کسری مخازن سدهای پنج‌گانه تهران نسبت به سال به ۸۲ میلیون متر مکعب رسید.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای تهران، علیرضا ارسطویی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه وارد سومین سال کم بارش پیاپی شدیم، افزود: حجم مخازن در (۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱) ۲۳۰ میلیون مترمکعب بوده و در روز مشابه سال ۱۴۰۰ این عدد معادل ۳۱۲ میلیون مترمکعب ثبت شده است که اختلاف آن ۸۲ میلیون مترمکعب کسری مخزن را نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه سال گذشته نیز وضعیت مناسبی از نظر ذخیره سدهای پنج‌گانه تهران نداشتیم، ادامه داد: همه سدهای تحت پوشش با کاهش در ورودی مخازن سدها مواجه است، در مجموع شرایط برای هر پنج سد زیر حد نرمال و کمتر از میانگین است و همه سدها شرایط مشابهی را نسبت به سال‌های قبل از نظر کاهش میزان آورد و بارندگی تجربه می‌کنند.

ارسطویی با بیان اینکه در سدهای امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو به ترتیب با کاهش حجم ۱۵، ۶، ۱، ۳۶ و ۲۵ میلیون مترمکعبی نسبت به سال قبل مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی وضعیت ذخیره آب در سدهای پنج‌گانه تهران مناسب نیست و با کاهش ورودی نیز مواجه هستند.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران در باره آخرین وضعیت سدهای پنج‌گانه تهران، گفت: وضعیت ورودی سدها از ابتدای سال آبی تا ۲۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، معادل ۱۶۷.۵میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با ۲۰۹.۲میلیون مترمکعب مدت مشابه سال آبی گذشته ۲۰ درصد کاهش ورودی داشته است.

ارسطویی در خصوص میزان بارش‌ها نیز ادامه داد: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون ۹۵.۷ میلی‌متر ثبت شده که این میزان در سال گذشته ۹۵.۷ میلی‌متر بوده است که بر این اساس میزان بارش‌ها تا کنون با سال آبی قبل آن برابر و نسبت به بلندمدت ۲۹.۹ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: باوجود اینکه در روزهای اخیر شاهد بارش باران و برف در استان تهران بودیم؛ اما با توجه به اینکه عمده بارش‌ها در بالادست سدها به شکل برف بوده و در حال حاضر به علت برودت هوا تبدیل به رواناب نمی‌شود و تنها برای فصول گرم سال ذخیره می‌شوند، کمکی به مخازن سدها نخواهد کرد و آوردی برای رودخانه‌ها در شرایط فعلی نخواهد داشت، در نتیجه لازم است که شهروندان همچنان به موضوع مدیریت مصرف توجه ویژه‌ای داشته باشند.

ارسطویی افزود: مدیریت مخازن سدها و استفاده از تمام پتانسیل‌های آبی توسط شرکت آب منطقه‌ای تهران در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بتوانیم روزهای پایانی زمستان را پشت سر بگذاریم.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه اقلیم کشور ما خشک و نیمه خشک بوده و سازگاری با شرایط کم‌آبی همواره باید مدنظر بگیرد و در خصوص اهمیت مدیریت مصرف و همراهی شهروندان در این حوزه، گفت: اگر مردم و همشهریان مطابق سال‌های گذشته همراهی و همکاری در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب را داشته باشند، می‌توانیم ماه‌های آتی را با کمترین مشکل و چالش پشت سر بگذاریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha