نظام بهره‌وری در استان یزد با رویکرد نوسازی در دست تدوین است

یزد- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد با تاکید بر ضرورت بازنگری و نوسازی نظام برنامه‌ریزی ارتقاء بهره‌وری، گفت: با این رویکرد هم اکنون برنامه ارتقاء بهره‌وری استان با عنوان «یزد بهره‌ور» در حال تدوین است. 

به گزارش ایرنا، مجید دهقانی‌زاده روز چهارشنبه در دومین روز از برگزاری دوازدهمین کنفرانس ملی بهره‌وری به میزبانی یزد افزود: بهره‌وری تنها رهیافت پایدار و قابل اطمینانی است که می تواند جریان توسعه کشور را به مسیر صحیح هدایت کند.

وی افزایش بهره‌وری را مهمترین رویکرد در درمان مسائل مزمن اقتصاد در عرصه‌های مختلف تولید، توزیع و مصرف دانست و ادامه داد: بسیاری از بحران‌ها در کشور از قبیل کم‌آبی، ناترازی انرژی، ناکارآمدی نظام اداری ریشه در مفهوم کلان بهره‌وری دارد.

دهقانی‌زاده خاطرنشان کرد: با ترویج فرهنگ بهره‌وری در ساختارهای انسانی و اعمال ابزارهای مدیریتی ناظر بر این جریان در بنگاه‌های گوناگون خصوصی و عمومی در بخش‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه می‌توان به صورت نظام‌مند و منسجم این مسایل را مدیریت کرد.

یزد استان پیشرو در بهره‌وری در کشور

وی با اشاره به اینکه ورود هدفمند و موفق هر جامعه در عرصه مدیریت بهره‌وری مستلزم وجود و فعالیت اثربخش عناصر متعدد و متنوعی است که در قالب زیست بوم بهره‌وری شناخته می‌شود، گفت: با توجه به پیچیدگی ذاتی و دشواری ورود به این مساله از منظر ملی، مناسب‌تر است تا در سطح خرد و با رویکرد استانی به این موضوع پرداخته شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد در خصوص تدوین برنامه ارتقای بهره‌وری استان با عنوان "یزد بهره‌ور" یادآور شد: چشم‌انداز استان این است که تا ۱۰ سال آینده یزد به عنوان استان بدون اتلاف و پایتخت بهره‌وری ایران شناخته شود.

دهقانی‌زاده در تشریح برنامه یزد بهره‌ور، رسیدن به میانگین جهانی در شاخص‌های اختصاصی بهره‌وری ناظر بر فعالیت‌های مزیت‌دار استان، ارایه مدلی بومی و قابل الگوبرداری از برنامه استانی ارتقاء بهره‌وری در سطح کشور و پذیرش محوریت نهضت بهره‌وری ایران با ایفای نقش ملی و فراملی را از اهداف این برنامه برشمرد.

به گفته وی، تمرکز "یزد بهره‌ور" بر موضوع شناسایی نمونه‌ای از پروژه‌های بهبود بهره‌وری در استان یزد است که این پروژه‌ها در هرکدام از حوزه‌های هفتگانه بحران‌های نابهره‌وری نظیر آب، انرژی، نیروی انسانی، سرمایه، مواد، زمان و محیط زیست را در ۲ دسته پروژه‌های پرچم‌دار و پروژه‌های تکمیلی راهبری می‌کند.

نظام بهره‌وری در استان یزد با رویکرد نوسازی در دست تدوین است

بهره‌وری و سیاستگذاری اقتصادی( با تکیه بر قیمت‌گذاری)، بهره‌وری و قوانین و مقررات و بهره‌وری و کیفیت منابع انسانی از محورهای این همایش ۲ روزه اعلام شددهقانی زاده تصریح کرد: شهر میراث جهانی یزد به عنوان اولین استان برگزاری کنفرانس ملی بهره‌وری این آمادگی را دارد تا با مشارکت فرهیختگان و متخصصان این حوزه، در ایجاد خروجی ارزشمند و به تبع آن تغییر در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های در این زمینه موثر باشد.

دوازدهمین همایش ملی بهره‌وری با شعار "بهره‌وری و تصمیمات سرنوشت‌ساز" روز سه‌شنبه با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی در دانشگاه یزد آغاز به کار کرد.

پشتیبانی از اهداف و برنامه‌های ملی در حوزه بهره ‎وری، تبیین و ترویج موضوع بهره‌وری و گفتمان‌سازی آن به عنوان یکی از اولویت‌های جدی توسعه کشور، واگذاری نقش و کمک به نقش‌آفرینی بیشتر استان‌ها در موضوعات ملی و برندسازی ملی برای استان یزد در حوزه بهره‌وری از اهداف برگزاری همایش یاد شده است.

در این همایش، کارگاه های تخصصی با محوریت بهره وری سیاست گذاری اقتصادی ، تدوین شاخص های اختصاصی بهره وری مبتنی بر مدل سازمان بهره وری آسیایی، بهره وری و قوانین مقررارت ، گرفتن نبض فرایندهای کاری ، بهره وری و کیفیت منابع انسانی ، مدل ایرانی ارزیابی بلوغ نظام مدیریت بهره وری و نگاه منطقه ای به توسعه بهره وری در کشور برپا شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha