رشد ۲۰ درصدی تولید وش پنبه در سال جاری

تهران - ایرنا - مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: تاکنون حدود ۱۰۰ هزار هکتار از مزارع پنبه معادل ۸۸ درصد برداشت شده و پیش‌بینی رشد ۲۰ درصدی تولید این محصول قابل تحقق است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «ابراهیم هزارجریبی» تولید وش پنبه برای سال جاری را حدود ۳۰۰ هزار تن پیش‌بینی کرد و افزود: از ۳۰۰ هزار تن وش پنبه تولیدی از مزارع کشور حدود ۹۰ هزار تن پنبه محلوج و نزدیک به ۱۵۰ هزار تن پنبه‌دانه برای مصرف خوراک دام تهیه شود.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: برداشت وش پنبه در استان‌هایی همچون فارس، اصفهان، خراسان جنوبی و سمنان ادامه دارد.

وی با اشاره به افزایش ۱۷ درصدی سطح زیر کشت پنبه در سال جاری نسبت به سال گذشته در اغلب استان‌ها خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۹۷ هزار و ۵۰۰ هکتار پنبه در کشور کشت شد.

هزارجریبی عملکرد تولید وش پنبه را در سال جاری ۲۶۳۰ کیلوگرم در هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: عملکرد تولید وش پنبه در واحد سطح در سال گذشته نزدیک به ۲۵۰۰ کیلوگرم بود.

مجری طرح پنبه کشور درباره پرداخت مطالبات کشاورزان نیز گفت: به علت رکود بازار بین‌المللی پنبه و عدم نقدینگی کارخانجات پنبه‌پاک‌کنی و صنایع ریسندگی، پرداخت بخشی از پول کشاورزان با تاخیر مواجه شده که بیشتر آن مربوط به بخش خصوصی و حدود ۷۰۰ میلیارد تومان نیز مربوط به خریدهای دولتی می‌باشد.

آغاز پرداخت یارانه تسهیلات ۹۰ میلیارد تومانی خرید کمباین پنبه

هزار جریبی از تخصیص ۹۰ میلیارد تومان یارانه تسهیلات با کارمزد ۴ درصد برای خرید کمباین پنبه خبر داد و تصریح کرد: پرداخت یارانه تسهیلات خرید کمباین پنبه از سوی مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی به متقاضیان آغاز شده است.

وی در مورد تامین بذر پنبه گفت: امسال ۱۶۰۰ تن بذر از محل تولید داخل تامین و مابقی از طریق واردات تامین شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha