الزام صنایع به تامین یک تا ۵ درصد از برق مصرفی از انرژی‌های تجدیدپذیر

تهران- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر (ساتکا) گفت: صنایع ملزم شدند یک تا پنج درصد از برق مصرفی خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمید رضا صالحی» امروز (سه‌شنبه) در جمع خبرنگاران افزود: مطابق ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، صنایعی که دیماند آنها بیشتر از یک مگاوات است، موظفند که در سال نخست معادل یک درصد و تا سال پنجم معادل پنج درصد از مصرف برق خود را از طریق ساخت نیروگاه تجدیدپذیر تامین کنند و در غیر این صورتیک تا پنج درصد از برق مصرفی این صنایع با نرخ تجدیدپذیر محاسبه و در قبض آنها اعمال می شود.

وی ادامه داد: این قانون از ابتدای سال ۱۴۰۲ اجرایی می شود.

این فعال انرژی های تجدیدپذیر خاطرنشان‌کرد: پیشنهاد ما این است که صنایع مشمول این قانون، از همان ابتدا اقدام به احداث حداقل پنج درصد نیروگاه تجدیدپذیر کنند تا لازم نباشد سال به سال این ظرفیت را افزایش دهند.

صالحی گفت: همچنین اگر برای این صنایع امکان پذیر است، ظرفیت بیشتری نیروگاه تجدیدپذیر تا ۵۰ درصد از دیماند مصرفی خود نصب کنند که بتوانند درصد بیشتری از برق خود را با شبکه تهاتر کرده و دچار قطعی برق نشوند.

وی اضافه‌کرد: در سال‌های اخیر و در انتهای بهار و تابستان هر سال شاهد قطعی برق بوده ایم، به‌صورتی که صنایع بزرگ با محدودیت در مصرف برق و به تبع آن کاهش تولید روبه‌رو بودند و همچنین برق واحدهای صنعتی که در شهرک های صنعتی واقع هستند، یک روز در هفته قطع شده است.

رئیس هیات مدیره انجمن ساتکا افزود: در فصل زمستان نیز به‌دلیل کسری تراز گاز در کشور، شاهد قطعی مکرر برق در صنایع بوده ایم. این قطعی های برق برای کشوری که دارای قابلیت بسیار بالای ساخت ده ها هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از جمله نیروگاه های بادی و خورشیدی است، شایسته نیست.

وی خاطرنشان کرد: باید بتوانیم پتانسیل بالقوه تولید برق از منابع تجدیدپذیر را به بالفعل تبدیل کنیم. این بازاری چند ده میلیارد دلاری برای کسب و کارهای انرژی های تجدیدپذیر است که ضمن تامین برق کشور می تواند صدها هزار شغل فقط در بخش انرژی های تجدیدپذیر در سراسر استان ها و شهرستان های کشور ایجاد کند ولی تاکنون بدان بی توجهی شده است.

۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای صنایع به منظور ساخت نیروگاه تجدیدپذیر

رئیس هیات مدیره انجمن ساتکا گفت: مطابق با ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، یک چهارم منابع حاصله که در سال ۱۴۰۲ برابر حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است، برای تسهیلات به واحدهای صنعتی جهت احداث نیروگاه تجدیدپذیر در نظر گرفته شده است؛ به عبارتی قانونگذار از یک طرف واحدهای صنعتی را ملزم به احداث نیروگاه تجدیدپذیر کرده و از طرف دیگر تسهیلات لازم را برای احداث نیروگاه فراهم کرده است.

صالحی ادامه داد: مطابق با این قانون نیمی از منابع حاصله برای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر از صنایع بکار می رود. این منابع در سال ۱۴۰۲ برابر حدود ۸۰۰ میلیارد تومان است.

۴۰۰ میلیارد تومان صرف حمایت از آزمایشگاه ها و شتابدهنده حوزه انرژی های تجدیدپذیر

وی افزود: یک چهارم دیگر از منابع حاصله از ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان صرف حمایت از آزمایشگاه های مرجع، شتابدهنده ها و شرکت های دانش بنیان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر می شود که مقوله بسیار مهمی است. ما هنوز یک آزمایشگاه مرجع و مجهز برای تست پنل های خورشیدی در کشور نداریم و سازندگان داخلی نیازمند ارسال محصولات خود به آزمایشگاه های خارجی هستند که مستلزم هزینه زیاد و مقابله با شرایط تحریم کشور هستند.

این فعال انرژی های تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: استارتاپ ها و شتابدهنده ها می‌توانند نقش مهمی در توسعه صنایع انرژی های تجدیدپذیر در کشور بازی کنند و نیازمند توجه ویژه هستند.

پتانسیل ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی روی سقف صنایع در شهرک های صنعتی

صالحی با اشاره به اینکه در بخش صنایع کوچک و متوسط، تعداد ۵۰ هزار واحد صنعتی فقط داخل شهرک ها و نواحی صنعتی ایران وجود دارد، گفت: اگر هر کدام از واحدهای صنعتی به‌طور متوسط حدود ۲۰۰ کیلووات نیروگاه خورشیدی نصب کنند، ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاه خورشیدی به مدار می آید که در ظهر تابستان به داد صنایع و وزارت نیرو خواهد رسید.

خرید تضمینی برق خورشیدی از صنایع

به گفته وی، وزارت نیرو از صنایعی که اقدام به احداث نیروگاه خورشیدی تا سه مگاوات کنند، طبق قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله، برق را با نرخ های خرید تضمینی خریداری می کند. نرخ‌های پایه خرید تضمینی برای نیروگاه های با ظرفیت تا ۲۰ کیلووات برابر یک‌هزار و 750 تومان و برای نیروگاه های ۲۰ تا ۲۰۰ کیلووات برابر یک‌هزار و ۶۵۰ تومان است. تا سه مگاوات نیز امکان احداث نیروگاه و خرید تضمینی وجود دارد.

رئیس هیات مدیره انجمن ساتکا اضافه‌کرد: نرخ های پایه خرید تضمینی مشمول ضریب تعدیل می شوند که بر اساس تورم و افزایش نرخ ارز افزایش می یابند، بصورتی که نرخ های پایه سال های قبل هم اکنون مشمول ضرایب تعدیل تا ۵ برابر شده اند و درامد این نیروگاه ها ۵ برابر شده است.

تهاتر برق تجدیدپذیر صنایع بزرگ با شبکه

صالحی افزود: احداث نیروگاه توسط صنایع نیازمند مشوق است. یکی از این مشوق ها تضمین عدم قطع برق صنایع در صورت احداث نیروگاه تجدیدپذیر است.

وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه وزارت نیرو که در تیرماه سال جاری ابلاغ شد، صنایع می توانند برق تجدیدپذیر تولید کرده، به شبکه تزریق و همان میزان برق را از شبکه دریافت کنند. بدین منظور قرارداد سه جانبه ای طراحی شده است که بین واحد صنعتی، ساتبا (سازمان انرژی های تجدیدپذیر) و توانیر منعقد شود.

رئیس هیئت مدیره ساتکا گفت:درخواست بخش خصوصی این است که توانیر هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف این قرارداد اقدام کند چرا که موضوع عدم قطع برق به توانیر مرتبط می شود. موضوع تهاتر برق با شبکه برای صنایع بزرگ مناسب است، ولی برای صنایع کوچک قابل اجرا نیست.

پیشنهاد عدم قطع برق صنایع در شهرک صنعتی شمس آباد و عباس آباد در صورت احداث نیروگاه خورشیدی

صالحی افزود: برای صنایع کوچک که داخل شهرک ها و نواحی صنعتی قرار دارند، وضع متفاوت است. تعداد زیادی از این صنایع روی یک خط برق ۲۰ کیلوولت قرار دارند و شرکت های توزیع برق در زمان مدیریت بار، برق کل این خط را قطع می کنند، در نتیجه برق همه واحدهای صنعتی که روی این خط هستند، با هم قطع می شوند. به قول معروف تر و خشک با هم می سوزند.

وی ادامه داد: انجمن ساتکا در حال رایزنی با شرکت‌های توزیع برق است که در زمان کسری برق و مدیریت برق توسط شرکت های توزیع، صنایعی که نیروگاه خورشیدی نصب کرده اند، از شمول مدیریت برق مستثنی شوند و برق شان قطع نشود.

رئیس هیات مدیره ساتکا خاطرنشان کرد: این موضوع از دو طریق امکان پذیر است. اول این که تعداد مشخصی واحد صنعتی که روی یک خط ۲۰ کیلوولت داخل شهرک مستقر هستند، نیروگاه خورشیدی احداث کنند، بصورتی که مجموع توان تولیدی آنها به ظرفیت مشخصی از بار خط فوق برسد و در نتیجه کل خط از شمول قطع بار مستثنی شود.

وی ادامه داد: راه دوم اینکه واحدهای صنعتی مجهز به کنتورهای هوشمند و کنتاکتور برای قطع و وصل از راه دور شوند و شرکت توزیع بتواند تک تک واحدها را از راه دور قطع و وصل کند، در این صورت در زمان مدیریت بار توسط شرکت های توزیع برق، می توان واحدهای صنعتی که اقدام به نصب نیروگاه خورشیدی کرده اند را بصورت انفرادی از قطعی بار مستثنی کرد.

ایجاد سکوی همرسانی برای صنایع متقاضی احداث نیروگاه تجدیدپذیر

صالحی گفت: انجمن ساتکا جهت پاسخگویی به صنایع متقاضی احداث نیروگاه تجدیدپذیر و همرسانی آنها با شرکت های فعال در حوزه احداث نیروگاه های تجدیدپذیر ، پلتفرم یا سکویی را طراحی کرده است که بر اساس آن، صنایع اقدام به درج مشخصات برق مصرفی خود می کنند تا شرکت های فعال در حوزه انرژی های تجدیدپذیر از این طریق به آنها مشاوره لازم در خصوص احداث نیروگاه تجدیدپذیر را ارائه کنند. با توجه به دارا بودن حدود ۲۰۰ شرکت فعال در زمینه انرژی های تجدیدپذیر در این انجمن، این شرکتها قادر هستند طراحی، امکان سنجی، تامین تجهیزات و احداث نیروگاه را برای صنایع انجام دهند.

وی ادامه داد: همچنین انجمن سری سمینارهایی را در شهرک های صنعتی از جمله عباس آباد و شمس آباد برای صنایع برگزار کرده است که در این سمینارها واحدهای صنعتی از یک طرف و شرکتهای فعال در حوزه انرژی های تجدیدپذیر از طرف دیگر حضور دارند و به سوالات واحدهای صنعتی پاسخ داده می شود.

نخستین همایش توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر در صنایع

رئیس انجمن ساتکا گفت: با توجه به اینکه ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان از ابتدای سال ۱۴۰۲ اجرایی می شود، انجمن ساتکا همایشی را در تاریخ ۹ و ۱۰ اسفندماه برای صنایع بزرگ برگزار می کند که ابعاد قانونی، فنی و اقتصادی مربوط به احداث نیروگاه های تجدیدپذیر در صنایع بصورت تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha