روایتی از تجمع زنان تاثیرگذار جهان در ایران/انتقاد اهالی آمریکای لاتین از سیاه نمایی علیه ایران

تهران- ایرنا- در نخستین کنگره بین‌المللی «بانوان تاثیرگذار» در هتل پارسیان آزادی تهران با حضور نمایندگان زن بیش از ۹۰ کشور و همچنین سخنرانی انسیه خزعلی معاونت زنان ریاست‌جمهوری و جمیله سادات علم‌الهدی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این کنگره بین المللی که امروز پنجشنبه ۲۹ دی برگزار شد ۳۰۰ میهمان خارجی از بانوان تاثیر گذار از چین، استرلیا، سریلانکا تایلند، پاکستان، کامرون، صربستان، ارمنستان، سوئد، بلغارستان، قرقیزستان، الجزایر، افریقای جنوبی، لبنان، سوریه، روسیه و ... از جمله ۷۰ نفر از مقامات زن کشورهای مختلف اعم از وزرا، معاونان رئیس جمهور و نمایندگان مجلس به ایران آمدند تا بدون روتوش رسانه‌ای و افکت‌های غربی صدای زنان ایرانی را بشنوند و از وضعیت زنان در کشورهای خود بگویند.

نماینده فیلیپین: باید تاب‌آوری زنان را افزایش دهیم

در این مراسم ملینا دوبینا نماینده فیلیپین گفت: باید به همه جاهای دنیا و مناطق مختلف مسلمان برویم و دختران جوان را توانمند کنیم، چراکه بانوان برجسته آنقدر قدرتمند هستند که به جایگاه بالایی برسند و سنت ما نمی‌تواند برخی از این تجددها را تحمل کند.

وی افزود: ما از همه زنان توانمند می‌خواهم به زنان مختلف از جمله مسلمان آموزش بدهند تا بی‌سوادی را ریشه‌کن کنیم اما اگر چشم خود را روی این واقعیت ببندیم یعنی تاثیر گذار نیستیم درحالی که باید به تبعیض علیه زنان پایان دهیم و معیشت مناسب برای همه زنان فراهم کنیم.

نماینده زنان فیلیپین افزود: ما چندین سال برنامه سرمایه گذاری داشتیم و نمی‌توانیم مدام از دولت‌ها درخواست کمک کنیم بنابراین باید این تاب آوری را در زنان ایجاد کنیم و به آنها آموزش بدهیم.

وی تاکید کرد: زنان تاثیرگذار زیادی در ایران و فیلیپین داریم که باید توانمندتر شوند چراکه فیمنیست و نژادگرایی هنوز وجود دارد و مایه افتخار من است که جزئی از زنان تاثیرگذار هستم و خدا را سپاسگزارم که در ایران حضور دارم.

نماینده زنان افعانستان: توسعه بدون مشارکت زنان ممکن نیست

همچنین مریم رضایی عضو هیات مدیره زنان تجارت در کابل، اظهار داشت: برای من مایه افتخار است که در این کنگره و در ایران حضور دارم.

این فعال زن افعانستانی افزود: طالبان مقررات سختگیرانه‌ای برای زنان وضع کرده که موجب کاهش حضور زنان در بخش‌های مختلف خواهد شد.

وی تاکید کرد: توسعه در تحول همه جوامع عامل بنیادین است و این امر بدون مشارکت زنان ممکن نیست.

نماینده زنان کنگو: همفکری زنان تاثیرگذار در ایران مایه خوشحالی است

همچنین زاهده رامشی نماینده زنان کنگو هم این کشور را دومین کشور پرجمعیت آفریقا برشمرد و گفت: ناپایداری کشور ما ناشی از جنگ و بحران‌های اقتصادی است.

نماینده کنگو تاکید کرد: ما می‌خواهیم به زنان آموزش دهیم که کسب درآمد کنند و با آرامش زندگی کنند چراکه مشکلات ناشی از جنگ از جمله تجاوز به زنان در این کشور باورکردنی نیست و خوشحالم که زنان تاثیرگذار در ایران حضور دارند و با یکدیگر همفکری می‌کنند و این مایه خوشحالی است.

وی افزود: متأسفانه برخی مردان با حسادت اجازه نمی‌دهند که زنان پیشرفت کنند اما به دنبال راههایی برای بهداشت و سلامت هستیم چون غذا و داروی کافی در کشور ما وجود ندارد.

تاکید نماینده زنان تایلند بر ادامه همکاری با ایران

خانم منا لی نماینده زنان تایلند هم در اظهارات کوتاهی تاکید کرد: در دیداری که با همسر رئیس‌جمهور ایران داشتیم درباره نقش زنان صحبت کردیم.

وی افزود: ما در این دوره نیاز به افزایش حضور زنان داریم و مایلم به حضور و ادامه همکاری با ایران تاکید کنم.

نماینده زنان چین: زنان ایرانی الگوی تحصیل ما مسلمانان هستند

پن‌جی آوی نماینده زنان در چین نیز ضمن تشکر از ایران برای دعوت در این مراسم و ابراز خوشحالی از حضور در ایران گفت: من در چین زبان عربی تدریس می‌کنم.

نماینده چین ادامه داد: ایران یک کشور اسلامی است و ما در چین نیاز به تجربه ایرانی‌ها در حوزه تحصیل زنان این کشور داریم.

وی افزود: زنان چینی توانستند جایگاه خود را در خانه و جامعه افزایش دهند و برابری جنسیتی در خانواده‌های این کشور افزایش داده شد. البته بسیاری از زنان چینی صرفا خانه‌دار و بخشی نیز در جامعه فعال هستند اما می‌خواهم بگویم زنان چینی به حقوق برابر با مردان‌ رسیده‌اند.

نماینده کارآفرینان چین: منتظر حضور ایرانی‌ها در پکن هستیم

همچنین خانم شیاوی نماینده کارآفرینان چین که هدایت ۱۶ شرکت بین‌المللی را برعهده دارد آخرین سخنران این مراسم بود.

شیاوی در این کنگره اظهار داشت: ما در زمینه علمی، آموزشی و فرهنگی و لوازم بهداشتی و آرایشی فعال هستیم و در چین زنان در هر رده سنی به مشکلات فائق آمدند و به سرکار رفته‌اند و می‌توانند خانواده‌های خود را حمایت کنند. ما برای تعمیق روابط منتظر حضور شما در پکن هستیم.

خشونت علیه زنان یک پدیده اجتماعی واضح است

آراندیا انصاری از هند با بیان اینکه از دست اندرکاران و کسانی که این کنفرانس بین المللی را با حضور زنان تاثیرگذار برگزار کردند تشکر میکنم گفت: من جامعه شناسی تدریس می‌کنم و تخصص من مطالعات جنسیتی است؛ چیزی که ما را اینجا جمع کرده خشونت علیه زنان است و خشونت علیه زنان یک پدیده اجتماعی واضح است.

این مهمان کنفرانس زنان تاثیرگذار گفت: زنانی که در کشمکش‌ها هستند بیشترین قربانی‌های خشونت هستند. باید این نکته را عرض کنم که راه حل ایران در این زمینه را بسیار می‌پسندم.

وی تاکید کرد: امروز در نمایشگاه، زنانی را دیدیم که در حوزه علمی و فناوری و ریاضیات فعال بودند، چیزی که برای من مهم است این است که این‌جلسات باید منجر به تحول اجتماعی شود.

این بانوی شهروند چینی بیان داشت: باید هستی شناسی خود را بدانیم و محدوده را بشناسیم. مجموع زنانی که اینجا هستند مسئولیت مهمی دارند. من از هند می‌آیم که یک جمعیت چند فرهنگی است.

وی با بیان اینکه زنان مسلمان در سطح جهانی‌مورد تبعیض هستند، خاطرنشان کرد: باید یکی‌ نیرویی از سوی وزارتخانه‌ها و ادارات مختلف بوجود آید که مسائل زنان را در سیاست هایشان بیاورند و راه حل هایی که زنان دارند را مورد استفاده قرار دهند. ‌ ما باید یک نمودار کلی برای ده سال آینده ترسیم‌کنیم.

انتقاد فعال آرژانتینی از سیاه نمایی غرب علیه ایران

خانم مریم از آرژانتین در سخنرانی خود در نخستین کنگره بین المللی زنان تاثیر گذار گفت: سه سال قبل یک شبکه زنان درست کردم که متشکل از زنان آرژانتین و تمام زنان آمریکای لاتین است.

وی با بیان این‌جمله که در آرژانتین مشکل برای پیدا کردن گوشت حلال داریم تصریح کرد: در آرژانتین مرجعی نداریم که زن بتواند به یک پزشک روانی مراجعه کند زیرا اگر به نزد یک پزشک نامسلمان برود می‌گوید باید حجابت را برداری.

وی بیان کرد: در عین‌حال که این‌مشکلات را داریم هیچ ورزشگاهی برای زنان نداریم. اخیرا اظهارات ضد ایرانی و به نوعی توطئه‌ها علیه ایران شکل می‌گیرد و هر روز یک خبر تازه که دروغ است منتشر می‌شود.

ونزوئلا در جنگ رسانه‌ای

ماریا بارتو از ونزوئلا در سخنرانی خود گفت: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که همانند شما با امپریالیسم مبارزه می‌کند، ما تحت تحریم‌ هستیم، ما علیه یک جنگ رسانه ای همانند شما می‌جنگیم.

وی در ادامه گفت: وقتی از ایران می رویم می‌توانیم یک شبکه واقعی از زنان داشته باشیم که علیه تحریم‌ها مبارزه کرده اند. باید با جنگ ترکیبی مبارزه کنیم‌که شامل جنگ رسانه ای هم می شود.

نماینده زن ونزوئلا مطرح کرد: اگر امپریالیسم در جنگ شکست بخورد می‌توانیم در یک دنیای با صلح زندگی کنیم.

توانمندسازی دختران جوان در دانمارک

نماینده زنان دانمارک در این نشست گفت: ما باید دختران مان و جوانان مان را توانمند کنیم. ما ۴۵ هزار زن و دختر و پسر در دانمارک داریم که آموزش ندیده اند و یا سر کار نیستند.

گروهی از جوانان را داریم که می توانند به کشور خود خدمت کنند و سخت کار کنند و به یک سری اهداف برسند راههای زیادی وجود دارد که این جوانان را تشویق کنیم و انگیزه بدهیم. دوست دارم بدانم ایران در این زمینه چه کارهایی کرده است.

وی در ادامه گفت: وقتی ما در دانمارک هدفی را دنبال می‌کنیم به جوانان‌ می‌گوییم باید مطالعه کند چرا که باید نمره خوب بگیرند.

نماینده زنان دانمارک تصریح کرد: همه هدف‌های ما در زندگی براساس موضوعات سطحی هستند. خیلی خوب است بدانیم که ایران چه می‌کند که جوانانش به سمت آموزش جذب شوند و به جامعه و خانواده کمک کنند. وقتی جوانان را توانمند می‌کنید که اهداف عالی داشته باشند آنها انگیزه بیشتر خواهند داشت. ما جوانان زیادی داریم که رویاهای خود را کنار گذاشتند چرا که اهداف سطحی دارند خیلی خوب است که تجریه ایران را در زمینه جوانان بدانیم.

مشارکت بین المللی زنان در فناوری

سودابه داوران استاد دانشگاه ترکیه نیز در همایش زنان تاثیرگذار بیان داشت: از خانم علم الهدی و خانم خزعلی برای برگزاری این نشست تشکر می‌کنم و هفته کرامت مقام زن را تبریک عرض می‌کنم.

وی افزود: یک زن کارآفرین هستیم با عنوان یک استاد که سالهای زیادی را در سطح ملی و فراملی فعالیت داشته است و بزرگترین دغدغه ام این است که چگونه می توانم‌ پژوهش خودم را به محصول تبدیل کنم زیرا اعتقاد دارم عزت ملی ما از طریق ورود محصولات با کیفیت ایرانی در سطح بین المللی محقق خواهد شد.

این استاد دانشگاه ترکیه خاطرنشان کرد: بزرگترین موضوع در عصر جدید خلاقیت است، تمام‌مظاهر فرهنگ حاصل مشارکت ذهن های خلاق است. ‌

وی افزود: حضور زنان در شرایط برابر در فعالیت‌های نوآورانه و فناورانه اهمیت زیادی دارد. با مشارکت بین المللی زنان در فناوری و تولید و سازمانی که فناوری‌های بانوان مسلمان را گرد آورد و از محصولات و پژوهش‌های دانشجویان و بانوان مسلمان استفاده کند.

استاد دانشگاه ترکیه خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما این است که یک دفتری برای فناوری‌های علمی و فناوری بانوان‌مسلمان در کشورهای مختلف داشته باشیم.

همچنین جینگ‌جانگ از چین در این‌ کنفرانس گفت: من در زمینه روزنامه نگاری فعالیت می‌کنم سوالم این است که رسانه‌های اجتماعی در ایران چگونه زنان را در حوزه رسانه فعال می‌کنند؟ زنان در اینجا اجتماعی جهانی را تشکیل داده اند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha