مرکز امنیت جدید امریکا خواستار تعامل با مخالفان سیاسی طالبان شد

تهران- ایرنا- مرکز امنیت جدید امریکا (CNAS) از واشنگتن خواست که با مخالفان سیاسی طالبان وارد تعامل شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری جمهور، ریچارد فونتین مدیر اجرایی و لیزا کورتیس مدیر برنامه امنیتی هند و اقیانوس‌آرام در مرکز امنیت جدید امریکا، پس از رأیزنی‌ها با گروه‌های سیاسی مخالف طالبان، طی یادداشتی که در فارن‌پالیسی منتشر شد، تاکید کرد که حکومت طالبان دایمی نیست و باید برای کمک به افغانستان با مخالفان سیاسی این گروه تعامل شود.

آنان افزوده اند که واشنگتن نباید به سادگی حکومت اجباری طالبان را به‌عنوان یک واقعیت نامعلوم و یا تأسف‌بار بپذیرد و باید برای حکومت جایگزین برای افغان‌ها از همین حالا تلاش شود.

در این مطلب آمده است که امریکا باید توافق دوحه را رسماً کنار بگذارد و از ایجاد دفتر سیاسی برای مخالفان طالبان در کشور سومی حمایت کند.

فونتین می افزاید: در حالی که تعدادی از اعضای اپوزیسیون سیاسی به صورت انفرادی با رهبران طالبان درگیرند، یک دفتر رسمی به این بحث‌ها اهمیت بیشتری می‌دهد و روند مذاکرات گسترده‌تر به رهبری افغان‌ها را تشویق می‌کند.

ریچارد فونتین و همکارش پیشنهاد کرده اند که امریکا سفارت افغانستان در واشنگتن را بازگشایی کند و به سفیر قبلی آن اجازه فعالیت بدهد.

در این مطلب به وضعیت مالی بد سفارت افغانستان در دوشنبه و محدودیت‌ها بر سر فعالیت گروه‌های سیاسی مخالف طالبان در ترکیه نیز اشاره شده و آمده است که همه گروه‌های مخالف طالبان از جامعه جهانی می‌خواهند که به سادگی از افغانستان دست نکشد.

در این مقاله با اشاره به نقض حقوق زنان، رشد داعش و رابطه طالبان با القاعده، آمده است که اکنون توانایی جامعه بین‌المللی برای تغییر واقعیت‌های تازه افغانستان بسیار محدود شده است.

مسوولان مرکز امنیت جدید امریکا چندی پیش سلسله سفرهایشان را برای دیدار با مخالفان سیاسی طالبان در کشورهای سومی آغاز کردند.

در آن زمان هدف از سفرهای این هیأت برنامه پژوهشی برای یافتن راه‌های حمایت از حقوق بشر در افغانستان عنوان شده بود.

گفتنی است که هیاتی از سوی این مرکز اخیراً در ترکیه، تاجیکستان و امارت متحده عربی با مخالفان سیاسی طالبان دیدار و گفتگو کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha