راه اتصال گروه‌های شتابدهنده برای سرمایه‌گذاری می‌شویم

تهران- ایرنا- معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: می‌توانیم راه اتصال با گروه‌های شتابدهنده باشیم تا شتابدهنده‌های دانش بنیان کمک‌هایی برای سرمایه‌گذاری برایشان رقم بخورد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، در نخستین رویداد فناوران البرز، موضوع شناسایی استعدادها با همکاری سه مجموعه بنیاد ملی نخبگان، سازمان اوقاف و بنیاد فرهنگی البرز به عنوان یک وقف علمی مطرح شد.

مراسم افتتاحیه نخستین رویداد فناوران البرز پیش از ظهر امروز چهارشنبه (۱۹بهمن‌ماه) با حضور حجت‌الاسلام دکتر خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، دکتر وحدت رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر باقری‌مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و دکتر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سیاوش ملکی‌فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با بیان اینکه برای کسانی که عضو دانش‌بنیان نشده‌اند برنامه داریم، گفت: می‌توانیم راه اتصال با گروه‌های شتابدهنده باشیم تا شتابدهنده‌های دانش بنیان کمک‌هایی برای سرمایه‌گذاری برایشان رقم بخورد و پس از اینکه به یک شرکت دانش بنیان تبدیل شدند ما هم به آنها کمک خواهیم کرد.

در ادامه این مراسم حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با بیان اینکه وقف می‌تواند امروز به حوزه علم و فناوری کمک کند، اظهار کرد: امروز یکی از نیات روزآمد وقف، در حوزه علمی است و یکی از نمونه‌های موفق در این حوزه، بنیاد فرهنگی البرز است که ۶۰سال پیش توسط زنده‌یاد حسینعلی البرز این مهم اتفاق افتاده است.

دبیرکل جایزه البرز ادامه داد: بخشی از جامعه هدف جایزه البرز، اشخاص و شرکتهایی هستند که در حال توسعه یک فناوری هستند یا صاحب محصولی فناورانه می باشند، در همین راستا بنیاد فرهنگی البرز برای معرفی شایسته طرح‌های منتخبی که حدنصاب اولیه امتیازات را در فراخوان بخش فناور برتر جایزه البرز ۱۴۰۲ کسب نموده‌اند، «نخستین رویداد فناوران البرز» را برگزار نمود.

وی گفت: در این رویداد، افراد و گروه‌های واجد شرایط، ضمن شرکت حضوری در فرایند داوری نهایی جهت کسب جایزه فناور برتر در مراسم شصت و یکمین سال جایزه البرز که در اردیبهشت ماه سال آتی برگزار می‌گردد، می‌توانند طرح‌های خود را نیز در معرض دید سرمایهگذاران، فعالان و علاقمندان حوزه علم و فناوری قرار دهند.

به گفته ارشدی این رویداد در سه محور ۱.تولید دارو و ابزارها در حوزه پزشکی، دارای تکنولوژی مکانیکی و هوش مصنوعی، ۲.ساخت ابزارها، ادوات و پلنت های مکانیکی در حوزه های تصفیه آب، انرژی های نو، بایو و مواد نوترکیب و ۳.واقعیت افزوده و تولید بازی برگزار می‌شود.

وی در پایان درخصوص جوایز شرکت در رویداد افزود: طرح های فناورانه برتر، در پایان این رویداد دو روزه، از سوی داوران جهت اعطای جایزه فناور برتر در مراسم شصت و یکمین سال جایزه البرز انتخاب میگردند که شامل گواهی جایزه البرز به عنوان باسابقه‌ترین جایزه علمی کشور و قریب یک میلیارد تومان جوایز نقدی؛ از قرار هر طرح برتر، مبلغ یکصد و ده میلیون تومان می‌باشد.

حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی در بخش دیگری از این مراسم با بیان خاطراتی از دوران ابتدایی انقلاب اسلامی تصریح کرد: در آن زمان یک هموطنی به من گفت که به نظرتان می‌توانید بدون شرق و غرب این کشور را اداره کنید؟ ما حتی امکان ساخت یک سوزن هم نداریم.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: امام راحل تابوت غرب و شرق را از بین برد و امروز رهبر معظم انقلاب ۴۰سال دوم انقلاب را شکوفایی ایران در علم ترسیم کرده‌اند. حتما آیندگان بیشتر در حوزه‌های علمی از ایران خواهند شنید.

خاموشی یادآور شد: وقف‌نامه حسینعلی البرز بسیار زیبا است و پیشنهاد می‌کنم که حتما بخوانید، پس از پیروزی انقلاب ایشان این موقوفه را به امام راحل تقدیم و وقف علمی را نهادینه کرد و امسال به این بنیاد پیشنهاد دادیم که شرکت‌های دانش‌بنیان و علمی را حمایت مستقل کنند زیرا این واقف تمامی اقدامات این بنیاد را منوط به استفاده از اموال خود کرده است.

وی افزود: پول همان ارز تبادلی است و برای وقف پول از رهبر معظم انقلاب مشورت گرفتیم و ایشان فتوایی هوشمندانه دادند و از این رو می‌توانیم با وقف پول هم به موضوعات علمی کمک کنیم.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه از شرکت‌های دانش‌بنیان و مجموعه‌های حمایتی خواست تا به اقدامات وقف در حوزه دانش‌بنیان رجوع کنند.

خاموشی هدف از وقف‌های دانش‌بنیان را حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، دوری از وابستگی و رشد علم و اقتصاد دانست.

وی بیان کرد: مزیت‌های نسبی و نیازهای کشور را باید بیان کرد تا شرکت‌های دانش‌بنیان به این سمت حرکت کنند، همچنین دولت باید واردات را مدیریت کند تا شرکت‌های داخلی با مشکل مواجه نشوند، بودجه‌های هزینه‌ای دولت برای ۱۴۰۲ هم نیازمند یک بازنگری و مدیریت است.

در بخش دیگری از این مراسم مهدی مقیمی دبیر علمی رویداد فناوران البرز با بیان اینکه این رویداد برای اولین بار امسال در بخش فناوران در حال برگزاری است، تصریح کرد: پس از ثبت‌نام متقاضیان بررسی‌ها انجام شد و ۱۵۵ شرکت متقاضی شده و نهایتا ۲۸ شرکت به مرحله حضور در این رویداد رسیدند که نهایتا پس از داوری‌ها ۹شرکت واجد شرایط، برنده خواهند شد.

ناصر باقری‌مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه بنیاد باید نیروی انسانی متناسب با اقتصاد دانش‌بنیان را جذب کند، گفت: در تعریف نخبه باید دقت کرد زیرا اثرگذاری اقتصادی، فنی و اجتماعی باید مدنظر باشد، ما استراتژی شناسایی افراد فعال را شروع کردیم و از ابزارهای هوش مصنوعی هم در این مسیر مدنظر قرار دادیم، در رویکردهای قبلی بنیاد سایتی داشت و افراد مقالات، اختراعات و کارهای علمی خود را ثبت می‌کردند اما در دوره جدید به دنبال شناسایی استعدادهای مستعد هستیم.

وی ادامه داد: در اطلاعات امروز ما ۶۰ هزار نفر استعداد شناسایی شدند که در طرح دیگری که به راه انداختیم و آن هم ایجاد تنوع در انتخاب استعدادها است، سعی کردیم در همه حوزه‌ها استعدادها را ارزیابی و انتخاب کنیم.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: مبنای ما در انتخاب فناوران صرفا معدل تحصیلی آنها نیست بلکه معیارها و شاخص‌های عملی این ارزیابی صورت گرفته است، البته در این مسیر نیازمند شبکه‌سازی هستیم و باید همه مجموعه‌هایی که در این مسیر هستند ما را یاری دهند، یکی از این مجموعه‌ها بنیاد فرهنگی البرز است که وظیفه شناسایی استعدادها را دارد و از نظر بنیاد ملی نخبگان، شناسایی جایزه البرز، مورد قبول و پذیرش است.

باقری‌مقدم ابراز کرد: در حوزه نخبگان می‌تواند یک تعریفی بین بنیاد نخبگان و سازمان اوقاف صورت بگیرد و در این مسیر بنیاد البرز به عنوان یک مجموعه موفق و پیشتاز می‌تواند خیلی اثرگذار باشد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha