سرطان بیش از ۷۰ درصد اعتبار صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج مازندران را بلعید

ساری - ایرنا - مدیر کل بیمه سلامت مازندران با اشاره به تشکیل صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج گفت: ۷۴.۷ دهم درصد اعتبارات تخصیصی به این صندوق صرف هزینه درمان بیماران مبتلا به سرطان این استان شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا میرزایی روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: از زمان راه اندازی این صندوق تاکنون ۸۴۹ پرونده بیماران خاص، صعب العلاج و نادر مازندران به میزان بیش از ۶۰ میلیارد ریال تشکیل شد که از این میزان ۵۴۳ پرونده به ارزش پرداخت هزینه ۴۵ میلیارد ریال مربوط به بیماران مبتلا به سرطان این استان است.

وی با اشاره به اینکه مازندران حدود ۲۰ هزار بیمار خاص، صعب العلاج و نادر در ۱۰۷ نوع بیمار دارد، ادامه داد: براساس مصوبه امسال مجلس شورای اسلامی و دولت صندوق بیماران خاص و صعب العلاج برای پوشش هزینه تشخیص و درمان این بیماران راه اندازی شد که ۴۴ گروه بیماری با بارگذاری مدارک و مستندات مربوط به بیماری خود از مزایای حمایتی این صندوق بهره مند شوند.

مدیر کل بیمه سلامت مازندران گفت: تاکنون پنج هزار و ۷۰۰ بیمار خاص و صعب العلاج ثبت نام خود را در سامانه بیمه سلامت انجام دادند و حدود ۱۰ درصد بیماران خاص استان برخوردار از خدمات و مزایای این صندوق هستند.

سرطان بیش از ۷۰ درصد اعتبار صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج مازندران را بلعید

وی در خصوص مزایای صندوق بیماران خاص و صعب العلاج توضیح داد: علاوه بر پرداخت تمامی هزینه تشخیص و درمان این بیماران، پرداخت تمامی هزینه بستری در بیمارستان های دولتی و ۸۰ درصد هزینه بیمارستان خصوصی از جمله مزایای ایجاد این صندوق است.

به گفته میرزایی این بیماران علاوه بر دریافت هزینه از طریق بارگذاری مدارک در سامانه بیمه سلامت می توانند مابقی هزینه ها که بیمه پایه و تکمیلی دریافت کنند که روزانه ۵۰ بیمار خاص و صعب العلاج مازندران با ارائه این مدارک به بیمه سلامت متقاضی دریافت هزینه پرداختی از این صندوق هستند.

وی گفت : این مدارک از سوی کارشناسان بیمه سلامت در سامانه بارگذاری می شود و پس از تایید هزینه به حساب بیمار پرداخت می شود.

پنجم مردادماه ۱۴۰۱ هیات دولت در اجرای تکلیف قانونی بند "ن" تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و با توجه به ضرورت تسریع در توسعه محافظت مالی از بیماران خاص و صعب‌العلاج، اساسنامه صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج را به تصویب رساند.

دولت سیزدهم این تصمیم را در راستای ایجاد وحدت رویه و انسجام در منابع مالی و خدمات برای گسترش پوشش هزینه بیماران یاد شده و ایجاد عدالت در دسترسی و بهره‌مندی از خدمات درمانی اجرایی کرده است.

موضوع فعالیت صندوق یادشده فراهم‌کردن امکان دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه برای مشمولان از طریق بانک‌های عامل، فراهم‌آوردن زمینه تامین مالی بهینه داروها، تجهیزات پزشکی، کالاها و خدمات سلامت محور مرتبط با بیماری خاص و صعب‌العلاج مشتمل بر خدمات ارتقای سلامت، خدمات پیشگیرانه، خدمات تشخیصی و درمانی، خدمات بازتوانی و توانبخشی و مراقبت‌های دوره‌ای و تسکینی، خدمات پرستاری و درمان در منزل آنان و نظایر آن که فهرست آن به تصویب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسید، با استفاده از پایگاه اطلاعات و به منظور بهبود محافظت مالی برای مشمولان در قبال بخشی از هزینه‌های سلامت است.

مدیر کل بیمه سلامت مازندران با اشاره به اینکه یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در استان بیمه شده این سازمان هستند، افزود: ۸۱ درصد این افراد از بیمه رایگان سلامت برخوردار هستند که غالبا جزو خانوارهای روستایی و اقشار محروم جامعه به شمار می روند.

وی گفت: حدود چهار درصد بیمه شدگان سلامت کشور مردم مازندران هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha