۵ بهمن ۱۴۰۱، ۲۳:۴۱
کد خبر: 85009874
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

لاوروف: روسیه در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی‌کند

تهران – ایرنا – سرگئی لاوروف، وزیر اموخارجه روسیه، در سفر به کشور آفریقایی اسواتینی، گفت کشورش در سیاست داخلی سایر کشورها دخالت نمی‌کند.

به گزارش ایرنا از نیوز ۲۴، لاوروف در جریان سفر به کشور اسواتینی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران درباره وضعیت ناآرام اسواتینی گفت که این سیاست روسیه است که در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نکند.

سفر لاوروف به اسواتینی پس از آن صورت گرفت که تولانی رودولف ماسکو، مدافع حقوق بشر اسواتینی روز شنبه به ضرب گلوله کشته شد.

وی گفت: "به عنوان یک اصل، ما در مسائل سیاسی هیچ کشوری دخالت نمی‌کنیم. بنابراین من نمی‌توانم در مورد این مسائل اظهار نظر کنم. "

چند ساعت قبل از قتل ماسکو، پادشاه اسواتی سوم (Mswati III) به منتقدان خود هشدار داد که "هرکس به این رفتار شیطانی ادامه دهد امسال با عواقب آن روبه رو خواهد شد".

آمریکا و انگلیس مدعی هستند به دنبال اجرای عدالت در خصوص ماسکو هستند.

سازمان‌های جامعه مدنی همچنین از جامعه توسعه آفریقای جنوبی (SADC) و اتحادیه آفریقا (AU) خواسته‌اند تا دولت اسواتینی را به انجام تحقیقات کامل و مستقل در مورد قتل ماسکو، تشویق کنند.

کمیسیون حقوق بشر و حقوق مردم اتحادیه اروپا نیز از دولت پادشاهی اسواتینی خواسته‌اند تا تحقیقات مستقلی را درباره قتل ماسکو، وکیل دادگستری، با هدف دستگیری، تعقیب و مجازات کسانی که مسئول مرگ او شناخته شده‌اند، تشکیل دهد.

ماسکو رهبر انجمن گروهی از جوامع مدنی و احزاب مخالف بود که خواستار تحریم انتخابات تینخوندلا اسواتینی در سال جاری بود.

او یک روز قبل از شرکت در گفت وگوی زنده درباره سیاست اسواتینی کشته شد.

مقامات در اسواتینی هنوز اطلاعات جدیدی در مورد پرونده قتل منتشر نکرده‌اند.

اِسواتینی (رسماً: پادشاهی اسواتینی - به سوازی: Umbuso weSwatini) که پیشتر با نام سوازیلند خوانده می‌شد، در دل سرزمین کشور آفریقای جنوبی جای گرفته به گونه‌ای که از شمال، جنوب و غرب با آفریقای جنوبی همسایه است و با موزامبیک تنها از سوی شرق مرز مشترک دارد.

پایتخت سلطنتی و قانونی آن لوبامبا و پایتخت اداری آن شهر مبابانه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha