افزایش ۶۵ درصدی بودجه سازمان بهزیستی/ اختصاص ۱۳ همت به اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان

تهران- ایرنا- رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور از اختصاص ۱۳ هزار میلیارد تومان به اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در بودجه سال آینده خبر داد و گفت: برخلاف برخی خبرهای دور از واقعیت در بودجه ۱۴۰۲ توجه ویژه‌ای به حقوق معلولان شده است.

رضا عوض پور در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص خبرهایی که در مورد حذف بودجه حمایت از معلولان منتشر شده است، اظهار کرد: اعتبارات سازمان بهزیستی کشور در سال ۱۴۰۲ نسبت به قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور با ۶۵ درصد رشد معادل ۳۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

وی افزود: این مبلغ مشتمل بر ۱۵ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان برای پرداخت مستمری به مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی که سهم جامعه معلولان از اعتبار مذکور معادل ۸۰ درصد ( ۱۲ هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان) و مابقی آن به سایر مددجویان اختصاص می‌یابد و ۲۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان برای ارائه سایر خدمات به معلولان و مددجویان تحت پوشش است.

عوض پور با بیان اینکه از مجموع ۲۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار سایر خدمات بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد تومان به اجرای مواد قانون حمایت از حقوق معلولان اختصاص یافته است، تاکید کرد: به عبارت دیگر در مجموع ۲۵ هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان معادل ۶۷ درصد از کل اعتبارات سازمان بهزیستی کشور در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به ارائه خدمات به جامعه معلولان اختصاص یافته است.

به گفته رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه، همچنین با توجه به اهمیت تقویت اعتبارات نگهداری معلولان در مراکز و خانواده‌ها، اعتبار پیش‌بینی شده برای پرداخت کمک‌هزینه نگهداری معلولان در مراکز روزانه، شبانه‌روزی و خانواده‌ها با ۴۰ درصد رشد به مبلغ ۶۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است، این در حالی است که حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه ۲۰ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر این در جدول ۲۱ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین مسکن مددجویان دستگاه‌های حمایتی (کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور) پیش‌بینی شده است که با توجه به سیاست‌های دولت، معلولان عزیز در اولویت کمک‌های مذکور قرار خواهند گرفت.

عوض پور با اشاره به اینکه در سال گذشته بخشی از منابع اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده بود، گفت: با توجه به محدودیت منابع هدفمندسازی یارانه‌ها و ضرورت پیش‌بینی منابع پایدار برای اجرای قانون مذکور، اعتبار یاد شده با ۲۰ درصد رشد به ۳۴۴۴ میلیارد تومان افزایش و در ردیف اصلی دستگاه اجرایی ذی‌ربط در جدول ۷ منابع عمومی لایحه بودجه سال آتی پیش‌بینی شده است.

رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در پایان گفت: ردیف‌های مصارف جدول تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ صرفاً به ۶ ردیف از جمله یارانه دارو، یارانه نقدی، یارانه نان، مستمری مددجویان تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی و ... تقلیل یافته و سایر ردیف‌ها حسب ارتباط به ذیل دستگاه‌های اصلی انتقال یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha