رشد ۵ هزار و ۹۰۰ درصدی صنعت پتروشیمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

تهران- ایرنا- در حالی که تولید پتروشیمی ایران در پیش از انقلاب اسلامی سالیانه حدود ۱.۵ میلیون تن بوده، ظرفیت تولید پتروشیمی کشور با رشدی پنج هزار و ۹۰۰ درصدی به ۹۰ میلیون تن در سال رسیده است.

به گزارش ایرنا، صنعت پتروشیمی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ بسیار محدود بود. این صنعت در آن زمان نه تنها از نظر ظرفیت تولید بسیار کوچک بود، در تنوع محصولات نیز حرفی برای گفتن نداشت.

اما ایران در ۴۴ سال گذشته و با تکیه بر توان داخلی در حالی که هر روز با یک تحریم جدید رو به رو می شد، توانست ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی را به ۹۰ میلیون تن در سال برساند.

از سوی دیگر در دنیا هر ۲۰ سال ظرفیت صنعت پتروشیمی ۲ برابر می‌شود اما حرکت انقلاب اسلامی با تکیه بر توان داخلی در ۱۰ سال آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران از ۹۰ میلیون تن به مرز ۲۰۰ میلیون تن می‌رسد به این معنا که سرعت رشد صنعت پتروشیمی در کشور ۲ برابر سرعت رشد این صنعت در جهان است.

آمارها نشان می دهد در روز پیروزی انقلاب ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی ایران حدود ۳ میلیون تن بود و تولید واقعی حدود ۱.۵ میلیون تن بود.

بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب، و با وجود درگیری در جنگ تحمیلی ۸ ساله، حدود ۱۵ سال بعد از انقلاب اسلامی، فرصت توسعه وجود نداشت و پس از آن بود که برنامه‌ریزی برای توسعه صنعت نفت با تکیه بر توان داخلی انجام شد و امروز ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی از مرز ۹۰ میلیون تن گذشته است.

اکنون تولید صنعت پتروشیمی ایران ۶۰ برابر افزایش داشته و در تمام این سال‌ها تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه بر صنعت نفت ایران سنگینی کرده است.

از سوی دیگر، در سال ۵۷ تعداد محدودی محصول پتروشیمی تولید می‌شد و امروز با وجود تحریم‌های فلج‌کننده، صنعت پتروشیمی به سرعت در حال پیشروی است.

امروز بیش از ۵۰۰ گرید محصولات پتروشیمی و پلیمری در کشور تولید می‌شود و با برنامه‌ریزی‌های دولت سیزدهم تا ۱۰ سال آینده تمام محصولات پتروشیمی در کشور تولید خواهد شد.

اکنون معادل ۱.۱ میلیون بشکه نفت خوراک واحدهای پتروشیمی است که تا ۱۰ سال آینده به ۲.۶ میلیون بشکه معادل نفت خام افزایش خواهد یافت.

ایران بزرگ‌ترین دارنده ذخایر هیدروکربنی جهان است و دغدغه‌ای برای تامین خوراک برای سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha