فقط ۱۳ درصد ظرفیت سدهای استان تهران پُر است/ لزوم صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب

تهران- ایرنا- مدیر دفتر بهره‌برداری از تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: از مجموع ظرفیت یک‌هزار و ۸۸۸ میلیون مترمکعبی پنج سد تأمین‌کننده آب شرب استان تهران، ۲۵۱ میلیون مترمکعب آب پشت سدها ذخیره شده و بیانگر این است که فقط ۱۳.۳ درصد از ظرفیت کلی این سدها پر است.

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، «علیرضا ارسطویی» افزود: اکنون میزان ذخایر سدهای پنج‌گانه تأمین‌کننده آب استان تهران ۲۵۱ میلیون مترمکعب است که این رقم در روز مشابه سال گذشته بیش از ۳۳۰ میلیون مترمکعب بوده است؛ بر این اساس، حجم آب سدهای استان تهران ۲۴ درصد نسبت به روز مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

وی، حجم آب موجود در مخزن سد امیرکبیر را حدود ۲۹ میلیون مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: این میزان در روز مشابه سال گذشته ۴۴ میلیون مترمکعب بوده است، همچنین حجم ذخیره آب سد طالقان از ۱۷۹ میلیون مترمکعب در سال گذشته به ۱۴۹ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

ارسطویی ادامه‌داد: حجم ذخیره آب سد لار سال گذشته ۱۶ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی ۱۳ میلیون مترمکعبی کنونی، سه‌میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد و حجم آب سد ماملو نیز از ۷۲ میلیون مترمکعب سال گذشته، به ۴۵ میلیون مترمکعب رسیده است؛ این در حالی است که حجم ذخیره آب سد لتیان در مقایسه با روز مشابه سال گذشته با چهار میلیون مترمکعب کاهش به ۱۵ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی درباره میزان بارش‌ها نیز گفت: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون ۵۰.۷ میلی‌متر ثبت شده که این میزان در سال گذشته ۸۵.۳ میلی‌متر بوده است؛ براین‌اساس میزان بارش‌ها نسبت به سال آبی قبل آن ۴۱ درصد و نسبت به بلندمدت ۵۰.۶ درصد کاهش‌یافته است.

مدیر دفتر بهره‌برداری از تأسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه ای تهران از همه شهروندان خواست تا صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب را همواره مدنظر داشته باشند تا مشکلی از نظر تأمین مطمئن و پایدار آب به وجود نیاید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha