ژست حقوق بشری دولت بایدن با اعمال فشار و تحریم‌های ضد ایرانی بیشتر  

نیویورک- ایرنا- مقامات دولت بایدن در تداوم مداخله جویی و ژست‌های حقوق بشری خود درخصوص ناآرامی‌ها در ایران و ادعای حمایت از ایرانیان اذعان کردند که به فشار و تحریم بیشتر جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهند داد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی درباره اجرای احکام اعدام "محمد مهدی کرمی" و "محمد حسینی" دو نفر از عاملان شهادت "روح الله عجمیان" یکی از نیروهای حافظ امنیت ایران مدعی شد که ما این اعدام ها را محکوم می کنیم.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن مدعی حمایت از مردم ایران شد و اذعان کرد آمریکا به همراه شرکای خود در سراسر جهان، به اعمال هزینه و فشار علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه می دهد.

سالیوان تصریح کرد: ما به شرکای خود در سراسر جهان می‌پیوندیم تا خواستار توقف فوری این سوء استفاده‌ها و خشونت ها شویم. ایران پاسخگو خواهد شد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز عصر دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران با تکرار اظهارات روز شنبه خود گفت: ما از اعدام محمد حسینی و مهدی کرمی وحشت زده شده ایم.

وی بار دیگر ادعا کرد: این افراد در دادگاههای ساختگی و فاقد هرگونه ضمانت دادرسی عادلانه به اعدام محکوم شدند. ما این اعدامها را به شدت محکوم می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد: ایالات متحده نسبت به احتمال اعدام قریب‌الوقوع شمار دیگری از جوانان بازداشتی که حکم اعدام برای آنها صادر شده، نگران است.

پرایس ادعا کرد: ایالات متحده معتقد است که جمهوری اسلامی ایران از این اعدام ها به برای سرکوب بیرحمانه اعتراضات مسالمت آمیز استفاده می کند.

وی همچنین گفت که آمریکا با کمیته حقیقت یاب شورای حقوق بشر سازمان علیه جمهوری اسلامی ایران همکاری خواهد کرد.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل نیز ادعا کرد: ما و شرکایمان در سراسر جهان خواستار پایان این خشونت‌ها و سوء استفاده‌ها هستیم. ما در کنار زنان و مردان شجاع ایرانی که برای زن زندگی و آزادی اعتراض می کنند، خواهیم ایستاد.

پیش از این نیز رابرت مالی، نماینده ویژه این کشور در امور ایران با ادعای حمایت از حقوق مردم ایران مدعی شده بود: "از اعدام دو جوان ایرانی دیگر توسط رژیم ایران پس از محاکمه‌های ساختگی آنها وحشت زده شده ام. " این اعدام‌ها باید متوقف شوند. ما و دیگر کشورها در سراسر جهان به پاسخگو کردن مقامات ایران ادامه خواهیم داد.

مرکز رسانه ای قوه قضاییه ایران اعلام کرد: محمدمهدی کرمی و سید محمد حسینی، عوامل اصلی جنایتی که منجر به شهادت مظلومانه سیدروح‌الله عجمیان شد، صبح امروز ۱۷ دی ۱۴۰۱ به دار مجازات آویخته شدند.

به گزارش این مرکز، تعدادی از اغتشاشگران دوازدهم آبان ماه در اطراف آرامستان بهشت سکینه و کمالشهر کرج به بهانه شرکت در مراسم چهلم یکی از جانباختگان اغتشاشات با ایجاد ناآرامی و ریختن سنگ و چوب و نخاله‌های ساختمانی، اقدام به بستن آزاد راه کرج – قزوین و اختلال در عبور و مرور خودروها، تخریب اموال عمومی و خصوصی و ضرب و جرح مامورین کردند.

شهید عجمیان بدون هیچ سلاحی به همراه تعدادی از مردم که به جهت انسداد آزادراه در ترافیک مانده بودند در حال کمک جهت رفع انسداد بود و در این حین به صرف اینکه لباس بسیجی بر تن داشت مورد حمله اغتشاشگران قرار می‌گیرد و تعدادی از آن ها با قساوت و بی‌رحمی وی را به شهادت می‌رسانند.

دولت دموکرات بایدن به رغم شعار رویکرد دیپلماسی همچنان سیاست های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفته و در پی حوادث اخیر ایران نیز به بهانه حقوق بشر، تحریم هایی را همگام با متحدان غربی خود اعمال کرده است.

دولت بایدن اگرچه اعلام کرده که هدفش تغییر نظام ایران نیست اما از آغاز تحولات داخلی اخیر در جمهوری اسلامی ایران، همسو با مخالفان تهران، عمل کرده و در واقع، پشت چهره اپوزیسیون به بهانه برآورده شدن خواسته های آنان به اسم مردم ایران، پنهان شده است.

غرب به رهبری آمریکا سوم آذرماه امسال در ژنو سوئیس، قطعنامه ای را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به بهانه ناآرامی های ایران، با عنوان آنچه "وضعیت حقوق بشر در ایران" خوانده شده است، به تصویب رساند که در پی آن، کمیته ای حقیقت یاب در این زمینه تشکیل شده است.

دولت بایدن همسو با مخالفان جمهوری اسلامی ایران و با سوء استفاده از سازو کارهای بین المللی و سازمان ملل به اسم دفاع از حقوق زنان ایرانی، ۱۴دسامبر /۲۳ آذرماه، پیش نویس قطعنامه خاتمه عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل را در شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) در نیویورک مطرح کرد که با ۲۹ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع به تصویب رسید و بدعت و رویه‌ خطرناکی را پایه گذاری کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha