۸ بهمن ۱۴۰۱، ۱۴:۱۶
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 85011988
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

امنیت «هاب گازی» محور مذاکرات مقامات روسیه و ترکیه/ تاکید بر گسترش همکاری‌های حوزه انرژی

تهران-ایرنا- اولِگ سیرومولوتف (Oleg Syromolotov) معاون انرژی وزیر خارجه روسیه گفت: مسکو و آنکارا مذاکرات کارشناسی درباره مسائل حساس مربوط به امنیت «هاب گازی» را آغاز کرده اند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری تاس گزارش داد، سیرومولوتف در مصاحبه با این خبرگزاری در پاسخ به پرسشی درباره انفجار در خط لوله گاز "نورداستریم" اظهار داشت: تلاش های مشترک منجر به طرح ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای ایجاد هاب گازی (محور بین‌المللی پخش گاز ) در ترکیه شده است. کارشناسان اکنون در حال گفت‌وگو درباره ابعاد مختلف مربوط به اجرای این پروژه از جمله مسائل حساس مربوط به آن هستند.

وی افزود: ما از مشاهده اشتیاق شرکای ترک خود و رویکرد سازنده و تمایل آنها برای مشارکت در این پروژه مشترک خرسند هستیم.

سیرومولوتف ابراز اطمینان کرد که مسکو و آنکارا می توانند «در حل همه مشکلات از جمله در رابطه با امنیت تاسیسات انرژی کنونی و آینده» موفق شوند.

معاون انرژی وزیر خارجه روسیه اظهار داشت که بخش انرژی یکی از حوزه هایی است که همکاری روسیه و ترکیه در آن بسیار موفقیت آمیز بوده است.

این دیپلمات روس خاطرنشان کرد: تصمیم آنکارا برای افزایش روابط در این حوزه، ناشی از تجربه مثبت این کشور از همکاری دوجانبه در ساخت خطوط لوله ترک استریم و بلواستریم و اتکای به روسیه به عنوان تامین کننده گاز است.

پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی در مجمع هفته انرژی روسیه ایجاد بزرگترین هاب گازی اروپا در ترکیه و هدایت حجم گازی را که دیگر انتقال آن از طریق خط لوله نورد استریم امکان‌پذیر نیست، به این هاب پیشنهاد داد.

به گفته پوتین، این امر مستلزم ساخت یک سامانه خط لوله گاز دیگر و ایجاد هاب در ترکیه است که این گاز به کشورهای ثالت و در صورت تمایل اروپایی ها، در وهله نخست به آنها عرضه می شود.

الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه بعد از این اظهارات پوتین گفت که تصمیمات در مورد اجرای پروژه هاب گاز در سال ۲۰۲۳ اتخاذ خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha