۱۸ بهمن ۱۴۰۱، ۱۳:۵۰
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 85022320
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

البرز از صف نفت سفید تا انرژی پاک و ارزان

۱۸ بهمن ۱۴۰۱، ۱۳:۵۰
کد خبر: 85022320
البرز از صف نفت سفید تا انرژی پاک و ارزان

کرج – ایرنا- دیدن صف های طولانی برای تهیه نفت سفید یا گاز مایع هیچگاه برای کسانی که دوران پیش از انقلاب و اوایل دهه ۶۰ را در مناطق مختلف کشور از جمله زمستان های سرد البرز را تجربه کرده اند، فراموش نشدنی است ، وضعیتی که به برکت پیروزی انقلاب اسلامی اکنون کمتر اثری از آن باقی مانده است.

به گزارش ایرنا، البرز با گستره پنج هزارو ۸۰۰ کیلومتر مربع به گواه آمار جمعیت آن در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کمتر از ۳۰۰ هزار برآورد شده و با وجود همجواری با پایتخت سوخت مورد ساکنان این خطه برای گرمایش و پخت و پز نفت سفید ، گازوئیل و گاز مایع نفت سفید بوده است.

البرز از صف نفت سفید تا انرژی پاک و ارزان

آنطور که ساکنان قدیمی کرج مرکز استان البرز می گویند شبکه گاز تنها در بخش کوچکی از البرز احداث شدو بیشتر مناطق شهری و روستایی استان تا پیش از انقلاب از این نعمت بی بهره بودند.
بسیاری از ساکنان قدیمی البرز با یادآوری صف های طولانی نفت سفید ، گازوئیل و سلیندر گاز مایع در روزهای سرد زمستانی از آن ایام به عنوان روزگار سخت برای تامین انرژی یاد می کنند و شرایط کنونی را با پیش از انقلاب قابل قیاس نمی دانند.

البرز از صف نفت سفید تا انرژی پاک و ارزان

صف های طولانی سلیندرهای گاز مایع بنا به گفته برای ساکنان البرز از جمله محمود صوفی گاهی چند شبانه روز ادامه داشت تا اینکه یک و نهایت ۲ سلندر ۱۱ کیلویی گاز مایع تهیه می شد آن هم برای مدت زمان کم و سپس روز از نو و روزگار از نو...

خاطره این صف های طولانی به ویژه در روزهای سرد سال را نیز بارها بارها از زبان « ثریا فیروز بخت » ساکن آتشگاه کرج برای فرزندانش تکرار شده و اینک در گفت و گو با ایرنا به نسل جدید متذکر می شود که قدردان نعمت های انقلاب اسلامی باشند.

با اینکه میراث شوم صف های طولانی نفت و گاز مایع به دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی رسید اما با همت و تلاش دولتمردان انقلابی ، روز به روز دایره خدمات گسترده تر شد تا جائیکه اکنون جمعیت میلیون البرز به لحاظ تامین انرژی زیر چتر و پوشش شبکه گاز سراسری قرار دارد و از آن همه صف طولانی اینک کمتر اثری به چشم می خورد.

جمعیت برخوردار از گاز شهری البرز قبل از انقلاب به روایت آمار

طبق گزارش شرکت گاز استان البرز از جمعیت حدود ۳۰۰ هزار نفری استان در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ، تنها حدود ۵۰ هزار نفر آنان زیر پوشش خدمات شرکت گاز قرار داشته و بخش اعظم جمعیت به ویژه روستاها از این موهبت الهی بهره ای نداشتند.

البرز ۱۸ شهر و حدود ۳۰۰ روستا دارد که ضرب آهنگ مهاجرت ها ، اکنون جمعیت این خطه را به بیش از سه میلیون ۲۰۰ هزار نفر رسانده است. اینک به جز شهرجدید مهستان سایر شهرهای استان البرز در دوران قبل از انقلاب شکل گرفته و به تدریج گستره آنها پیدا کرده است.


اکنون وضعیت تامین سوخت مردم البرز چگونه است؟

البرز از صف نفت سفید تا انرژی پاک و ارزانطبق آمار رسمی اکنون ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری و حدود ۹۳ درصد جمعیت روستایی استان با نگاه ویژه نظام اسلامی زیر پوشش شبکه گاز شهری قرار دارد. اکنون شبکه های گاز با پیمایش کوه ها و دره ها می رود تا بهار سال آینده چترگرمابخش را بر آخرین روستاهای البرز بگشاید.

۱۷ شهر زیر پوشش شبکه گاز

البرز از صف نفت سفید تا انرژی پاک و ارزان

از مجموع ۱۸ شهر استان البرز ۱۷ شهر شامل کلانشهر کرج ، شهرهای هشتگرد ، کوهسار ، گلسار ، طالقان ، گرمدره ، فردیس ، کمالشهر ، چهارباغ ، نظرآباد ، فردیس ، محمدشهر ، مشکین دشت ، ماهدشت ، اشتهارد ، مهستان و نجم آباد زیر پوشش شبکه گاز سراسری قرار دارند و به رغم رشد و توسعه شتابان این شهرها و ساخت و سازهای فراوان در آنها ، خدمات رسانی با سرعت در حال اجرا است .

با این وجود تنها شهر محروم از شبکه گاز طبیعی استان البرز ، شهر آسارا است که جمعیت آن به حدود پنج هزار نفر می رسد اما با تلاش جهادی ساکنان این شهر در آینده نزدیک از نعمت گاز طبیعی بهره مند می شوند.

۱۷۰ روستای برخوردار از گاز شهری / ۱۳۰ روستا در حال پیوستن

البرز از صف نفت سفید تا انرژی پاک و ارزان

استان البرز دارای ۳۰۰ روستا است که جمعیت روستایی استان حدود ۲۰۰ هزار نفر برآورد شده است که جمعیت روستایی البرز در ۱۷۰ روستای برخوردار از گار ساکن هستند.

اکنون نیز طرح جهادی گازرسانی به ۱۳۰ روستای باقیمانده استان با سرعت در حال انجام است و طبق برنامه ریزی این روستاها در بهار سال آینده به شبکه گاز سراسری متصل خواهند شد.

تنها ۱۱ هزار نفر تحت پوشش سوخت نفت سفید

طبق گزارش شرکت پخش فرآورده های نفتی استان البرز اکنون از جمعیت سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفری استان تنها ۱۱ هزار نفر زیر پوشش شبکه توزیع نفت سفید قرار دارند که این جمعیت سال آینده نیز با نفت سفید خداحافظی خواهند کرد.

بخوانیم از برنامه توسعه ای شرکت گاز البرز

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز می گوید: در کنار تکمیل پروژه های گازرسانی به ۱۳۰ روستانی استان ، اکنون تامین سوخت پایدار البرز از طریق شبکه انتقال گاز بوئین زهرا - کرج با چشم انداز ۵۰ سال در دست اقدام است.

سیدرضا غفاریان افزود: این پروژه عظیم به طول ۶۰ کیلومتر حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هدف از اجرای آن تامین گاز پایدار ۵۰ ساله بخش های خانگی ، تجاری ، صنعتی و کشاورزی استان البرز است.

مدیرعامل شرکت گاز البرز گفت : بهار سال آینده با فتح گرمابخش ققل البرز ، سبزینگی این استان جشن می گیریم .

وی یادآور شد: با حمایت دولت سیزدهم پروژه جهادی انتقال گاز از طالقان به حاشیه جاده کرج - چالوس به طول ۱۰۰ کیلومتر با برش کوه ها ، صخره ها و گذر از موانع طبیعی طی یکسال اخیر اجرا شدو اکنون روستاهای شمالی و کوهستانی استان یکی پس از دیگری به شبکه گاز سراسری متصل می شوند.

تخصیص یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل شبکه گاز در البرز

البرز از صف نفت سفید تا انرژی پاک و ارزان


مدیرعامل شرکت گاز استان البرز با بیان اینکه در هزینه مالی حوزه گازرسانی محدودیتی نداریم، گفت: امسال شرکت گاز استان یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بودجه های کشوری تخصیص گرفتیم تا عقب ماندگی ها جبران شود.
وی روستاهای اجرای طرح گازرسانی را در محدوده جاده کرج - چالوس (بالا و پایین سدامیرکبیر) و بالا طالقان عنوان کرد و افزود: این مناطق سردسیر هستند به طوریکه در فصل زمستان بارش برف بسیار زیاد بوده و حتی گاهی به منفی ۲۰ درجه می رسد ولی بر اساس یک تصمیم سازمانی شعاری را با عنوان «سال به یادماندنی در جهاد گازرسانی به روستاها» انتخاب کردیم.
غفاریان تصریح کرد: برای تحقق این شعار تصمیم گرفتیم پیمانکارهای متعددی را به این مناطق گسیل کنیم بطوریکه بیش از ۱۶ پیمانکار تجهیز و اقلام مورد نیاز کاری آنها را خریداری کردیم تا در تغییرات نرخ ارز دچار مشکل نشوند.
وی با بیان اینکه هر کدام از پیمانکارها نیز چند گروه کاری دارند، گفت: از لحاظ تجهیزات مکانیکی و ماشین های سنگین در استان کم داشتیم که بیش از ۱۰۰ دستگاه بیل مکانیکی و لودر و بولدوز از استان های جنوبی آمدند و به روستاهای صعب العبور و کوهستان های برف گیر البرز رفتند به طوریکه کار در گردنه عسلک که بیش از چهار تا پنح ماه امکان تردد در آن وجود ندارد اما کار به خوبی پیشرفت.
مدیرعامل شرکت گاز استان البرز افزود: کار گازرسانی در محدوده جاده کرج - چالوس به رغم شرایط ترافیکی سنگین این محور با حمایت استاندار در روزهای پرتردد به صورت جهادی اجرا شد.
غفاریان خاطرنشان کرد: به رغم اینکه زمان تعیین شده برای تمام پیمان های گازرسانی ۱۸ ماهه است و پیمانکاران تا پایان شهریور ماه سال آینده فرصت اتمام پروژه را دارند ولی در مدت کمتر از ۱۵ ماه و تا اواسط ۱۴۰۲ شبکه گاز استان البرز ۱۰۰ درصدی خواهد شد.

خدمات گازرسانی دوران انقلاب در کشور

البرز از صف نفت سفید تا انرژی پاک و ارزان

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز با بیان اینکه بسیاری از مردم به ویژه نوجوانان و جوانان هنوز از خدمات و دستاوردهای انقلاب اسلامی آگاهی کافی ندارند ، گفت: پیش از انقلاب ۵۱ هزار خانوار بود اما امروز به بیش از ۲۳ میلیون خانوار رسیده است .

وی با بیان اینکه دشمنان بدخواه نظام جمهوری اسلامی که دائم می گویند نعمت های جمهوری اسلامی چه شد و برای شما چکار کرد؟ ، افزود: از ابتدای دولت ستمشاهی تا پایان آن که دلار قیمتی نداشت چه اتفاقاتی در این کشور نفت خیز افتاد ولی در این ۴۳ سال با همه دشمنی ها و تحریم ها، کشور رشد یافت که تامین انرژی مورد نیاز مردم نمونه خدمات رسانی های انقلاب اسلامی است .

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha