راهبردی‌ترین مسئله شورای عالی انقلاب فرهنگی تمرکز بر آموزش و پرورش است

تهران- ایرنا- دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه راهبردی‌ترین مسئله شورا تمرکز بر آموزش و پرورش است، گفت: اگر در آنجا متمرکز شویم شاهد تحولات علمی و فرهنگی، رشد مهارت‌های اجتماعی و شکل‌گیری تعلیم و تربیت اسلامی و مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی اجتماعی خواهیم بود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی در حاشیه جلسه ۸۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: دستور اول جلسه با توجه به اینکه دوره دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۱۱ دی ماه به پایان رسیده است، رای‌گیری درباره دبیر جدید بود، بر این اساس جناب آقای دکتر خسروپناه به اتفاق آرای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان دبیر انتخاب شد.

وی افزود: الحمدلله ایشان شخصیتی هستند که از ظرفیت بالای علمی در حوزه فلسفه، کلام و فقه دارند و همچنین از شناخت عمیقی نسبت به حوزه و دانشگاه برخوردار هستند. اطمینان دارم با وجود دکتر خسروپناه شاهد فصل نوینی از اقدامات و فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی که منشاء تحول اساسی خواهد شد، خواهیم بود. برای این اندیشمند توانا آرزوی موفقیت‌های بزرگ را دارم و به‌عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از هرگونه کمک مضایقه نخواهم کرد.

وی ادامه داد: از رهبر معظم انقلاب برای اعتمادی که به حقیر کردند و روسای جمهور قبل و امروز کشور تشکر و سپاسگزاری دارم. به خصوص در دوره جدید، جناب آقای دکتر رئیسی با باورمندی عمیق نسبت به شورای عالی انقلاب فرهنگی و جایگاه علم و فرهنگ، فضای کار علمی و تخصصی و اثرگذاری را فراهم کردند و اطمینان دارم با باورمندی و نگاه دقیق و عمیقی که به حوزه فرهنگ و علم وجود دارد، شاهد موفقیت‌های اثر گذار و مفید به حال ملت شریف ایران خواهیم بود.

عاملی از همه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، کارکنان دبیرخانه و همکاران در قوای سه‌گانه برای همه همراهی‌ها و همکاری‌هایشان تشکر کرد.

استاد دانشگاه تهران درباره دستور دیگر جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دستور دوم سیاست‌های تقویت آموزش عالی و آموزش پزشکی بود، محور اول جذب و تسریع در فرایند جذب در دانشگاه‌های کشور بود، این نگاه وجود داشت که مدت جذب را به سه ماه کاهش دهیم. متاسفانه در برخی دانشگاه‌ها فرآیند جذب هیات علمی طولانی است و عضو هیات علمی دچار سرخوردگی می‌شود، در ماده اول این دستور کوتاه کردن این فعالیت و دادن اختیار تام به هیات اجرایی جذب دانشگاه‌هایی که هیات اجرایی جذب کامل دارند، مطرح است، البته کار کامل نشد، قرار شد در جلسه بعدی نهایی شود.

عاملی درخصوص مهمترین اتفاق در چهار سال گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: گزارش شورا که مربوط به شوراهای معین و کمیسیون‌ها و ستادها اعم از ستاد نقشه جامع علمی کشور، ستاد مهندسی فرهنگی، شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، هیات عالی جذب، شورای هنر، شورای فرهنگ عمومی است، گزارش طولانی دارد، اما تشکیل شورای هنر بعد از ۱۲ سال تاخیر، یکی از اقدامات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

وی همچنین مصوبه تاسیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک را یکی دیگر از اقدامات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و گفت: اساسنامه این سازمان مصوب شده است و این سازمان مسئولیت تعلیم و تربیت از سه تا ۶ سالگی که طلایی‌ترین دوران کودکی است، را برعهده گرفته است.

عاملی مصوبه مهم دیگر شورا را سند سازمان استعدادهای درخشان دانست که هم اکنون ۷۰۰ مدرسه سمپاد زیرنظر این سازمان فعالیت می‌کنند.

وی سامان دادن به جذب معلم را از دیگر مصوبات مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و عنوان کرد: جذب معلمان با نابسامانی مواجه بود که با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جذب معلمان از طریق دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی صورت می‌گیرد.

وی راهبردی‌ترین مسئله شورای عالی انقلاب فرهنگی را تمرکز بر آموزش و پرورش اعلام کرد: آموزش و پرورش ۱۵ میلیون دانش آموز، یک میلیون معلم و ۱۲۰ هزار مدرسه دارد که اگر در آنجا متمرکز شویم؛ شاهد تحولات علمی و فرهنگی، رشد مهارت‌های اجتماعی و شکل‌گیری تعلیم و تربیت اسلامی و مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی اجتماعی خواهیم بود و نسل بعدی قدرتمندتر خواهد شد.

عاملی درباره مسیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از مصوبات مهم شورا سند تحول شورا است، این سند با تدبیر مقام معظم رهبری شکل گرفت و در تصویب آن هویت جمعی شورا نمایان شد، این سند محصول کارهای کارشناسی گسترده بود که مبنای تحول در شورا استو با این سند، جایگاه، حوزه وظایف و مناسبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین و مسیر روشنی برای تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی ترسیم شده است.

در جلسه‌ عصر سه‌شنبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، با رای اعضای این شورا حجت الاسلام و المسلمین "عبدالحسین خسروپناه" برای مدت چهار سال به‌عنوان دبیر این شورا انتخاب شد، تا جایگزین سعیدرضا عاملی شود.
عاملی از سال ۱۳۹۷ تاکنون دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است و پیش از وی محمدرضا مخبردزفولی، محمدرضا هاشمی گلپایگانی، سید مصطفی میرسلیم و محمدعلی کی‌نژاد دبیری شورا را بر عهده داشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha