بومی‌سازی دستگاه تاپ ‌درایو برای حفاری چاه‌های نفت و گاز تا عمق بیش از ۴ هزار متر 

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری دستگاه چرخاننده فوقانی حفاری (تاپ‌ درایو) را که برای حفاری چاه‌های نفت و گاز تا عمق بیش از چهار هزارمتر کاربرد دارد، طراحی و تولید کند.

به گزارش روز سه شنبه گروه علم و آموزش ایرنا، مهندس عباسعلی گرجی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تایکو درباره این محصول، اظهار کرد: تاپ‌درایو یکی از تجهیزات مهم و به‌روز در صنعت حفاری است که جهت حفاری، اتصال یا جداکردن لوله‌های حفاری از آن استفاده می‌شود که با عملکردی متفاوت، جایگزین روش‌های قدیمی حفاری و لوله‌گذاری شده است.

وی افزود: طی دهه‌های اخیر روش غالب برای حفاری، OFF SHORE (فراساحل) استفاده از این تجهیز بوده است و در حال حاضر به خصوص برای مناطق سخت و بحرانی در خشکی یا همان ON SHORE حفاری با تاپ درایو بسیار سریع‌تر و ایمن‌تر انجام می‌شود. تاپ‌درایو یک تجهیز با قابلیت جابجایی (Portable بودن) است که در دکل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. امکان جابجایی مناسب و سریع تاپ درایو روی دکل‌های مختلف باعث سرعت عمل در حفاری می‌شود که به همین دلیل کاربرد آن را در صنعت نفت دنیا افزایش داده است.

به گفته مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نوآوران تکساز صنعت، فعالیت این شرکت در ساخت دستگاه تاپ درایو بر مبنای جدیدترین فن‌آوری در صنعت حفاری صورت گرفته است.

گرجی ادامه داد: ساخت تاپ درایو در این شرکت ابتدا طی مشارکت با یک شرکت خارجی جهت تأمین ۱۵ دستگاه تاپ‌درایو برای شرکت نفت ایران در سال ۱۳۸۲ آغاز شد. بعد از افزایش فشارهای بین‌المللی و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان ادامه همکاری با طرف خارجی قطع و این شرکت مستقلاً در سال ۱۳۹۱ توانست با تکیه بر دانش و توانمندی داخلی فرآیند طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی اولین دستگاه تاپ‌درایو بومی در ایران را با موفقیت کامل به سرانجام برساند. این دستگاه علاوه بر تطابق کامل با شرایط اقلیمی کشور، قابلیت حفاری چاه‌های نفت و گاز تا عمق بیش از چهار هزار متر را دارد و برای شرایط حفاری دریایی و حفاری زمینی قابل استفاده است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تایکو اظهار کرد: پس از موفقیت در ساخت، نصب و راه‌اندازی دستگاه اول با برند NTS۵۰۰ و کسب رضایت کارفرما و کاربران و اخذ تائیدیه‌ها و رضایت‌نامه‌های متعدد، شرکت تایکو ساخت دستگاه دوم با برند NTS۵۰۰ را آغاز و در پایان سال ۱۳۹۷ تحویل کارفرما کرد که در حال حاضر این دستگاه در ناوگان حفاری شرکت ملی حفاری ایران مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

گرجی افزود: در سال ۱۳۹۹، شرکت ملی حفاری ساخت سه دستگاه تاپ‌درایو جدید را به شرکت ما سفارش داد که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی برنامه‌ریزی ساخت آنها انجام شده است. صندوق نوآوری در تأمین بخشی از هزینه‌های خرید مواد اولیه، قطعات داخلی و خارجی و هزینه‌های تولید برای سه دستگاه تاپ‌درایو (NTS۵۰۰) از این پروژه حمایت کرده است.

به گفته مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تایکو، قیمت فروش محصول این شرکت در مقایسه با نمونه‌های خارجی کاملاً رقابتی است و از این جهت صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی را نصیب کشور کرده است.

وی درباره میزان اشتغالزایی این شرکت نیز اظهار داشت: دستگاه تاپ‌درایو تولید شده در شرکت ما علاوه بر اینکه یک محصول دانش بنیان بشمار می‌آید توانسته بیش از ۱۰۰ فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم پایدار ایجاد کند.

گرجی با بیان اینکه اولین دستگاه تاپ‌درایو روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱ با حضور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به کارفرما یعنی شرکت ملی حفاری ایران تحویل شد، گفت: فعالیت شرکت دانش بنیان تایکو و همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور ایجاد اشتغال پایدار، مصداق عینی تحقق شعار سال ۱۴۰۱ یعنی «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha