کنعانی: سفر رئیس‌جمهور به چین، از منظر سیاسی و اقتصادی حائز اهمیت است

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه سفر رئیس جمهور به چین را از نظر سیاسی و اقتصادی حائز اهمیت دانست و گفت: این سفر که به دعوت رسمی رئیس جمهور چین انجام می شود، نشانگر وجود فضای بسیار مناسب سیاسی در مناسبات دو کشور است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در وزارت امورخارجه به تشریح آخرین تحولات در سیاست خارجی پرداخت.

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر رئیس جمهور کشورمان به پکن اظهار داشت: سفر آیت الله رئیسی رئیس جمهور در رأس هیأت عالیرتبه سیاسی و اقتصادی به چین تحول بسیار مهمی در حوزه مناسبات دوجانبه ایران و چین است.

وی با بیان اینکه این سفر در پاسخ به دعوت رسمی رئیس جمهور چین از رئیس جمهور انجام می شود، افزود: در این سفر موضوعات مهم و مورد توجه دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی،‌ اقتصادی، تجاری و فرهنگی و دیگر ابعاد مناسبات دوجانبه مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

کنعانی با تشریح ابعاد سیاسی این سفر اظهار داشت: این سفر از منظر سیاسی حائز اهمیت ویژه بوده و نشانگر وجود فضای بسیار مناسب سیاسی در مناسبات دو کشور است و بر وجود عالی ترین اراده سیاسی نزد رهبران دو کشور برای گسترش مناسبات دوجانبه در حوزه های مورد علاقه و منافع مشترک تاکید دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه وجود اراده سیاسی میان دو کشور زمینه مناسبی برای توسعه روابط دوجانبه در دیگر حوزه ها فراهم می کند، همکاری در حوزه های اقتصادی را از اولویت های مهم جمهوری اسلامی ایران و دولت چین دانست و افزود: ظرفیت‌هایی که میان دو کشور در حوزه اقتصادی وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه به امضای برنامه جامع همکاری‌های بلندمدت ۲۵ ساله ایران و چین اشاره کرد و گفت: سفر رئیس جمهور به چین می‌تواند جهش مناسبی را در اجرایی کردن برنامه‌ها و طرح‌های پیش بینی شده و مندرج در این برنامه ایجاد کند.

کنعانی ادامه داد: این برنامه به منزله یک نقشه راهی است که مسیر کلی و افق بلندمدت همکاری‌های دو کشور را ترسیم کرده است؛ در این ارتباط توافقات متعددی آماده شده و در دست نهایی شدن است که در چارچوب این سفر بین این دور کشور امضا می شود.و اسناد خوبی در چارچوب این سفر بین دو کشور امضا می شود.

در سال ۱۴۰۰ شاهد رشد ۴۳ درصدی روابط اقتصادی و تجاری ایران و چین بودیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه برنامه جامع همکاری های دو کشور تا کنون نتایج خوب و ملموسی را به همراه آورده است، اظهار داشت: با وجود تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، شاهد رشد ملموس همکاری های اتصادی و تجاری دو کشور هستیم.

کنعانی افزود: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که نسبت به سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته است؛ میزان واردات از چین نیز در همین سال بیش از ۱۳ میلیارد دلار بوده است که بیانگر رشد ۴۳ درصدی رشد روابط اقتصادی و تجاری و کشور است.

وی از چین به عنوان چین مقصد اول صادراتی ایران و منشاء دوم واردات به کشورمان نام برد.

اسناد خوبی میان تهران و پکن دو کشور امضا می شود

سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری اینکه ایران و چین سال گذشته هفت سند همکاری با ماهیت اقتصادی و با هدف تعمیق و گسترش همکاری های اقتصادی، معدنی و تجاری به امضا رسید، افزود: امیدواریم با اسنادی که در جریان سفر رئیس جمهور امضا می شود، شاهد برداشتن گام‌های بلندتری به سمت جلو در تامین منافع مشترک دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی اقتصادی و فرهنگی باشیم.

کنعانی اظهار داشت: انجام این سفر نتیجه دیپلماسی دولت و دیپلماسی دستگاه سیاست خارجی و در استمرار تکمیل دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ترکیب هیات اعزامی همراه رئیس جمهور نیز گفت: وجود مقامات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از جمله رئیس کل بانک مرکزی زمینه‌ای را فراهم می‌کند که در حوزه‌های مورد علاقه و اولویت‌دار اقتصادی و تجاری گفت‌وگوهای خوب و مثمرثمری صورت گیرد و روابط دو کشور در زمینه‌های اولویت‌دار توسعه یابد.

دعوت نکردن از ایران به کنفرانس مونیخ، اقدامی گزینشی و با انگیزه های سیاسی است

از سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد دعوت نکردن از ایران برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ سوال شد که وی در پاسخ گفت: به نظر می‌رسد نقض غرضی صورت گرفته است؛ اگر هدف از برگزاری این کنفرانس کمک به تعمیق امنیت در حوزه منطقه‌ای و جهانی است، دعوت نکردن از برخی کشورها اقدامی گزینشی با انگیزه‌های سیاسی است.

کنعانی این اقدام را نشانگر تداوم رویکرد اشتباه در ارتباط با تحولات مربوط به ایران و مغایر اصل بی طرفی به ویژه در مورد کشوری در قامت ایران دانست که نقش مهم، تعیین کننده و غیرقابل انکاری در حوزه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارد.

وی افزود: این اقدام به معنای محاسبه غلط و استمرار رفتارهای غلط و اقدام گزینشی با انگیزه های سیاسی است و اقدام غیرحرفه ای تلقی می‌شود.

برای تبادل زندانیان با آمریکا آمادگی کامل داریم

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد تبادل زندانیان با آمریکایی‌ها نیز گفت: آقای وزیر (امور خارجه)‌در این رابطه نکاتی را که در حوزه رسانه قابل طرح بود، بیان کرده اند؛ بارها تاکید کرده‌ایم که ما برای تبادل زندانیان به صورت غیرمشروط و بدون گره زدن موضوع با موضوعات دیگر آمادگی داریم و در این رابطه حسن نیت خود را با آزاد کردن یک زندانی دوتابعیتی که دچار بیماری بود، نشان دادیم.

کنعانی با بیان اینکه ایران نشان داده که آماده است با نگاه انسانی بحث تبادل زندانیان را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد، اظهار داشت: متاسفانه ما شاهد اقدام متقابل و تشویق کننده ای از سوی دولت آمریکا نبودیم. موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه واضح است و امیدواریم دولت آمریکا نیز با نگرش انسانی، گام عملی، جدی و روشنی را برای اجرایی کردن این توافق که از طریق کانال ارتباطی طرف‌های دوست و میانجی صورت گرفته بود، بردارد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد افزایش رایزنان اقتصادی ایران در سایر کشورها گفت: تاکید دولت سیزدهم بر گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری با کشورهای مختلف دنیا و گسترش روابط اقتصادی و تجاری باکشورهای دیگر است؛ قرار بود همکاری نزدیک و مشترکی با کمک وزارت صمت و دستگاه دیپلماسی صورت بگیرد و تاکنون در ارتباط با برخی کشورها و کشورهای دارای اولویت چنین اتفاقی رخ داده است و تعدادی از رایزنان بازرگانی تعیین شدند و در کشورهای حوزه ماموریتی مستقر شدند. در ارتباط با دیگر کشورها افراد تعیین شده‌اند و مراحل اداری و عزیمت زودهنگام در حوزه‌های ماموریتی تعیین شده در برنامه کار قرار دارد بنابراین این اولویت جدی خواهد بود.

از ظرفیت‌ها دولت عراق در مذاکرات رفع تحریم‌ها استفاده می‌کنیم

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد رایزنی وزیران خارجه عراق و ایران درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها و همچنین رایزنی فؤاد حسین وزیر خارجه عراق با رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران گفت: درباره روند مذاکرات، سیاست رسمی و اعلامی و عملی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن بوده و التزام به مسیر و میز مذاکره برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام با اولویت مورد نظر ایران مبنی بر رفع همه تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه دولت و ملت ایران تحمیل شده است، در دستور کار است.

کنعانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تاکنون در این چارچوب و همراه با حسن نیت در مسیر مذاکرات حرکت کرده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران به مسیر مذاکره ملتزم و پایبند است و امیدوار هستیم طرف‌های مقابل و به طور مشخص دولت آمریکا هم در اجرای عملی آن چیزی که اعلام می‌کنند، مایل به بازگشت به توافق باشند و حسن نیت خود را در عمل نشان دهند و به مسیر مذاکره برگردند.

وی ادامه داد: ما با دولت آمریکا رابطه و گفت‌وگوی مستقیمی نداریم اما از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک و مسیر دیپلماسی برای تحقق منافع ملی ایران به ویژه در بحث مذاکرات رفع تحریم‌ها استفاده می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: دولت‌هایی در این رابطه با حسن نیت پیش از این ایفای نقش کردند و دولت‌هایی نیز علاقه‌مند هستند با استفاده از ظرفیت مناسبات با دو طرف موضوع ایفای نقش کنند؛ ما همواره از این تلاش‌های توأم با حسن نیت استقبال کرده و خواهیم کرد و اگر دولت عراق می‌خواهد در این زمینه نقشی ایفا کند، ما با این کشور دوست و همسایه و برادر با اهتمام جدی نگاه می‌کنیم و از ظرفیت‌های دولت عراق در این رابطه استفاده خواهیم کرد.

فعالیت‌های موشکی ایران فعالیت های دفاعی است

از کنعانی درباره اظهارات وزیر خارجه فرانسه که خواستار اقدام جهانی علیه برنامه موشکی ایران شده است، سوال شد؛ وی در پاسخ تصریح کرد: ما این فرافکنی‌ها را مردود می‌دانیم؛ این گونه اظهارنظرهای فرافکنانه تاثیری در روند حل و فصل مسائل و اختلاف نظرها و سوءتفاهم‌ها بین ایران و طرف‌های اروپایی ندارد و طرح این موضوعات انحرافی برای عدم تمرکز بر موضوعات اساسی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: فعالیت‌های موشکی ایران، دفاعی و مبتنی بر حقوق قانونی ایران و عرف و موازین و مقررات بین‌المللی است و ارتباطی با موضوعاتی که احیاناً طرف‌های غربی به ویژه در موضوعات مربوط به مذاکرات رفع تحریم‌ها بیان می‌کنند، نداشته و نخواهد داشت.

در رابطه با شمول عفو رهبری نسبت به اتباع خارجی بازداشت شده قوه قضاییه تصمیم گیری خواهد کرد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در خصوص عفو رهبر انقلاب و شمول آن برای اتباع و شهروندان خارجی بازداشت شده در ایران نیز گفت:‌ بازداشت اتباع و شهروندان خارجی به دلیل نقض قوانین ملی و سرزمینی ایران صورت گرفته است. به طور طبیعی به دلیل نقض مقررات کشور ما مبتنی بر قوانین و مقررات ما چنین افرادی دستگیر و در این زمینه از سوی دستگاه قضایی احکامی راجع به آنها صادر شده است.

کنعانی افزود: چنین افرادی از حقوق قانونی، انسانی و کنسولی خود برخوردارند و در ارتباط با عفو رهبر معظم انقلاب در ارتباط با شهروندان بازداشتی خارجی قوه قضاییه ایران مبتنی بر قوانین و اختیارات و صلاحیت‌های خودش تصمیم لازم را خواهد گرفت.

هرگونه اقدام ضد امنیتی علیه دولت ایران با قاطعیت پاسخ داده خواهد شد

کنعانی در پاسخ به سؤالی در مورد مانور نظامی مشترک رژیم صهیونیستی و آمریکا اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تهدیدات و طرف‌های تهدید کننده با قاطعیت و جدیت برخورد خواهد کرد و رژیم صهیونیستی جدیت ایران را در پاسخ به اقدامات ضدامنیتی و تجاوزکارانه بارها و بارها دریافت کرده و طعم آن را چشیده است.

وی ادامه داد: در ارتباط با اقداماتی که رژیم صهیونیستی در منطقه و در کنار دولت آمریکا انجام می‌دهد، ادبیات ما واضح و روشن است و هرگونه اقدام ضد امنیتی علیه ایران از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی با توجه به اینکه دولت آمریکا متحد و حامی تمام عیار این رژیم است، آمریکا باید پاسخگو باشد.

کنعانی اظهار داشت: ادبیات ما واضح است و هرگونه اقدامی که علیه امنیت ملی ایران صورت گیرد با قاطعیت از سوی ایران پاسخ داده خواهد شد و این اقدام از سوی هر واسطه‌ای صورت گیرد ایران هیچ تعلل و تردیدی در پاسخگویی به خود راه نخواهد داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: این رژیم باید به فکر وضعیت داخلی خود و شرایط نابسامان داخلی و تظاهراتی که بیش از ۶ هفته متمادی در داخل این سرزمین‌ها صورت می‌گیرد، باشد. این رژیم اگر بتواند همت کند با اقدامات آزادی خواهانه ملت فلسطین نه فقط در نوار غزه و کرانه غربی بلکه در اراضی اشغالی ۴۸ مقابله کند. این رژیم ناتوان تر از آن است که اقدام نظامی علیه ایران انجام دهد و جرأت چنین اقدامی را نخواهد داشت و طعم ضربات سخت ایران را قبلا چشیده است.

دوگانگی و نگرش سیاسی در موضوعات انسانی را غیرقابل قبول می‌دانیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد کمک رسانی ایران به زلزله زدگان سوریه و ترکیه بار دیگر با دولت ها و ملت‌های این دو کشور ابراز همدردی کرد و به خانواده های آسیب دیده و داغدار در این حادثه تسلیت گفت.

کنعانی تاکید کرد: دوگانگی بر نگرش سیاسی در موضوعات انسانی غیرقابل قبول است و انتظار از جامعه جهانی این بود که در ارتباط با زلزله رخ داده در دو کشور در سوریه و ترکیه با نگاه انسانی به قضیه نگاه کنند و مسائل و مشکلات سیاسی را در کمک رسانی انسانی دخیل نکنند.

وی افزود: متاسفانه کشور سوریه تحت تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا و برخی متحدان اروپایی این کشور شرایط سختی را در طول سال‌های گذشته تجربه کرده است و در شرایط زلزله انتظار این بود که تحریم‌های ظالمانه برداشته شود و کمک های انسانی بدون هیچگونه تبعیضی در سریع ترین و کوتاهترین مسیر و زمان به مردم گرفتار و آسیب دیده سوریه رسانده شود.

اروپا به تعهد خود در اینستکس عمل نکرد

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد انحلال اینستکس (کانال مالی غیر دلاری اروپا با ایران) ادامه داد: بخشی از این اقدام به دلیل عدم التزام دولت‌های اروپایی به تعهدشان در مسیر جبران خروج غیرقانونی و یکجانبه آمریکا از برجام بود. در حالی که دولت‌های اروپایی ملتزم و متعهد شده بودند خروج یکجانبه آمریکا از برجام را جبران کنند و برای این موضوع مکانیسم هایی از جمله اینستکس را تعریف کرده بودند اما متاسفانه دولت‌های اروپایی ملتزم به تعهداتش نبودند و اقدام لازم را انجام ندادند.

وی در مورد اظهارات فواد حسین وزیر خارجه عراق درباره مذاکرات ایران و عربستان گفت: نگاه ما تأکید بر استمرار مسیر دیپلماسی برای بازگرداندن روابط دو کشور مهم و مسلمان منطقه ایران و عربستان به ریل طبیعی خود است. در همین چارچوب و با همین نگاه مشترک دو کشور به ضرورت توجه و اهتمام به مسیر سیاسی از نقش دولت عراق در این رابطه استقبال شده بود که پنج دور مذاکره هم انجام شد و ما در تکمیل روند گذشته و تکمیل روند سیاسی به نقش دولت عراق و اهتمام مسئولانه آن احترام قائل هستیم و از هرگونه اقدم مثبتی که دولت عراق بتواند انجام دهد و نقش مثبتی که ایفا کند استقبال می‌کنیم و امیدواریم با توجه به نقش آفرینی کشورهای دوست و از جمله عراق شاهد پیشرفت در مسیر مذاکرات ایران و عربستان در آینده باشیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا وزیر خارجه کشورمان در شورای حقوق بشر سخنرانی خواهد کرد، گفت: سخنرانی وزیر خارجه در شورای حقوق بشر اطلاع رسانی شده است و در زمان مقرر در این مورد اطلاع رسانی دقیق انجام خواهد شد.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد حضور پرویز ثابتی رئیس ساواک در تجمع ضد انقلاب در آمریکا تاکید کرد: دولت‌های مدعی حقوق بشر تبدیل به مأمن و ملجأ جنایتکاران شدند. فرد جنایتکاری با چنین سابقه‌ای در قلب کشور مدعی حقوق بشر حضور دارد و اگر پرونده اقدامات ضد ایرانی دولت آمریکا را فهرست کنیم فهرست عریض و طویلی خواهد بود که نمیدانیم چقدر میشود. این هم یکی دیگر از نمادهای دشمنی دولت آمریکا با دولت و ملت ایران است که پناهگاه جنایتکاران شده است.

وی درباره کشته شدن دو افسر اسرائیلی نیز گفت: اگر رژیم صهیونیستی بخواهد فهرست دشمنان خودش را نگاه کند لیست عریض و طویلی است؛ من اطلاعی ندارم این دو افسر در چه رخدادی کشته شده‌اند اما رژیم صهیونیستی باید انتظار داشته باشد بر اساس جنایات انجام شده منتظر اقدامات دیگر کشورها و گروه‌ها باشد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر علی باقری معاون وزیر خارجه به لبنان نیز اظهار داشت: سفر به لبنان در تکمیل سفرهای منطقه‌ای و غیرمنطقه‌ای معاون سیاسی وزیر خارجه برای انجام مشورت‌های سیاسی و در حوزه‌های مورد علاقه بین ایران و کشورهای هدف صورت گرفته است و سفر به لبنان در تکمیل و استمرار روند انجام چنین سفرهایی است.

کنعانی از لبنان را یکی از کشورهای دوست و مهم در حوزه منطقه‌ای دانست و افزود: علاوه بر موضوعات مهم دوجانبه‌ بین تهران و بیروت، لبنان به عنوان کشور مهم خط مقدم در مبارزه علیه رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین کشور حائز اهمیتی است و با دوستان لبنانی از طیف‌های مختلف سیاسی گفت‌وگو داریم.

وی خاطر نشان کرد، این سفر فرصتی بود که آقای باقری در مراسم افتتاح ساختمان جدید سفارت ایران و سالگرد پیروزی انقلاب حضور یابد و با مقامات لبنان دیدار و گفت‌وگو کند.

برای سفر گروسی باید در حوزه های فنی هماهنگی های لازم صورت گیرد

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد سفر گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران تاکید کرد: زمانی که که در حوزه های فنی هماهنگی های لازم صورت بگیرد، این سفر انجام می شود، کما اینکه پیش از این در ارتباط با سفر گروسی به تهران با مدیران ارشد سازمان انرژی اتمی برنامه هایی صورت گرفته بود و در این زمینه مشکلی نداشتیم.

وی ادامه داد: مشورت‌های ایران و آژانس از طریق مجاری تعریف شده در خصوص موضوعات مشترک تبادل نظرها برقرار است و استمرار می‌یابد. ایران متعهد به همکاری با آژانس در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان است و به صورت متقابل انتظار دارد آژانس با نگاه مبتنی بر همکاری و تفاهم با جمهوری اسلامی ایران از چارچوب فنی به روابط و گفت‌وگو با ایران نگاه کند و از مسیر فنی خارج نشود و از توسل به اظهارات و اقداماتی که شائبه سیاسی کاری یا اعمال فشار را به ذهن متبادر می‌کند دوری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: در همین چارچوب گفت و گوهای ما در سطوح مختلف با از طریق مجاری فنی و دیپلماتیک با آژانس ادامه دارد و امیدواریم زمینه انجام سفر در آینده نزدیک فراهم شود.

اروپا باید تصمیم درست بگیرد

وی در پاسخ به سوالی در مورد روابط با اروپا اظهار کرد: توسعه مناسبات با همه حوزه‌های جغرافیایی از جمله اروپا اولویت جمهوری اسلامی ایران است و ما آمادگی داریم که مبتنی بر احترام متقابل و براساس منافع مشترک روابط و همکاری ها را گسترش دهیم. روابط همواره یک مسیر دو طرفه است؛ زمانی اراده سیاسی مشترک شکل بگیرد، ما می‌توانیم در خصوص تحقق گسترش مناسبات و برداشتن گام‌های به سمت جلو صحبت کنیم. متاسفانه کشورهای اروپایی و دقیق‌تر بگویم تعدادی از این کشورها با محاسبات غلط سیاست نادرستی را علیه جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفتند.

کنعانی افزود: احترام متقابل، تساوی کشورها و عدم مداخله در امور داخلی دیگران، عدم توسل به فشار و ابزارهای اعمال زور، عدم در اختیار قرار دادن خاک کشور خودشان در اختیار مخالفان و معارضان دیگر کشورها جزو اصول و مبادی شناخته شده بین‌المللی برای تنظیم روابط بین کشورهای مستقل است. اعتراف به استقلال و حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها اصول شناخته شده بین‌المللی است. کشورهای اروپایی در شعار و گفتار بر این مبانی اصرار می کنند. انتظار داریم این کشورها به این اصول پایبند باشند متاسفانه این کشورها در چند ماه گذشته ملتزم به این اصول نبودند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اروپا و چند کشور موثر اروپایی می‌توانند چشم خود را ببندند و نبینند و می‌توانند گوش‌های خود را بپوشند و نشوند. اروپا باید تصمیم درست بگیرد و در سمت درست تاریخ قرار بگیرد. سؤال ما این است اروپا از کدام دموکراسی صحبت می‌کند. آیا اروپا به مردم و رسانه‌های خود گفتند قریب ۳۰ میلیون نفر از مردم ایران در همه جای این کشور در حمایت از انقلاب خود از کشور و استقلال و حاکمیت خود بعد از ۴۴ سال در میدان حضور دارند. اروپا باید تصمیم بگیرد که در کدام بخش مردم ایران قرار دارد.

کنعانی اضافه کرد: کشورهایی که مایل هستند مبتنی بر منافع و مصالح مشترک با ایران رابطه خود را حفظ کنند ولی تحت تاثیر و فشار تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپایی در اتخاذ تصمیم دچار مشکل هستند. اتحادیه اروپا باید در عمل نشان دهد به مبانی و اصول شناخته شده بین‌المللی التزام دارد و شجاعت تصمیم گیری مستقل در ارتباط با ایران را دارد. به عنوان دستگاه دیپلماسی ایران از ظرفیت‌های خود استفاده کردیم و مبانی اصولی خود را بیان می کنیم و آمادگی خود را برای رفع سوءتفاهم را اعلام کردیم.

نقش دولت آمریکا در امنیت منطقه‌ای سازنده و اعتمادساز نبوده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر رابرت مالی به عربستان سعودی و پیگیری موضوع ایران اظهار کرد: ما هم از اخبار در جریان انجام چنین سفری قرار گرفتیم. در ارتباط با روابط دوجانبه میان کشورها عموما مداخله‌ و اظهارنظری نمی‌کنیم اما آن چیزی که مرتبط به موضوعات منطقه‌ای است موضوعات مورد توجه جمهوری اسلامی ایران است.

کنعانی ادامه داد: در ارتباط با سیاست‌های منطقه‌ای دولت آمریکا مواضع و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران کاملا واضح و روشن است. نقش دولت آمریکا در ثبات و امنیت منطقه‌ای نقش سازنده و اعتمادسازی نبود است و متاسفانه دولت آمریکا از سیاست های شناخته شده این کشور استفاده از دیگرهراسی و ایران‌هراسی و استفاده از موضوعات بین‌المللی مانند مباحث حقوق بشر و مباحث تروریسم برای اعمال فشار و حتی مداخله در امور داخلی دیگران بوده است. این رویکرد شناخته شده دولت آمریکا در منطقه است.

وی عنوان کرد: آنچه که ما می توانیم خطاب به دولت های منطقه بگوییم، این است که در ارتباط با موضوعات امنیت منطقه‌ای بهترین راهکار و ساز و کار، همکاری‌های منطقه‌ای میان کشورهای منطقه است. به عبارتی امنیت را یک مقوله مشترک می‌دانیم که در ساز و کار امنیت منطقه‌ای به دست خواهد آمد. از نظر ما حضور بیگانگان در منطقه هیچ‌گاه در حوزه امنیتی، آورنده ثبات و اطمینان‌بخشی به کشورهای منطقه بوده است و درباره دولت آمریکا مشخصا این مصداق دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر اصل عدم مداخله در امور داخلی دیگران و سیاست همسایگی و همسایه‌محوری آمادگی داریم با کشورهای منطقه گفت‌وگو کنیم و گفت‌وگوهای موجود را تحکیم و تقویت ببخشیم و ساز و کارهای منطقه‌ای را تحکیم و در صورت نیاز سازو کارهای جدیدی را در ایجاد کنیم.

کنعانی ادامه داد: توصیه ما به برادرانمان در کشورهای منطقه این است که با توصیه‌های دولتمردان آمریکایی دچار محاسبات غلط نشوند و رویکردهای منطقه‌ای را قربانی همکاری با طرف‌های غیرمنطقه‌ای از جمله دولت آمریکا نکنند. در بحث تروریسم هم معتقد هستیم نه تنها دولت آمریکا شریک خوبی برای مقابله با تروریسم نبود، بلکه متاسفانه نقش دولت آمریکا در دامن زدن به فعالیت و حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در منطقه نقش مخرب و شناخته شده بوده است.

وی درباره گفت و گوهای ایران و مصر گفت:‌ آخرین گفت‌وگوها انجام شده با مصر مربوط به گفت‌وگوهای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهور مصر در حاشیه اجلاس بغداد۲ در امان بود و بر اساس همین گفت‌گوها ادبیات مثبتی میان طرفین رد و بدل شد. بنده از برگزاری گفت‌گوهای بعدی اطلاعی ندارم اما اصل و اساس برای جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط با کشورها به ویژه در حوزه منطقه‌ای است و ما از هرگونه تحول مثبتی در این زمینه استقبال می‌کنیم.

اقدامات وزارت خارجه درارتباط با ایرانیان حاضر در مناطق زلزله زده

کنعانی درباره وضعیت ایرانیان حادثه دیده در زلزله ترکیه گفت: از اولین ساعات وقوع حادثه تلخ زلزله علاوه بر بحث کمک رسانی به ملت ترکیه در مناطق زلزله زده و همکاری‌های خوبی که با دولت ترکیه در این ارتباط صورت گرفته کسب اطلاع از آخرین وضعیت ایرانیان کمک به انتقال آن دسته از ایرانیانی که مایل هستند به کشور منتقل شوند و برگردند، همچنین کسب اطلاع از سرنوشت عزیزانی که احیانا در مناطق آسیب دیده بودند جزو اولویت‌های مهم دستگاه دیپلماسی بوده است و کمیته‌ای ویژه‌ای در این ارتباط شکل گرفته و ساز و کار مشترک بلافاصله بین مرکز و سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا و سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در ترکیه صورت گرفت و ایجاد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه با این اقدامات بلافاصله زمینه‌های پیگیری برای کسب اطلاع از آخرین وضعیت ایرانیان در ترکیه فراهم شد و کمک‌های لازم به جمع قابل توجهی از ایرانیان که نیازمند کمک بودند، صورت گرفت اظهار داشت: مساعدت‌های لازم به افرادی که در مناطق زلزله زده بودند، انجام شد و تسهیلات لازم در حد مقدوراتی که در آن شرایط وجود داشت، برای آن دسته از ایرانیانی که مایل بودند به ایران بازگردند و همچنین تسهیلات کنسولی و تسهیلات مربوط به حمل و نقل و حتی پذیرایی حتی‌المقدور فراهم شد.

کنعانی خاطرنشان کرد: در ارتباط با دانشجویانی که در ترکیه حضور داشتند و مایل به بازگشت بوده اما با محدودیت‌های مربوط به مقررات نظام وظیفه روبرو بودند، با هماهنگی‌های انجام شده با حوزه نظام وظیفه تسهیلاتی فراهم شد و تعدادی از آن‌ها به کشور بازگشتند.

وی عنوان کرد: در ارتباط با مفقودان و به‌ویژه سه ورزشکار ایرانی که در تیم معلولان ورزشی ترکیه به عنوان عضو تیم حضور داشتند و متاسفانه در یکی از هتل‌های مناطق زلزله زده دچار حادثه شدند و جان خود را از دست دادند اقدامات جدی و مستمری برای کسب اطلاع از وضعیت آنها صورت گرفت و متاسفانه جنازه‌های آنان در هتل کشف شد که با اقدامات مستمر کنسولی بعد از شناسایی و اقدامات اداری برای انتقال پیکر آنان به ایران انجام شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سفارت ایران در آنکارا و سرکنسولگری کشورمان در ترابزون، ارزروم و دیگر مناطق ترکیه و حتی استانبول پیگیر وضعیت ایرانیان هستند، اظهار داشت: حوزه کنسولی وزارت امور خارجه و اداره کل سیاسی مربوطه در یک تیم مشترک در این زمینه تلاش زیادی انجام دادند.

کنعانی بیان کرد: گفت و گوی وزرای خارجه ایران و ترکیه و تاکید برای تسهیل وضعیت ایرانیان و همچنین اقداماتی که هلال احمر جمهوری ایران، وزارت کشور، نیروی انتظامی انجام داد، نمونه بسیار خوبی از یک همکاری تیمی و مشترک ملی برای کمک به ایرانیان و همچنین انجام کمک‌های انسان دوستانه در ترکیه بود.

راهپیمایی ۲۲ بهمن پیام محکمی برای کسانی که به دنبال فتنه و آشوب بودند، داشت

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره تجمعات اعتراضی اکثریت مردم فرانسه در خیابان‌ها همزمان با ۲۲ بهمن و شنیده نشدن صدای آنها گفت: متاسفانه انگار برخی از دولتمردان آنقدر که به ایران و مسائل ایران اهتمام می‌دهند از توجه و اهتمام به وضعیت مردم خودشان غافل شده‌اند و ما امیدوار هستیم این لطف و محبت خودشان را کمی از ما دریغ و متوجه مردم و ملت معترض خودشان کنند.

کنعانی ادامه داد: البته این فقط در ارتباط با فرانسه نیست برخی از دوستان همچنان که کمال همنشین در آنها اثر کرده است، بیش از اندازه نگران ملت ایران هستند و امیدواریم کمی از این مهر و محبت را مشمول حال مردم خودشان هم بکنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بار دیگر سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را به همه ملت بزرگ ایران و علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی و دوستداران ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی تبریک گفت و اظهار داشت: حضور گسترده آحاد ملت ایران در جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی و در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن در همه شهرهای بزرگ و کوچک و حتی در روستاها که حضور گرم، پرشور و کم سابقه‌ای بود، یک بار دیگر انسجام و وحدت ملی ملت ایران را در مقابل دیدگان همه جهانیان به تصویر و ترسیم کشید.

کنعانی ادامه داد: ملت ایران در همه حال به رغم سختی‌ها و ناملایمات و به رغم دشمنی‌های دشمنان و تبلیغات مسمومی که دشمنان علیه انقلاب و نظام داشتند و دارند، همچنان در حمایت از کشور و نظام شان و ایستادگی در مسیر آرمان‌های امام راحل و در حمایت از رهبری در وسط میدان هستند.

وی با بیان اینکه مردم ایران در حمایت از استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی در طول ۴۴ ساله گذشته همواره در میدان حضور داشته اند و بر اصول انقلابی و آرمانی خود پافشاری می‌کنند، اظهار داشت: این پیام محکمی برای کسانی که به دنبال ایجاد بلوا و آشوب و بی ثباتی در ایران بودند و با ادعای دروغین حمایت از حقوق بشر و حمایت از ملت ایران بویژه در ماه های اخیر کشور را آماده حملات مسموم خودشان قرار دادند که انشاالله پیام ملت را گرفته باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ابتدای نشست خبری ضمن تسلیت سالروز شهادت امام موسی کاظم علیه السلام، پیشاپیش سالروز مبعث مبارک و فرخنده حضرت رسول اکرم(ص) را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که در روزهای باقیمانده از ماه مبارک رجب همه مسلمانان و شیعیان جهان از برکات و نعمات الهی در این ماه پربرکت بهره مند باشند و دعاهایشان مستجاب شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست خارجی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha