کاهش ۹ درصدی ورودی آب سدهای کشور

تهران- ایرنا- میزان آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تا ۲۴ دی‌ماه ۶ میلیارد و ۶۰ میلیون مترمکعب بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته ۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، باوجود بارش‌های اخیر وضعیت سدهای کشور همچنان نامناسب ارزیابی می‌شود.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان آب ورودی به سدهای کشور در سال آبی گذشته (ابتدای مهر ۱۴۰۰ تا آخر شهریور ۱۴۰۱) ۶ میلیارد و ۶۳۰ میلیون مترمکعب بوده است که مقایسه آن با مدت مشابه سال آبی جاری کاهش ورودی به سدها را نشان می‌دهد.

حجم آب موجود در سدهای کشور هم از ابتدای سال آبی جاری در حالی به رقم ۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب رسیده که این رقم در سال آبی گذشته ۱۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب بوده است و کاهش ۲ درصدی دارد.

حجم خروجی آب از سدها نیز از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی‌ماه رقم ۶ میلیارد و ۱۰ میلیون مترمکعب است، درحالی‌که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۶ میلیارد و ۳۳۰ میلیون مترمکعب بوده و کاهشی به میزان پنج درصد یافته است.

درصد پُرشدگی سدها تا ۲۴ دی‌ماه به ۳۹ درصد رسیده است.

به گفته مسوولان، امسال خشک‌ترین پاییز در ۵۰ سال گذشته را پشت سر گذاشتیم. با توجه به اینکه ایران در کمربند خشک جهانی قرار گرفته است و حدود یک سوم متوسط جهانی بارندگی دارد که متناسب با جمعیت و وسعت کشورمان نیست، صرفه‌جویی در مصارف آب و سازگاری با کم‌آبی توسط همه نهادها و سازمان‌ها ضروری است.

این موضوع باید در رژیم کشت در کشاورزی، در مدیریت شهر توسط شهرداری‌ها، در استفاده آب در صنایع، در رعایت مقررات ملی ساختمان توسط نظام مهندسی ساختمان و غیره و در مجموع رعایت مدیریت مصرف توسط همه مشترکان مد نظر قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، الگوی مصرف ماهانه آب در تهران ۱۴ متر مکعب برای هر خانوار (سه‌ونیم نفر) تعیین شده است. مشترکانی که ماهانه ۱۴ مترمکعب و کم‌تر آب مصرف کنند «خوش‌مصرف»، آن دسته از مشترکان که بین ۱۴ تا ۲۸ مترمکعب یعنی تا دو برابر الگو مصرف کنند، «پُرمصرف» و مشترکانی که بیش از دو برابر الگو مصرف کنند «بدمصرف» هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha