۱۳ دی ۱۴۰۱، ۱۱:۲۳
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 84987547
T T
۶ نفر

برچسب‌ها

خشکسالی در اروپا؛ آلپ خالی از برف

۱۳ دی ۱۴۰۱، ۱۱:۲۳
کد خبر: 84987547
خشکسالی در اروپا؛ آلپ خالی از برف

تهران – ایرنا – پیامدهای تغییرات آب و هوایی هر روز نمایان تر از روزهای قبل خود را به جهانیان نشان میدهد، اکنون این پدیده نگران کننده در اروپا خود را در کوه‌های خالی از برف آلپ آنهم در ابتدای زمستان به خوبی به نمایش گذاشته است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، تارنمای روزنامه آمریکایی «لس‌آنجلس تایمز» با پرداختن به این موضوع نوشت: در رشته کوه های آلپ، پیست های اسکی که علاقه مندان به این ورزش مفرح زمستانی در اروپا و جهان را در فصل زمستان به خود جذب می کند، اکنون خالی از برف و تنها شاهد سنگ، خاک و رویش چمن است.

این وضعیت که ناشی از گرمایش هوا در دامنه های رشته کوه آلپ است خود را در پیست های خالی از برف در مناطق «اینسبروک» (Innsbruck) اتریش، «ویلیار سور اولون» (Villars-sur-Ollon) و «گرانز مونتانا» (Crans-Montana) در سوئیس و «لنگریس» (Lenggries) واقع در آلمان نشان می دهد، مناطقی که به طور معمول در این فصل از سال باید پوشیده از برف باشند، اما خشک مانده‌اند.

خشکسالی در اروپا؛ آلپ خالی از برف
پیست های اسکی در رشته کوه آلپ واقع در اروپا
با مشکل نبود برف مواجه‌اند - خشکسالی در اروپا

بنابراین گزارش، مرکز رشته کوه آلپ که بین دو کشور فرانسه و لهستان گسترده شده نیز به علت بالا بودن دمای هوا در این فصل از سال، وضعیت مشابهی دارد، در مرز با فرانسه درجه حرارت نزدیک به ۶۵ درجه فارنهایت برابر با ۱۸ درجه سانتیگراد اعلام شد که به گفته اداره هواشناسی سوئیس برخی نقاط در اروپا بخصوص در رشته کوه آلپ در این فصل از سال بی سابقه بوده و بالاترین درجه حرارت را داشته اند.

سازمان جهانی هواشناسی نیز در این باره اعلام کرد که هشت سال گذشته هوای این مناطق بطور فزاینده ای رو به گرمی نهاده و رکورد بی سابقه ای را تا سال ۲۰۲۲ میلادی برجای گذاشته است، براساس اعلام اداره هواشناسی فرانسه ، در این کشور با پایان سال ۲۰۲۲ گرمترین شرایط آب و هوایی را در چنین زمانی از سال به ثبت رسیده است.

خشکسالی در اروپا؛ آلپ خالی از برف
وضعیت برف در پیست اسکی واقع در اینسبروک در غرب اتریش

این گزارش می افزاید: شرایط در ایتالیا نیز به همین منوال بوده و اداره خدمات آب و هوایی آلمان نیز اعلام کرد درجه حرارت در چهار ایستگاه هواشناسی در جنوب این کشور در این فصل از سال دمای ۶۸ درجه فارنهایت برابر با ۲۰ درجه سانتیگراد را ثبت کرده اند و کسی احساس نمی کند که اکنون فصل زمستان است.

«ویم تیری» (Wim Thiery) استاد علوم تغییرات اقلیمی از دانشگاه بروکسل (University of Brussels) در این باره به این نشریه، گفت: توده هوایی سردی که از قطب شمال به سمت آمریکا روانه شد، باعث جابجایی هوای گرم واقع در منطقه نیمه گرمسیری به سمت اروپا گردید.

این استاد علوم تغییرات اقلیمی هشدار داد که طی چند دهه آتی باید اسکی در کوه های آلپ را به فراموشی سپرد، چرا که از هم اکنون ارتفاعات پایین تر تحت تاثیر گرمایش زمین قرار گرفته و در آینده این وضعیت به مراتب وخیم تر می شود زیرا برف ها دراین بخش از کوهستان های آلپ (به سرعت) شروع به ذوب شدن می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha