پیشنهاد روسیه برای ساخت ۲۵ نیروگاه توسط متخصصان ایرانی

کرمان - ایرنا - مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه ایران اینک جزو پنج کشور دارای فناوری ساخت نیروگاه گازی در جهان است گفت: کشور روسیه به عنوان یک ابرقدرت پیشنهاد داد که ۲۵ واحد نیروگاه گازی برای روسیه احداث کنیم.

به گزارش ایرنا، عبدالرسول پیشاهنگ روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی مهتاب کویر زرند کرمان با حضور نیرو افزود: رسیدن به این مرحله از افتخار در عرصه های مختلف علمی و اجرایی به همت غیرت ایرانی و برکت انقلاب حاصل شده است.

وی افزود: امروز دومین واحد نیروگاهی در زرند کرمان افتتاح شد و این درحالی است که نیروگاه نخست با ۱۰۰ مگاوات ۵۰ سال پیش احداث شد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه اکنون ۵۰ درصد نیروگاه های کشور ساخت داخل هستند اظهارداشت: سفارش دیگر کشورها مثل روسیه برای احداث نیروگاه نشان از توانمندی تخصصی ایران است.

وی تصریح کرد: ۲۲۰ هزار مگاوات ظرفیت ترانسفورماتور در کشور داریم که تمامی اینها با همت متخصصان ایرانی اجرایی شده و ۶۰ درصد صادرات خدمات فنی مهندسی کشور توسط بخش برق و وزارت نیرو اتفاق می افتد که اینها از برکت انقلاب است.

پیشاهنگ با بیان اینکه از صفر تا ۱۰۰ نیروگاه مهتاب کویر زرند ایرانی است و سیستم کنترل ایرانی دارد اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برای تمامی فعالیت ها نیازمند خارجی ها بودیم، اما آنان حتی روغن عوض کردن را هم به ما یاد نمی دانند.

وی ادامه داد: ظرفیت در نخست نیروگاه سیکل ترکیبی مهتاب کویر زرند که امروز افتتاح می شود ۳۲۰ مگاوات است و این طرح بزودی با افتتاح بخش بخار آن به نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی تبدیل می شود.

پیشاهنگ با بیان اینکه هدف ما در ساخت نیروگاه‌ها تولید برق، پایداری و امنیت شبکه و ایجاد اشتغال است اظهارداشت: هرطرحی دو مرحله ساخت و بهره برداری دارد؛ در مرحله ساخت نیروگاه مهتاب کویر زرند یکهزار و ۲۰۰ نفر اشتغال به کار داشتند و در بحث بهره برداری آن نیز ۲۰۰ اشتغال خواهیم داشت.

وی یادآور شد: ۲۰ سال است شبکه برق ایران پایدار است و فروپاشی نداشتیم زیرا نیروگاه های ما جایابی خوبی دارند اما در همین همسایگی یک کشور اخیرا دچار خاموشی شد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه دو واحد نیروگاهی دیگر در سبلان و ارومیه تا پایان سال به بهره برداری می رسد تصریح کرد: نیروگاه مهتاب کویر زرند پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه برده که ۶۰۰ میلیارد تومان از این منابع برای خط انتقال گاز استفاده و ۱۰۰ درصد نیز با منابع دولتی تاسیس شده است.

به گزارش ایرنا، فرماندار زرند نیز در این مراسم با اشاره به نیازهای انرژی شهرستان گفت: عمق سفره های آب زیرزمینی این شهرستان از ۱۰۰ متر به ۳۰۰ متر پایین رفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha