استاندار سمنان: ۱۴۱ طرح دهه فجر امسال استان در حوزه وزارت نیرو است

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: استان ۹۴۸ طرح عمرانی و اقتصادی قابل افتتاح و سرمایه گذاری برای دهه فجر امسال در هشت شهرستان دارد که تعداد ۱۴۱ طرح مربوط به وزارت نیرو است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدمحمدرضا هاشمی روز پنجشنبه در آیین افتتاح نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی دامغان با حضور علی اکبر محرابیان وزیر نیرو، با بیان اینکه فرصت سرمایه گذاری بسیار مطلوبی در حوزه نیروگاه های خورشیدی در شهرستان دامغان وجود دارد، گفت: اینکه در تابستان گذشته نگرانی از بابت قطعی برق در استان نداشتیم ، از اقدامات ارزشمند وزیر نیرو است.

وی افزود: در استان سمنان نسبت به مصرف بهینه برق به خوبی اقدام شد که به همین سبب شاهد کاهش مصرف در دوره اوج مصرف برق در استان بودیم.

استاندار سمنان ابراز داشت: دهه فجر سال گذشته تعداد ۵۰۸ طرح عمرانی و اقتصادی با اعتبار یکهزار و ۶۳۷ میلیارد تومان افتتاح شد و امسال به برکت سفر آیت الله رئیسی و دولت سیزدهم تعداد ۹۴۸ طرح با اعتبار پنج هزار و ۵۲۱ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی بیان کرد که طرح های دهه فجر امسال نسبت به سال گذشته از نظر تعداد ۸۶ درصد و از نظر اعتباری، ۲۳۷ درصد رشد ریالی داشت که با این افزایش طرح ها، شاهد امید و اعتماد در مجموعه استان هستیم.

استاندار سمنان ابراز داشت: به برکت سفر آیت الله رئیسی، رییس جمهور به استان سمنان، تزریق تسهیلات از محل سفر در استان مطلوب بود و در این راستا، ۷۱ واحد تعطیل به چرخه تولید بازگشت و یکهزار و ۸۲۰ نفر مجدد دعوت به کار شدند و نرخ بیکاری در استان به ۶.۱ درصد رسید.

استاندار سمنان: ۱۴۱ طرح دهه فجر امسال استان در حوزه وزارت نیرو است

نماینده دامغان در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: طرح هایی برای پایداری آب دامغان در نظر گرفته شده است که امیدواریم با مساعدت وزیر نیرو این طرح ها به سرانجام برسد تا پایداری آب این شهر تا ۳۰ سال آینده تضمین شود.

علی اکبر علیزاده به مشکل فاضلاب روستاهای جنوبی دامغان اشاره کرد و گفت: فاضلاب برای اهالی جنوب دامغان مشکل‌ساز شده است که از وزارت نیرو درخواست داریم اقدام‌های لازم در جهت رفع مشکلات را در دستور کار قرار دهد تا شاهد رفع مشکل مردم پایین دست شهرستان دامغان باشیم.

وی تاکید کرد: در صورت تخصیص زمین، شرکت‌ پیمانکار آمادگی دارد تا یکسال آینده یک نیروگاه ۲۴ مگاواتی دیگر را آماده بهره برداری کند.

برای بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی دامغان ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد.

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی دامغان در ۲ گام ۲ مگاوات و هشت مگاوات ساخته شده و در مجموع ۱۰ مگاوات ظرفیت تولید برق دارد که سالانه ۱۸ میلیون کیلووات ساعت برق تولید می‌کند. نیروگاه دامغان در مساحتی به وسعت ۲۰۰ هزار متر مربع ساخته شده است و این نیروگاه خورشیدی ۲۴ برابر زمین چمن ورزشگاه آزادی وسعت دارد.

این واحد تولید برق، برای تولید ۱۸ میلیون کیلووات ساعت برق خورشیدی، ۲۰ هزار و ۸۸۰ صفحه خورشیدی شامل ۶ هزار و ۴۸ صفحه نشان جینکو ۳۳۰ وات و ۱۴ هزار ۸۳۲ صفحه نشان جی ای سولار دارای سامانه ردیاب ۵۴۰ وات نصب شده است.

فارغ از تجهیزات مرتبط با تولید برق خورشیدی، انتقال برق و اتصال به شبکه برق رسانی گسترده کشور نیز نیازمند تجهیزات قابل توجهی است و در همین راستا ۸۴ اینورتر و پنج ترانسفورماتور تمام ایرانی این وظیفه را در این نیروگاه بر عهده دارند.

افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق استان سمنان شامل افتتاح نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در دامغان، افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب دامغان، آغاز ساخت سه‌هزار سامانه خورشیدی پنج کیلوواتی حمایتی استان سمنان در امیریه دامغان، بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب و افتتاح ۱۴ طرح آب و فاضلاب در شهرستان شاهرود، و افتتاح طرح‌های اقتصادی و عمرانی و همچنین حضور در میز ارتباط مردمی و نشست تخصصی با مدیران صنعت آب و برق در شهرستان سرخه، از جمله برنامه‌های سفر یک روزه وزیر نیرو به استان سمنان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha