حضور چندین هزار نفری مردم در تشییع پیکر استاد کریمی مراغه‌ای

مراغه- ایرنا- آیین تشییع و تدفین استاد میرزا حسین کریمی مراغه‌ای امروز، یکشنبه با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی و جمعیتی چندهزار نفری از اقصی نقاط کشور و برخی کشورهای همسایه در زادگاه این شاعر آئینی و دارای نشان درجه یک هنری برگزار شد.

به گزارش ایرنا علاوه بر «عابدین خرم» استاندار آذربایجان‌شرقی جمع دیگری از مسئولان استانی از جمله مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این آیین حضور یافتند و پیکر استاد کریمی با عزت و احترام در جوار مقبره اوحدی مراغه ای آرام گرفت.

حضور چندین هزار نفری مردم در تشییع پیکر استاد کریمی مراغه‌ای

استاد میرزاحسین کریمی مراغه‌ای دارای نشان درجه یک هنری است و گواهینامه هنری درجه یک شعر آیینی کشور طی سال ۱۳۹۹ به پاس ۸۹ سال فعالیت شعری به وی اعطا شد.

اعطای این نشان هنری به پاس سرودن بیش از ۳۵۰ هزار بیت شعر اجتماعی، طنز، مداحی و مرثیه توسط این شاعر بلند آوازه آذربایجان به ایشان تعلق گرفت.
اشعار اجتماعی و طنز استاد کریمی در قالب ۲۵ جلد کتاب رنگارنگ و اشعار مرثیه و مداحی این استاد در قالب ۳۰ جلد چاپ و منتشر شده است.

این شاعر معاصر خطه آذربایجان متولد ۱۳۱۰ در مراغه و ساکن این شهر بوده و ادامه‌دهنده سبک سنّتی و کلاسیک شعر است؛ استاد کریمی بیشتر در اشعار طنز خود رسم و رسوم زمان خود را به باد انتقاد گرفته است.

اکثر اشعار او هرچند به ترکی آذربایجانی سروده شده‌ است ولی به علت مقید بودن به سبک قدیم و اوزان شعری، با تعبیرات و اصطلاحات عربی و فارسی بسیاری آمیختگی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha