برنامه‌ریزی برای صادرات پی ۹۰ و شاهین به روسیه/ ۴۵ هزار دستگاه خودرو به بلاروس صادر می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل سایپا گفت: این گروه خودروسازی صادرات محصولات پی ۹۰ و شاهین به روسیه را در دستور کار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدعلی تیموری» در نشست «رفع موانع و بررسی راه های توسعه صادرات صنعت خودرو و قطعه سازی به روسیه» با بیان اینکه بازار این کشور برای ما بسیار مهم است، افزود: یکی از اشتراکات خودروسازی دو کشور، تولید خودروی ال۹۰ است که این پروژه هم در ایران و هم روسیه قابل احیا است.

وی گفت: امروز زنجیره تامین قطعه سازی که زمانی در پروژه ال۹۰ فعال بود، قراردادش با پروژه پی۹۰ نهایی شده است.

تیموری بیان داشت: مشکل تولید ال۹۰ در ایران قوای محرکه آن بود که استاندارد یورو۴ داشت و امروز به یورو۵ ارتقا یافته است که می تواند برای بازار روسیه نیز بسیار مناسب باشد و مقرر است در مدرن ترین خط موتورسازی کشور که مشترک بین سایپا و شرکت رنو بود، تولید شود.

وی با اشاره به تولید ۵۰ دستگاه پی ۹۰، از رونمایی از نخستین نمونه این خودرو در دهه فجر امسال در شرکت پارس خودرو خبر داد و خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۱۰۰ دستگاه از این خودرو تولید خواهد شد و تولید آن را در سال آینده به روزانه ۱۰۰ دستگاه خواهیم رساند.

مدیرعامل سایپا گفت: اکنون قراردادهای تریم داخلی، تریم بیرونی، موتورسازی، اکسل و گیربکس این پروژه با زنجیره تامین داخلی منعقد شده است.

وی ادامه داد: اکنون محصولات کوئیک و ساینا روی پلتفرم ایکس ۲۰۰ سایپا تولید می شود و خرداد، تیر و شهریورماه ۱۴۰۲ به ترتیب خودروهای اطلس، سهند و وانت جدید سایپا که روی این پلتفرم توسعه یافته اند، وارد بازار خواهند شد، اما پس از آن دیگر برنامه توسعه ای روی این پلتفرم نخواهیم داشت.

تیموری گفت: پلتفرمی که جایگزین پلتفرم ایکس ۲۰۰ می شود، پی ۹۰ خواهد بود که استاندارد سه ستاره اروپا و استانداردهای ۸۵ گانه کشورمان را پاس خواهد کرد.

وی به نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۲ مسکو و عرضه خودروی شاهین در این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: شاهین با استقبال خوبی از سوی روس ها مواجه شد و با توجه به اینکه تولید این خودرو با موتور پی۹۰ را در دستور کار داریم، حتی می توانیم آن را در روسیه با همین موتور روی خط مونتاژ بیاوریم.

مدیرعامل سایپا خاطرنشان کرد: در نمایشگاه اتومبیلیتی ذهنیتی مثبت نسبت به صنعت خودرو و قطعه سازی کشورمان شکل گرفت و در گام دوم نیاز است تا هیاتی از روسیه به بازدید از امکانات و پتانسیل های صنعت کشورمان بپردازد.

وی در ادامه به صادرات پارت نخست یک هزار دستگاهی خودروهای کوئیک و ساینا به ونزوئلا اشاره کرد و گفت:

این مهم پس از بازدید مسوولان ونزوئلایی از خطوط تولید، رنگ، بدنه سازی و مونتاژ سایپا که تماما اتوماتیک است محقق شد.

تیموری اظهار داشت: با همین محموله، همه لوازم یدکی و خدمات پس از فروش مورد نیاز به همراه ۱۰ دستگاه خودروی اضافه نیز ارسال شد و پارت دوم به تعداد سه هزار دستگاه از این خودروها آماده ارسال است.

وی تصریح کرد: در صورتی که مسوولان و خودروسازان روسی زیرساخت های تولیدی ما را از نزدیک ببینند، به طور قطع فرآیند صادرات خودرو و قطعه به این کشور تسریع خواهد شد.

مدیرعامل سایپا همچنین به انجام تست کرش (تصادف) خودرو در روسیه اشاره کرد و گفت: این موضوع هم می تواند در ارتباطات و همکاری های فیمابین خودروسازان دو کشور مورد تاکید قرار بگیرد و از این قابلیت استفاده کنیم، زیرا ایران خودرو و سایپا سالیانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان برای تست تصادفات و ارسال خودرو به چین یا اسپانیا به این منظور هزینه می کنند.

وی یادآور شد: پس از تحریم روسیه از سوی غرب، روس ها استانداردهای خودرویی شان را به سال ۱۹۸۶ بازگرداندند که حداکثر استانداردهای ۵۵ گانه خواهد بود؛ بنابراین فضای بسیار خوبی برای کار خودروسازان و قطعه سازان ایرانی در این کشور موجود است.

صادرات خودرو به بلاروس

تیموری همچنین از انعقاد قرارداد صادرات ۴۵ هزار دستگاه خودروهای کوئیک، شاهین و ساینا به بلاروس خبر داد که طی مدت سه سال به انجام خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه تولید خودروی مشترک در بلاروس نیز برنامه داریم.

به گزارش ایرنا، مسکو پایتخت روسیه با برگزاری نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۲ از ۳۱ مرداد تا سوم شهریورماه ۱۴۰۱ (برابر با ۲۲ تا ۲۵ اوت ۲۰۲۲) میزبان خودروسازان، قطعه‌سازان و صنعتگرانی از کشورهای روسیه، ایران، ترکیه، چین و برخی دیگر از کشورها بود.

این نمایشگاه با حضور سفیر ایران در روسیه، وزیر صمت کشورمان و معاون نخست وزیر روسیه افتتاح شد که در محل نمایشگاه‌های بین المللی مسکو با حضور حدود ۶۰۰ شرکت از ۱۸ کشور از جمله چین و ترکیه و در ۳۰ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha