مرز کیفیت آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

تهران - ایرنا - رییس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه آموزش آنلاین به شدت در کشور در حال گسترش است و واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد جزو نگین‌های درخشان این حوزه محسوب می‌شود، تاکید کرد: اکنون مرز کیفیت بین آموزش حضوری و آنلاین در این مجموعه دانشگاهی از بین رفته است.

به گزارش روز دوشنبه گروه علم و آموزش ایرنا، عزیز نجف‌پور آقابیگلو در نشست مشترک رییس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی با دانشجویان این واحد در خصوص «بررسی چالش‌های آموزش مجازی و پیشنهادات اصلاحی و تکمیلی برای بهبود آن»، ارتباط مستمر دانشگاه با دانشجو به عنوان بهترین مشاور به منظور ارتقا و بهبود کیفیت عملکرد دانشگاه را بسیار اثربخش خواند و آن را یکی از سیاست‌های جدی دوره مدیریتی جدید عنوان کرد و افزود: این مهم نتایج خوبی همچون شناسایی نقاط ضعف دانشگاه و همچنین فرصت های ممکن را بدنبال خواهد داشت.

مرز کیفیت آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

گرایش جامعه در آینده نزدیک به آموزش برخط خواهد بود
رییس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نزدیک به دو دهه از فعالیت واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی می‌گذرد و طی این دوره تعداد دانشجویان، کیفیت آموزش برخط و جایگاه آن در فضای کشور به شدت گسترش داشته است، پیش بینی کرد: در آینده نزدیک شاهد اهتمام و گرایش بیشتر جامعه ایرانی بر آموزش برخط خواهیم بود.

نجف پور در این نشست که با حضور پریسا دانشجو معاون پژوهشی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی همراه بود با تاکید بر اینکه واحد الکترونیکی عقلانیت آموزشی را به نوعی پیوست فعالیت‌های خود می‌داند، تصریح کرد: کیفیت و بهره روری آموزشی در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از میانگین کیفیت آموزش در کشور بالاتر است، لذا علاقمندان به تحصیل برای بهره مندی از کیفیت آموزشی و صرفه جویی در وقت و هزینه این واحد دانشگاهی را انتخاب کنند.

مرز کیفیت آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

مرز بین آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

رییس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه، در آینده نزدیک آموزش مجازی به شدت در کشور گسترش می‌یابد و واحد الکترونیکی جزو نگین‌های درخشان این حوزه خواهد بود، تاکید کرد: هم اکنون مرز کیفیت بین آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی از بین رفته است.

نجف پور با بیان اینکه دانشجوی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد تمام سال مشغول رفت و آمد به دانشگاه نیست و فعالیت و شغل خود را در کنار تحصیل ادامه می‌دهد، افزود: عموما افراد فعال و پویا به تحصیل در واحد الکترونیکی تمایل دارند، و ما هم در برنامه آموزشی خود وضعیت اشتغال و سایر مسوولیتهای دیگر دانشجویان از قبیل خانه داری و ... را مد نظر قرار می دهیم.

رییس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این که قصد دانشگاه از این نشست دریافت نظرات و پیشنهادات دانشجویان برای بهبود سیستم آموزشی است اظهار کرد: این امر باعث می‌شود سیستم آموزشی واحد برای دانشجو مفیدتر و آسان‌تر واقع شود، از سوی دیگر کیفیت آموزش نیز ارتقا یابد.

مرز کیفیت آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

وی با تاکید براینکه، کیفیت آموزش مجازی می‌تواند بیشتر و بهتر باشد، افزود: در کنار ارتقای کیفیت آموزش باید به تسهیل فرایندهای تحصیلی دانشجویان نیز دقت کرد. فارغ از اینکه این واحد مصوبه شورای گسترش وزارت علوم را دارد، براساس مشاهدات میدانی فارغ التحصیلان واحد الکترونیکی در بازار کار، صنعت و محافل آموزشی معتبر و شناخته شده هستند.

دکتر نجف‌پور در پاسخ به دغدغه‌ها، پیشنهادات و انتقادات دانشجویان واحد الکترونیکی بیان کرد: از ترم آینده جلسات مشترک مدیران گروه با دانشجویان با حضور معاون آموزشی واحد برگزار می‌شود تا مشکلات دانشجویان به طور دقیق مطرح شود.

وی گفت:براساس ابلاغیه‌ای که معاون آموزش واحدالکترونیکی دانشگاه آزاد به مدیران گروه‌ها داشته است، هر استاد موظف است در ابتدای ترم طرح درس خود را بارگذاری کند، این اقدام از یک سو به ارتقای کیفیت آموزش می انجامد و از سوی دیگر اساتید موظف هستند منابع درجه اول را به مدیران گروه معرفی کنند تا مورد تایید واقع شود.

مرز کیفیت آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد همواره بدنبال جذب اساتید مجرب است

رییس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در ادامه تاکید کرد: این دانشگاه همواره در پی جذب اساتید مجرب، جوان، باسواد، با انگیزه، اهل مسوولیت اجتماعی و متدین است.

به گفته نجف پور، معاونت های آموزشی و پژوهشی واحدالکترونیکی دانشگاه آزاد در طول سال تحصیلی در حال پالایش و ارزیابی مداوم اساتید و ارتقای آنها است و محتوای آموزشی نیز مورد بررسی جدی قرار می گیرد و دستورالعملی نیز برای آن تهیه در حال تهیه است.

وی افزود:تعاملی بودن کلاس درس یکی از مزیت‌های اصلی تحصیل در واحد الکترونیکی است و هیچگونه تغییری در این روند ایجاد نخواهد شد.

مرز کیفیت آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

نجف پور همچنین با بیان اینکه، آموزش به طور معمول به سه روش اصلی حضوری، آفلاین و تعاملی آنلاین انجام می شود افزود: از لحاظ کیفیت ابتدا آموزش حضوری و سپس آموزش تعاملی آنلاین است و البته واحد الکترونیکی در عمل کیفیت آموزش حضوری را تامین کرده است.

وی همچنین با بیان اینکه، معاون آموزشی و معاون پژوهشی واحد در حال تدوین دستورالعمل شفاف‌تری برای آموزش اساتید است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۲۵ هزار هیئت علمی در سطح کشور دارد که عملا مورد استفاده واحد الکترونیکی هستند و از سوی دیگر می‌توانیم از اساتید دانشگاه‌های دولتی نیز برای تدریس در واحد الکترونیکی دعوت کنیم.

راه اندازی شبکه اختصاصی ارتباط با دانشجو بزودی

رییس واحدالکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: یکی ازدغدغه های ما همواره آن است که اساتید باید با نحوه استفاده از زیرساخت‌های واحدالکترونیکی و آداب آموزش آشنا باشند.

نجف پور همچنین تصریح کرد:معاون فرهنگی و دانشجویی واحدالکترونیکی در حال اجرای طرحی برای آماده‌سازی اساتید است تا آمادگی تدریس در بسترهای واحد الکترونیکی را داشته باشند.

مرز کیفیت آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

وی در ادامه اظهارکرد: تکریم توامان و احترام متقابل استاد، دانشجو و کارمند یک اصل مهم و از افتخارات واحد الکترونیکی به منظور کمک به مادران این سرزمین است تا در موازات نقش خانه‌داری و مادری به تحصیل ادامه دهند.

نجف پور درادامه تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در حال ایجاد شبکه ارتباطی مجازی اختصاصی پیام رسانی برای ارتباط با دانشجویان است و پایلوت اولیه آن انجام شده و به زودی در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرد.

فارغ التحصیلان واحد الکترونیکی هیچ مشکلی درجذب و استخدام ندارند

رییس واحدالکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه در خصوص وضعیت اعتبار مدرک واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی که یکی ازسوالات مطرح شده از سوی دانشجویان حاضر بود، اظهارکرد: اخیرا شایعاتی در این خصوص شنیده شده که این مسئله تنها یک بازیگوشی از سوی رقباست.

نجف پور خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۴ مدارک فارغ‌التحصیلی بسیاری از رشته ها با نام واحد الکترونیکی صادر می‌شده و این فارغ‌التحصیلان تاکنون هیچ مشکلی در حوزه استخدام، جذب و... نداشته‌اند و اتفاقا آنها جزو افراد موفق مجموعه خود بوده اند.

وی افزود: دانشجویان واحدالکترونیکی دانشگاه آزاد مشکلی برای گرفتن مجوزهای فعالیت نداشته و ندارند و اگر شایعاتی هم بوده همچون مجوزهای سازمان نظام روانشناسی، بعد از اینکه درگاه صدور یکپارچه مجوزها راه‌اندازی شده است، دانشجویان می‌توانند مجوز خود را از این درگاه دریافت کنند.

مرز کیفیت آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

نجف پور بیان کرد:نحوه تدریس در واحد الکترونیکی آنلاین است و البته دروس عملی با مشارکت سایر واحدها به صورت حضوری انجام می شود و سنجش دانشجویان مانند واحدهای دیگر دانشگاهی به صورت حضوری انجام می‌شود که نشان از کیفیت بالای آموزش واحد الکترونیکی است.

وی با اشاره به اینکه، امتحانات دانشگاه الکترونیکی دانشگاه آزاد برای هر ترم تحصیلی در بالغ ۵۰ حوزه امتحانی کشور به صورت همزمان و یکپارچه برگزار می شود، این هم را یک مزیت دانست و افزود: دانشجویان براساس دسترسی خود به سهولت می توانند حوزه امتحانی خود را انتخاب کنند.

نجف پور در عین حال گفت: در تلاش هستیم که ظرفیت جداگانه‌ای مخصوص دانشجویان واحد الکترونیکی برای اساتید راهنمای دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شود.

به گفته رییس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد، تفاهم‌نامه‌ای با سازمان نظام روانشناسی در راستای راه‌اندازی مرکز مشاوره آنلاین امضا شده است. همچنین چهار مجله جدید در حوزه های مختلف ترکیبی فضای مجازی برای انتشار مقالات استادان و دانشجویان واحد الکترونیکی در حال راه اندازی است.

مرز کیفیت آموزش حضوری و آنلاین در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد از بین رفته است

واحدالکترونیکی دانشگاه آزاد از مدعیان دانشگاه هوشمند در کشور است

رییس واحد الکترونیکی بیان کرد: در آینده نزدیک آموزش مجازی به شدت در کشور گسترش می‌یابد و واحد الکترونیکی جزو نگین‌های درخشان این حوزه خواهد بود و فارغ‌التحصیلان آن نیز مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها قرار می‌گیرند.

نجف پور با تاکید براینکه، دانشگاه آزاد اسلامی و واحد الکترونیکی این دانشگاه از مدعیان دانشگاه هوشمند یا smart education است، افزود: در این راستا همایشی در ۲۰ اسفند با موضوع «فرهنگ و تربیت در فضای مجازی و دانشگاه هوشمند» برگزار می‌شود که تلاشی برای ارتقای سیاست های زیست در فضای مجازی و دانشگاه هوشمند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha