قبض گاز مشترکان پرمصرف در خراسان جنوبی افزایش یافت

بیرجند - ایرنا - مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی گفت: افزایش قیمت قبوض گاز برخی مشترکان در استان به دلیل رعایت نکردن الگوی مصرف بوده و قبل از این اطلاع‌رسانی شده است.

رحمان محمودی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس مصوبه هیات وزیران تعرفه گاز از ۱۶ آذر ماه به‌صورت پلکانی در صورتحساب‌های مشترکان اعمال شده است.

وی بیان کرد: بر این اساس تعرفه مشترکان با مصرف متعارف که در سه پله نخست قرار دارند، نسبت به پارسال افزایشی نداشته و صورتحساب آنان مشابه سنوات گذشته است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی گفت: فقط تعرفه گاز مشترکان پرمصرف بخش خانگی یعنی از پلکان چهارم به بعد افزایش یافته است بنابراین این افزایش تعرفه گازبها به‌صورت پلکانی و تعرفه هر پله به‌ازای مازاد مصرف پله‌های قبلی از ۱۶ آذر ماه محاسبه شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به الگوهای مصرف تعریف شده، حدود ۷۵ درصد مشترکان زیر الگوی مصرف هستند و مصرف‌ آنان کمتر از معیارها و الگوهای تعریف شده است یعنی فقط ۲۵ درصد از مشترکان بیش از الگو مصرف می‌کنند که باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند.

محمودی گفت: یکی از مهم‌ترین راهکارها برای بهینه‌سازی مصرف مشترکان پرمصرف، محاسبه پلکانی است و به‌طور قطع تعرفه‌های پلکانی گاز برای کسانی است که بیش از الگوی تعیین شده، مصرف می‌کنند و از یارانه بیشتری برخوردارند که امیدواریم این دسته از مشترکان با مصرف بهینه به الگوی مصرف و کمتر از آن برسند.

وی تصریح کرد: اینکه برخی مشترکان عنوان کردند قیمت قبوض گاز آنان با افزایش ۲ برابر مصرف، ۵۰ برابر افزایش داشته، صحت ندارد و قبوض به‌طور دقیق براساس جدول پلکان مصرف ابلاغی محاسبه می‌شود لذا بدون حساب و کتاب نیست که هر قبضی با هر مبلغی صادر شود.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی با اشاره به مطالبات ۷۰ میلیارد تومانی این شرکت افزود: حجم بالایی از مطالبات متعلق به صنایع به‌خصوص صنایع بزرگ است و با توجه به اینکه تخصیص نقدینگی اعتبارات شرکت گاز براساس وصول مطالبات است از شهروندان و واحدهای صنعتی درخواست داریم که در این زمینه همراهی لازم را داشته باشند.

این در حالی است که موج سرما از حدود سه هفته قبل و طی ۲ مرحله وارد خراسان جنوبی شده که کاهش شدید دما و افت فشار گاز را به دنبال داشته اما با همراهی عموم مردم، مصرف انرژی در این مدت مدیریت شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha