رئیس بنیاد شهید: گلزارهای شهدا به کانون فرهنگی تبدیل می‌شود

بیرجند - ایرنا - معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: تبدیل گلزارهای شهدا به کانون فرهنگی و عبادی از برنامه‌های محوری ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که در دستور کار قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی روز جمعه در نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان خراسان جنوبی گفت: این طرح را از گلزار شهدای استان‌های بزرگ شروع کرده و به سایر استان‌های کشور توسعه می‌دهیم.

وی با اشاره به وجود ۴۷۰ گلزار با هزار و ۹۶۲ مزار شهید در خراسان جنوبی افزود: از این تعداد ۴۴۱ گلزار ساماندهی شده و در سفر رئیس جمهور به استان ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای ساماندهی گلزارهای شهدای استان اختصاص یافته که یک سوم آن تاکنون تخصیص یافته و با تخصیص کامل اعتبار، ساماندهی گلزار شهدا تسریع خواهد شد.

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، شورای قانونی و تنها شورای فرهنگی و عملیاتی و دارای برش استانی و شهرستانی است.

وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی در بودجه سال جاری یک درصد اعتبارات جاری کشور را به مصوبات این شورا اختصاص داده که مورد استقبال دولت هم قرار گرفته است.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: هر دستگاهی در استان با مجوز بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌تواند این اعتبار را هزینه کند و تکلیف قانونی است لذا باید دستگاه‌ها در پایان سال گزارش عملکرد ارائه دهند.

وی افزود: شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، قدرت تصمیم‌گیری بالایی دارد و مصوبات آنها قابل اجرا و دارای پیوست بودجه‌ای است از طرفی این شورا هم موضوعات حوزه ترویجی و هم حوزه تکریمی را دنبال می‌کند و در کشور نظیر ندارد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در زمینه اشتغال جامعه ایثارگری ۹۱۶ نفر در سامانه کاریابی استان ثبت‌نام کردند که نسبت به سال گذشته رشد دارد، از این تعداد ۱۰۶ نفر از فرزندان جانبازان بالای ۷۰ درصد و فرزند شهدا هستند که نسبت به سال گذشته کاهش دارد.

وی عنوان کرد: در ۹ ماه امسال ۲۲۰ نفر از فرزندان ایثارگر استخدام شدند اما در سال جاری از محل بند "ج" ماده ۸۷ در خراسان جنوبی ۲۴۵ نفر مجوز جذب استخدامی داشته‌اید که تاکنون ۷۵ نفر جذب شدند و از این ظرفیت قانونی به‌درستی استفاده نشده چراکه نسبت شهر، نیاز دستگاه‌ها، تحصیلات و توزیع جغرافیایی لحاظ نشده است و باید اصلاح شود.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: ۲۷ هزار فرزند شهید و جانباز بالای ۷۰ درصد در کشور داریم که براساس قانون، دولت مکلف به جذب آنان است و برای بقیه ایثارگران سهیمه استخدام ۲۵ درصد است.

وی گفت: در زمینه تبدیل وضعیت ایثارگران استان ۸۳۵ مجوز داشته‌اید که ۷۵۷ نفر جذب شدند و ۸۷ مورد باقی مانده است‌ که باید اخطار لازم برای تعیین تکلیف افراد باقیمانده هم داده شود.

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از افزایش هفت برابری تسهیلات خوداشتغالی حوزه ایثارگری خبر داد و افزود: برای کار در بخش خصوصی و تعاونی محدودیت منابع به شرط همراهی بانک‌ها نداریم.

وی الکترونیکی و هوشمند شدن خدمات را از برنامه‌های این نهاد ذکر کرد و گفت: در دوره جدید مدیریتی بنیاد شهید، ایجاد هماهنگی بین بخشی در حوزه ایثارگران و حرکت رو به بیرون در حال انجام است که هم مردم و هم مسوولان کارها را دنبال کنند.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: ایثارگران و ترویج ایثار و شهادت مسأله یک دستگاه نیست و همه مردم و تمامی دستگاه‌ها در این زمینه مسئول هستند، بنیاد شهید و امور ایثارگران هم دستگاه هماهنگ‌کننده است.

وی افزود: ۱۲۸ میلیارد تومان اعتبارات اشتغالزایی خراسان جنوبی است اما توزیع اعتبارات خرد ممکن است باعث بدهکاری افراد و محقق نشدن برنامه اشتغالزایی شود که پیشنهاد ما این است کارآفرینان برای ایجاد اشتغال ورود پیدا کنند و از ظرفیت خانواده شهدا و ایثارگران استفاده شود.

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: از چهار هزار و ۷۲۰ مسکن مورد نیاز برای ایثارگران خراسان جنوبی، تعداد زیادی باقی مانده است و در زمینه تامین مسکن در این استان عقب هستیم.

وی تصریح کرد: توزیع زمین و پرداخت تسهیلات مشکلی از فرد حل نمی‌کند بلکه باید ساخت مسکن به پیمانکاران و انبوه‌سازان مطمئن و خبره سپرده شود.

قاضی‌زاده هاشمی از پرداخت ۱۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات به ایثارگران خراسان جنوبی در سال جاری خبر داد و گفت: در حوزه بهداشت و درمان عملکرد بیمه دی تا پایان شهریور ماه به همه مراکز درمانی استان پرداخت شده است.

وی با اشاره به ابلاغ طرح سپاس توسط دولت ادامه داد: سال قبل ۴۰۰ هزار دیدار با خانواده شهدا داشتیم که باید این دیدارها ادامه‌دار باشد و از زمانی که آمده‌ام با افزایش دیدارها مراجعات خانواده ایثارگران به بنیاد کاهش یافته است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: یکسری دارایی در خراسان جنوبی داریم که اگر کمک کنیم تبدیل به احسن شود تمامی ارزش آن در استان هزینه خواهد شد همچنین طرح جامع دارایی‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در استان دنبال شود.

وی اضافه کرد: در خراسان جنوبی بیشترین توجه را در حوزه ایثار و شهادت داریم و کمترین مشکلات مربوط به خانواده شاهد و ایثارگر وجود دارد، ساماندهی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، مسکن و اشتغال از موضوعات خاص است که پیگیری‌های ویژه را برای آنها داریم.

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران دیروز (پنجشنبه) وارد بیرجند شد و در نشست هم‌اندیشی با نخبگان، کارآفرینان، تشکل‌ها و اعضای هیات اندیشه‌ورز شاهد و ایثارگر خراسان جنوبی که در سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد، حضور یافت.

وی سپس با همراهی نماینده ولی فقیه در استان، استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان و قشرهای مختلف مردم در مراسم "میهمانی لاله‌ها" که همزمان با سراسر کشور در گلزار شهدای بیرجند برگزار شد، شرکت کرد.

دیدار با خانواده شهدا، بازدید از کارگاه تولیدی پوشاک همسر شهید تقی‌زاده، حضور در جشن پدران آسمانی و یادواره شهدای انقلاب از دیگر برنامه‌های سفر دو روزه قاضی‌زاده هاشمی بوده است.

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در دومین روز سفر خود به خراسان جنوبی از مجتمع ورزشی، فرهنگی و درمانی ایثار بیرجند بازدید کرد.

در این بازدید که مشاور استاندار در امور ایثارگران، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف، نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان نیز حضور داشتند، مشکلات و نیازهای مجتمع ایثار بیرجند بررسی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha