۲۲ بهمن ۱۴۰۱، ۱۹:۱۵
کد خبرنگار: 5368
کد خبر: 85027217
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

مشاور رئیس جمهور سوریه: جان انسان‌ها برای غرب بی‌اهمیت است

تهران-ایرنا- مشاور ویژه ریاست جمهوری سوریه در سخنانی با اشاره به مانع تراشی‌های آمریکا و غرب برای رسیدن کمک های بشردوستانه به دست زلزله زدگان سوری تاکید کرد که آمریکا و غرب هیچ اهمیتی برای جان انسان‌ها قائل نیستند و همه ادعاهای آنها درباره موضوع بشردوستانه در سوریه دروغ است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری سانا، «بثینه شعبان» مشاور ویژه ریاست جمهوری سوریه در این باره گفت: اگر آنها می خواهند صحت ادعای خود را ثابت کنند، باید سریعاً و بدون هیچ قید و شرط و استثناء، اقدامات خودسرانه اقتصادی را لغو کنند و نه اینکه پس از فاجعه انسانی در کشور، تصمیمات گمراه کننده‌ای با هدف ایجاد تصور نادرست بشردوستانه اتخاذ کنند.

شعبان اظهار داشت: وضعیت سوریه به دلیل زلزله‌ای که کشور را لرزاند دشوار است و به همین دلیل دیروز شورای وزیران تصمیم گرفت مناطق آسیب دیده را در استان‌های حلب، لاذقیه، حماه و ادلب به عنوان مناطق فاجعه دیده اعلام کند.

وی افزود: آنچه که اوضاع را بدتر می‌کند، اقدامات اقتصادی خودسرانه آمریکا و اروپاست که مانع از توسعه ابزارها و روش‌های سوریه برای کمک به مردم زیر آوار می‌شود، آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند اجازه داده‌اند کمک‌های بشردوستانه وارد سوریه شود، که این درست نیست.

شعبان خاطر نشان کرد که آمریکا با ممانعت از تعامل هر کشوری با سوریه علیه ملت سوریه مرتکب جنایت می‌شود و واشنگتن اهمیتی برای جان انسان‌ها قائل نیست و تمام ادعاهایش درباره موضوع بشردوستانه در سوریه دروغ است، چراکه اقدامات خودسرانه که بر سوریه تحمیل می‌کند مانع از نجات مجروحان زلزله ویرانگر می‌شود.

مشاور ویژه ریاست جمهوری سوریه همچنین ادامه داد: تمام ادعاهای آمریکایی‌ها درباره وضعیت انسانی در سوریه دور از واقعیت است و اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر تصمیم جدید دولت این کشور برای توقف موقت و جزئی برخی از اقدامات خودسرانه و یکجانبه علیه ملت سوریه گمراه کننده، کذب و به دور از واقعیت است و هدف آن ایجاد یک تصور نادرست انسانی پس از درخواست‌های گسترده بین‌المللی برای رفع محاصره سوریه است.

وی خاطر نشان کرد: کشورهای اروپایی برای مقابله با پیامدهای زلزله به سوریه کمک نکردند، در واقع بسیاری از سوری‌های مقیم در این کشورها تلاش می‌کنند برای کمک به زلزله زدگان به سوریه پول انتقال دهند، اما هیچکدام به دلیل اقدامات آمریکا و اروپا نتوانستند این کار را انجام دهند.

شعبان همچنین تصریح کرد که واشنگتن علاوه بر اعمال اقدامات غیرقانونی، به اشغال بخش‌هایی از شمال و شرق سوریه و غارت نفت، گاز و گندم آن ادامه می‌دهد و همه روزانه شاهد خروج ده‌ها تانکر و کامیون از خاک سوریه هستند که به سمت پایگاه‌های آمریکا در شمال عراق در تردد هستند.

مشاور ویژه ریاست جمهوری سوریه گفت: اکنون این سوال مطرح است؛ کشوری که عضو سازمان ملل است و مدعی درس انسانیت و اخلاق است چگونه می‌تواند نفت سوریه را به یغما ببرد؟ آمریکایی‌ها مدعی هستند که حضور نیروهایشان در خاک سوریه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی است، اما حقیقت عکس این ادعا بوده و آنها از گروه تروریستی داعش و شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در منطقه جزیره برای اجرای برنامه‌های مخرب خود در سوریه و منطقه حمایت می‌کنند.

شعبان در پایان تاکید کرد که جهان در حال تغییر است و سوریه در سمت درست تاریخ در کنار روسیه، چین، و کشورهایی که به حاکمیت و تصمیم گیری مستقل خود پایبند هستند، می‌ایستد. سوریه جهان چندقطبی را نیاز بشر امروزی برای پایان دادن به هژمونی غرب می‌داند.

پیش از این نیز بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در جریان عیادت از مصدومان زلزله در بیمارستان لاذقیه به شدت از معیارهای دوگانه غرب و سیاسی کاری آنها درباره کمک‌های بشردوستانه به زلزله زدگان در این کشور انتقاد کرد و اظهار داشت: معیارهای دوگانه غرب موضوع جدیدی نیست و از شش قرن پیش وجود داشته است.

با اعلام زلزله هفت و هشت دهم ریشتری بامداد دوشنبه هفته گذشته در شمال غرب سوریه و جنوب ترکیه، دوستان مردم سوریه از جمله ایران، روسیه و عراق باز هم به میدان آمدند و ارسال کمک های انسانی خود به این کشور را آغاز کردند، اما از غربی های مدعی حقوق بشر حتی صدایی هم بلند نشد.

زمین لرزه بزرگی بامداد دوشنبه جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند.

در جریان این زمین لرزه ۷.۸ ریشتری ساعت ۰۴:۱۷ بامداد خسارت‌های زیادی به ساختمان‌ها وارده شد و تیم‌های نجات و جستجو در حال آوار برداری و نجات کسانی هستند که در زیر آوارها گرفتار شده‌اند.

این حادثه مرگبار واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشته و رهبران کشورهای مختلف با ملت‌های سوریه و ترکیه ابراز همدردی کرده‌اند و در این راستا کمک‌هایی نیز به دو کشور شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha