بورس، بستری برای انجام رقابت شفاف بر سر دارایی‌های دولت

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سامانه کدال، مناسب‌ترین سامانه برای ارائه اطلاعات در خصوص دارایی‌های قابل واگذاری دولت در طرح مولدسازی خواهد بود؛ ضمن اینکه بازار سرمایه هم بهترین بستر برای عرضه این دارایی‌ها و رقابت شفاف و سالم خواهد بود.

به گزارش ایرنا از سازمان بورس، «احمد اشتیاقی» با اشاره به طرح مولدسازی دارایی‌های دولت اظهار کرد: سیاست دولت برای تامین مالی از طریق طرح مولدسازی دارایی‌ها، سیاست درستی است چرا که با اجرای این طرح احتمالاً کسری بودجه دولت تورم کمتری به همراه خواهد داشت.

وی افزود: برای اجرای طرح مولدسازی دارایی‌های دولت می‌توان از ظرفیت‌های بازار سرمایه استفاده کرد. سامانه "کدال" مناسب‌ترین سامانه برای ارائه اطلاعات در خصوص دارایی‌های قابل واگذاری و شرایط و زمان برگزاری مزایده‌ها، است.

اشتیاقی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه در صورت واگذاری این دارایی‌ها از طریق بورس کالا هم معاملات کاملاً شفاف خواهد بود و امکان رقابت برای همه فراهم است و هم دغدغه‌ها بابت احتمال رانت و فساد و دستکاری قیمتی در واگذاری‌ها برطرف خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: با توجه به ارزش بالای دارایی‌های قابل واگذاری دولت، به احتمال زیاد با اجرای این طرح همه بازارها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و اگر این واگذاری‌ها در قیمت مناسبی انجام شود، با نگاه کلان اقتصادی برای سرمایه‌گذاران جذابیت ایجاد شده و نقدینگی به سمت این دارایی‌ها حرکت خواهد کرد.

وی تاکید کرد: معتقدم واگذاری دارایی‌های دولت از طریق بازار سرمایه نگرانی خاصی متوجه بازار سهام نخواهد کرد؛ چراکه خریداران این املاک، فعالان بازار سرمایه نیستند و این حوزه مخاطبان خاص خود را خواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha