تنش آبی مشگین‌شهر را تهدید می‌کند

۴ بهمن ۱۴۰۱، ۸:۴۴
کد خبر: 85007774
تنش آبی مشگین‌شهر را تهدید می‌کند

اردبیل - ایرنا - مدیر امور منابع آبی شهرستان مشگین‌شهر گفـت: تنش آبی، مشگین شهر را تهدید می‌کند و در صورت نبود مدیریت مصرف بهینه آب، مشکل کم آبی در این منطقه و روستاهای آن دو چندان خواهد شد.

ارسلان فرجی روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل نبود بارش در این شهرستان میزان حجم ذخیره آبی در سد احمد بیگلو از ۲۴ میلیون متر مکعب به ۶ میلیون و ۳۰۰ متر مکعب رسیده است.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین شهر اضافه کرد: طی ماه‌های اخیر برای تامین آب پایدار مردم این شهرستان علاج بخشی به سدهای این شهرستان در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به اینکه آورد سد احمد بیگلو به مراتب کاهش یافته برای علاج بخشی آن با احداث ، لایروبی و تعریض۱۷ کیلومتر از نهر میر کندی ظرف مدت یک ماه و با کمترین هزینه انتقال حدود۲۰۰ لیتر بر ثانیه آب از رودخانه خیاو چایی به سد احمد بیگلو در دستور کار قرار گرفت.

مدیر امورمنابع آب شهرستان مشگین شهر اضافه کرد: با اقدامات انجام شده از دهم دی‌ماه تا کنون ۳۰۰ هزار متر مکعب آب به داخل مخزن سد احمد بیگلو انتقال داده شد.

فرجی خاطرنشان کرد: از مجموع ۳۰۵ میلیون متر مکعب ظرفیت منابع آب شهرستان مشگین‌شهر،۱۹۴ میلیون متر مکعب مربوط به منابع آبهای سطحی و ۱۱۱ میلیون متر مکعب مربوط به منابع آبهای زیرزمینی است که ۶۰ درصد آبهای سطحی در بخش‌های مختلف به بهره برداری میرسد.

به گفته این مقام مسئول برای استفاده از ۱۴ درصد دیگر برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته و ۲۶ درصد دیگر هم در مرحله مطالعات اولیه است.

وی ادامه داد: حجم آب‌های زیرزمینی این شهرستان هم ۷۶.۸۹ میلیون متر مکعب است که با ۱۴۴ رشته قنات ، یک هزار و ۷۸۴ حلقه چاه مجاز و ۹۶۸ دهنه چشمه مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

مدیر امور منابع آبی شهرستان مشگین‌شهر بیان کرد: در حوضه شهرستان مشگین شهر ۱۴ سد بزرگ و کوچک با حجم مفید ۱۳۶ میلیون متر مکعب با پایاب ۱۱ هزار و ۶۳۵ هکتار در حال بهره برداری است که با توجه به وضعیت بارندگی‌های اخیر اکثر سدهای منطقه از آورد خوبی برخوردار نیستند.

تنش آبی مشگین‌شهر را تهدید می‌کند

شناسایی۳۰ حلقه چاه غیرمجاز در مشگین‌شهر

فرجی با اشاره به اقدامات حفاظتی مربوط به آب زیرزمینی مشگین شهر افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون نزدیک به ۳۰ فقره چاه غیرمجاز در این شهرستان شناسایی شده که با اخذ دستورات قضایی ۱۵ مورد مسدود شده که در اثر آن ۳۷۴ هزار متر مکعب آب صرفه جویی شده است.

مدیر امورمنابع آب شهرستان مشگین شهر خاطرنشان کرد: علاوه بر این طی مدت یاد شده ۱۱ فقره از چاه‌های غیر مجاز هم مجهز به کنتور هوشمند آب و برق شده است.

به گزارش ایرنا، سد احمد بیگلو به عنوان اصلی ترین منبع و مخزن تامین کننده آب شهرستان مشگین شهر، از نوع خاکی با هسته رسی است که گنجایش مخزن آن ۲۴ الی ۲۸ میلیون متر مکعب است.

۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب از مجموع حجم آب ذخیره شده در مخزن این سازه برای مصارف کشاورزی ، پنج میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب برای تامین آب آشامیدنی و بقیه برای حیات رودخانه مشگین چای در نظر گرفته شده است.

 سداینچه نو به عنوان یکی دیگر از مخازن تامین آب شهرستان مشگین شهر است که بعد از احداث مشخص شد مخزن آن فرار آب دارد و باید علاج بخشی شود.  طی ماههای اخیر علاج بخشی به سد اینچه نو در دستور کار مسئولین مربوطه قرار گرفته و انتظار می‌رود با تامین منابع مورد نیاز این سد هم وارد چرخه مصرف شهرستان قرار گیرد. 

سد احمد بیگلو جزو معدود سدهای کشور است که همزمان با اجرای بدنه سد، عملیات احداث شبکه پایاب نیز برای آن آغاز شده و با بهره برداری از آن بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی قابلیت آبیاری مدرن را دارد.

این سد در ۱۷ کیلومتری مشگین شهر و در پایین دست روستایی به همین نام روی رودخانه مشگین چای احداث شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha