امیدواری گروسی برای سفر به تهران/مدیرکل آژانس ادعای پادمانی علیه ایران را تکرار کرد

لندن – ایرنا –رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن تکرار ادعاهای سیاسی علیه برنامه صلح‌ آمیز هسته ای کشورمان ابراز امیدواری کرد که برای حل مسائل ادعایی پادمانی به تهران سفر کند.

به گزارش ایرنا ، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی سخنانی در پارلمان اروپا که فرازهایی از آن در منابع خبری خارجی منتشر شد پیش بینی کرده که در ماه فوریه «برای انجام گفت‌وگوهای سیاسی» راهی تهران شود.

او با بیان این ادعا که برجام به یک پوسته خالی تبدیل شده است به نمایندگان پارلمان اروپا گفت: به نظرم برای این موضوع و سایر مسائلی که توضیح دادم، به منظور انجام گفت‌وگوهای سیاسی مورد نیاز، در فوریه به تهران برگردم.

مدیرکل آژانس ابراز امیدواری کرد که در جریان سفرش به ایران، پیشرفت‌هایی در زمینه مسائل ادعایی پادمانی حاصل شود.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به تدابیر جبرانی ایران در برجام که در نتیجه رفتار غیرقانونی ایالات متحده صورت گرفت ادعا کرد که این مساله نظارت بر فعالیت‌های اتمی ایران را برای بازرسان آژانس محدود کرده است. گروسی همچنین به انباشت مواد هسته‌ای در ایران اشاره اما تصریح کرد «این بدین معنا نیست که آن‌ها سلاح اتمی دارند»

گروسی سپس در نشست با خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به تدابیر جبرانی ایران در توافق هسته‌ای عنوان کرد: «میزان اجرای تعهدات ایران در برجام به صفر رسیده است. اما باید این را عرض کنم که آن ها این را اعلام کرده‌اند. آنها گفته‌اند که به دلیل خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ ، به هیچ کدام از محدودیت‌های هسته‌ای تعریف شده در برجام پایبند نیستند.»

مدیرکل آژانس ادعا کرد که درباره اجرای تعهدات ایران در چارچوب توافقات پادمانی هم تصویر پیچیده‌ای وجود دارد. «آن‌ها به شماری از تعهداتشان عمل می‌کنند اما هنوز نسبت به شفاف‌سازی‌های مهم به ما بدهکار هستند.»

به گزارش ایرنا، ایران پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم های ظالمانه، به عنوان کشوری مسئولیت پذیر، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفت. اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.

اجرای نامتوازنِ این توافق از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند. اما با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت گرفت.

این در حالیست که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از سه سال پیش ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در مکان‌هایی در ایران خواند، مطرح کرده است. این ادعا نخستین بار از سوی نخست‌ وزیر وقت رژیم صهیونیستی مطرح شد و پس از آن توسط رسانه‌ها و مذاکره‌کنندگان غربی دامن زده شد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای مطرح شده همواره تاکید کرده است که تعهدات کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست. محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در این باره تصریح کرد: «هیچ فعالیت یا سایت هسته‌ای اعلام نشده‌ای در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. تعاملات ایران با آژانس برقرار است و آقای گروسی برای حضور در ایران اعلام آمادگی کرده است که باید برنامه، محتوا و اهداف سفر تعیین شود و به محض نهایی شدن برنامه حتما انجام خواهد شد.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha