نقشه کاداستر برای ۲۲۰ هزار هکتار اراضی زراعی استان اردبیل تهیه شد

اردبیل-ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از تهیه نقشه کاداستر برای ۲۲۰ هزار هکتار از اراضی زراعی استان این استان خبر داد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا نادر تقی‌زاده در مراسم گرامیداشت سالروز تشکیل سازمان امور اراضی کشور با تاکید بر لزوم حفظ و حراست از خاک زراعی به عنوان یک موهبت الهی گفت: خاک زراعی بستر مناسب برای حاکمیت امنیت غذایی در کشور را فراهم می‌سازد و خودکفایی در محصولات استراتژیک در سایه پاسداری از اراضی کشاورزی محقق خواهد شد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل زمین خواری را از مهمترین تهدیدهای پیش روی زمینهای زراعی عنوان کرد و افزود: حدنگاری، صدور سند و رفع تداخلات یکی از مهمترین برنامه‌هایی است که با جدیت توسط سازمان جهاد کشاورزی استان دنبال می‌شود.

تقی‌زاده ادامه داد: تاکنون بیش از ۲۲۰ هزار هکتار برای زمین‌های زراعی نقشه کاداستر تهیه شده است و امیدواریم تا حداکثر بهار سال ۱۴۰۲ بطور کلی مشکل رفع تداخلات اراضی کشاورزی با منابع طبیعی حل و فصل شود.

ویلاسازی؛ بلای جان زمین‌های زراعی

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی استان اردبیل هم گفت: حفاظت از اراضی کشاورزی جزو وظایف قانونی و شرعی است چون خداوند زمین زراعی را برای آسایش و آرامش و رزق و روزی خلق کرده است.

حجت الاسلام اکبر اکبری با بیان اینکه در سال‌های اخیر ویلاسازی بلای جان زمین‌های کشاورزی شده است،گفت: پیشگیری مهمتر از درمان است و قبل از اینکه خاک زراعی توسط عده ای سود جو و منفعت طلب تخریب شود باید جلوی آن گرفته شود.

اجرای احکام قلع و قمع برای دو هزار و ۲۵۹ متر مربع اراضی زراعی

مدیر امور اراضی استان هم در این جلسه اظهار کرد: حفظ کاربری اراضی کشاورزی و یک پارجه سازی آنها و سازماندهی و تعیین تکلیف اراضی و واگذاری و توسعه اراضی در سرلوحه فعالیت های این مدیریت قرار دارد و مهمترین وظیفه و رسالت مدیریت امور اراضی صدور اسناد تک برگی به زارعین است.

فرهاد ثنایی ادامه داد: در ۹ ماه گذشته بالغ بر ۵۷۱ مورد تغییر کاربری غیر مجاز شناسایی شده و با آنها برخوردهای قانونی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد:همچنین در این مدت برای تعداد ۶۳۱ مورد نظارت بر محورهای تغییر کاربری صورت گرفته است و برای تعداد ۳۱ مورد به مساحت ۲۲۵۹ مترمربع احکام اجرایی قلع و قمع صادر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha