۲۴ دی ۱۴۰۱، ۲۲:۱۵
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 84998789
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

ده‌ها هزار معلم پرتغالی علیه دولت و شرایط نامساعد کاری تظاهرات کردند

تهران- ایرنا- هزاران نفر از معلمان و کارکنان مدارس پرتغال شنبه در لیسبون تظاهرات کرده و خواستار افزایش حقوق‌ها و بهبود شرایط کاری شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، این تظاهرات که یکی از بزرگ‌ترین اعتراضات سال‌های اخیر در پرتغال بود توسط «اتحادیه متخصصان بخش آموزش» سازمان‌دهی شد و معترضان خواستار استعفای «خوائو کوستا» وزیر آموزش شدند.

معلمان سطوح آموزشی پایین در پرتغال ماهانه ۱۱۰۰ یورو و معلمان بخش‌های بالای آموزشی هر ماه کمتر از ۲ هزار یورو حقوق می‌گیرند.

معترضان با اشاره به اوضاع فعلی اقتصادی و هزینه های بالای زندگی، این مبالغ را بسیار کم می‌دانند.

ماریا دوارته یک معلم تاریخ گفت: معلمان سزاوار حقوقی منصفانه هستند زیرا ما در تمام زندگی خود کار کرده‌ایم. ما هرگز فاسد نبود و هیچگاه مانند سیاستمداران که متاسفانه به الگوی بدی تبدیل شده‌اند، دزدی نکرده‌ایم.

سوسیالیست‌ها یک سال پیش با کسب اکثریت پارلمانی به قدرت رسیده و دولت تشکیل دادند اما ماه‌های دشواری را سپری کرده‌اند، بطوریکه در این مدت ۱۳ وزیر و مقام ارشد دولتی سمت‌های خود را ترک کرده و برخی از آنها به اتخاذ رویکردهای سوال‌برانگیز متهم شده‌اند.

معترضانی که شنبه به خیابان‌های لیسبون آمدند، گفتند که که دولت آنتونیو کوستا نخست وزیر پرتغال اقدامات چندانی برای بهبود شرایط کاری و معیشتی آنها انجام نداده است.

این معترضان لباس‌های مشکی پوشیده بودند تا بصورت نمادین سوگواری خود را برای اوضاع نامناسب بخش آموزشی پرتغال نشان دهند.

بسیاری از معلمان از اوایل ماه دسامبر اعتصاب کرده و جمع زیادی از دانش‌آموزان از حضور در کلاس‌های درس محروم شده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha