۲۲ سد مهم کشاورزی و شرب کشور با کاهش موجودی آب مواجه شد

تهران- ایرنا- حجم موجودی آب ۲۲ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه ۱۴۰۱) تا ۲۳ بهمن‌ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بین ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، گرچه وضعیت بارشی کمی بهتر شده است اما همچنان اثر این بارش‌ها در وضعیت ذخایر سدها نمایان نشده و در مجموع میزان ورودی آب به سدها با کاهش ۱۱ درصدی همراه است. علاوه بر آن ۲۲ سد از مجموع سدهای مهم شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن‌ماه هرکدام با کاهشی از ۲۵ تا ۷۵ درصد روبه‌رو شده‌اند.

همچنین در بازه زمانی ۱۶ بهمن تا ۲۳ بهمن‌ماه یک سد به مجموع سدهای با کاهش حجم آب افزوده شده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، سد رودبال داراب در استان فارس با داشتن ۱۰ میلیون مترمکعب موجودی آب از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن‌ماه با کاهش ۷۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبرو شده و درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۱۲ درصد است.

بر پایه این گزارش، سد شهید رجایی مازندران ۳۵ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۸ درصد کاهش دارد که به معنای ۲۱ درصد پرشدگی است.

چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن‌ماه ۱۲۸ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۷ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه‌ها به ۹ درصد رسیده است.

همچنین در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۵۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۵ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۸ درصد است.

در مدت یاد شده، سد تهم زنجان موجودی ۱۳ میلیون مترمکعب آب را ثبت کرده است که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی گذشته ۵۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. میزان پرشدگی این سد هم ۱۵ درصد است.

سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۴۳ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۳ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده است و درصد پرشدگی کنونی این سد ۴۴ درصد است.

سد شهر بیجار گیلان نیز ۴۷ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۳ درصد کاهش‌یافته که درصد پرشدگی این سد هم ۴۵ درصد است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن‌ماه هفت میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۷ درصد کاهش نشان می‌دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون ۲۱ درصد است.

سد دوستی خراسان رضوی هم ۱۸۷ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۷ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن ۱۵ درصد است.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم هشت میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۵ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۲۱ درصد است.

موجودی آب در سد سفیدرود گیلان به رقم ۱۷۶ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۴ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم ۱۷ درصد است.

سد ۱۵ خرداد در حوضه آبریز قم رود فقط ۴۹ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۲ درصد کاهش‌یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۵ درصد است.

در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۷۶ میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۳۹ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. میزان پرشدگی آن هم ۴۵ درصد است.

سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۲۶ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۳۹ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم ۴۲ درصد است.

سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یاد شده با داشتن ۱۵۱ میلیون مترمکعب موجود آب نسبت به پارسال ۳۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۶۳ درصد است.

سد شیرین دره در استان خراسان شمالی هم ۲۳ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.

سد نهرین در خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن‌ماه یک میلیون مترمکعب حجم موجود آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۴ درصد کاهش‌یافته است. درصد پرشدگی فعلی این سد ۲۱ درصد است.

سد خیرآباد در سیستان و بلوچستان هم از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن‌ماه ۱۴ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. درصد پرشدگی آن نیز ۵۳ درصد است.

سد ایلام ۲۳ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۳۰ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۳۷ درصد است

از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۳ بهمن‌ماه سد کمال صالح استان مرکزی با ۳۱ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۳۰ درصدی نسبت به پارسال روبه‌رو است.

موجودی آب در سد های پنجگانه استان تهران ۲۳۱ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد. این سدها اکنون ۱۲ درصد پرشدگی دارد.

سد گاوشان، سلیمانشاه کرمانشاه میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی این سد تا ۲۳ بهمن‌ماه به چهار درصد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha